Samariečių 5-metis Kėdainiuose: nuo labdaros valgyklos iki socialinių paslaugų namuose

 Samariečių 5-metis Kėdainiuose: nuo labdaros valgyklos iki socialinių paslaugų namuose

„Kėdainių samariečių“ durys atviros visiems, kuriems reikia pagalbos: nuo pokalbio ar patarimo iki garuojančių pietų ar socialinių paslaugų namuose./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.

Sotūs, šviežiai pagaminti pietūs, skalbykla, galimybė išsimaudyti ar nemokamai išsirinkti drabužių bei avalynės – tai tik dalis socialinių paslaugų, kurias kėdainiečiai gali gauti užsukę į asociacijos „Kėdainių samariečiai“ buveinę. Penkmečio veiklos sukaktį mūsų mieste mininti nevyriausybinė organizacija per šį laikotarpį visapusiškai išsiplėtė ir sustiprėjo. „Mūsų durys atviros visiems žmonėms. Nė vieno nepaliekame bėdoje – padedame tiek lėkšte sriubos, tiek įvairiais daiktais, pokalbiu ar patarimu. Jeigu susiduriate su gyvenimo sunkumais ir jums reikia pagalbos – drąsiai kreipkitės“, – ragina asociacijos „Kėdainių samariečiai“ įkūrėja ir pirmininkė Sonata Patkauskaitė. Taip pat čia laukiami geradariai: socialiai atsakingos įmonės bei žmonės, norintys drauge padėti stokojantiesiems.

Ekstremalus naujakurių startas

Asociacija „Kėdainių samariečiai“ veiklą mūsų mieste pradėjo 2019-ųjų rugpjūčio 26-ąją. Vos spėjusius kojas apšilti naujakurius užgriuvo ekstremalūs iššūkiai, puikiai patikrinę organizacijos komandos pasiryžimą vykdyti savo kilnią misiją – padėti žmogui.

Samariečiai pirmieji tiesė pagalbos ranką krašto gyventojams per kovido pandemiją paskelbtų karantinų laikotarpiais, žaibiškai ėmėsi organizuoti pagalbą ir į Lietuvą pradėjusiems plūsti karo pabėgėliams iš Ukrainos.

„Ypač sudėtingas buvo pirmasis karantinas, į kurį žmonės reagavo itin jautriai. Mes buvome patys pirmieji, kurie pasisiūlėme tapti kojomis ir rankomis senjorams – vežėme jiems produktus, apipirkinėjome, – pasakoja S. Patkauskaitė. – Situacijai aprimus, grįžome prie eilinių darbų ir štai 2022-aisiais prasidėjo karas Ukrainoje. Vėlgi buvome pirmieji Kėdainiuose pradėję rūpintis karo pabėgėliais.

Asociacija „Kėdainių samariečiai“ mini 5-ąją veiklos sukaktį. Šia proga organizacijos įkūrėja bei pirmininkė Sonata Patkauskaitė kviečia drauge kurti istorinę Gerumo malūnėlių alėją, nusidrieksiančią ant pievos šalia naujųjų samariečių namų./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.

Dirbome labai dideliu tempu ir neskaičiuodami valandų. Situacija buvo išties ekstremali. Tuo pačiu metu nepalikome nuošaly ir į mus besikreipusių finansinių sunkumų ar šeimyninių bėdų prispaustų kraštiečių.“

Nuo trobelės iki „dvaro“

Samariečiai veiklą pradėjo sename mediniame pastate Senojoje gatvėje. Daugėjant teikiamų paslaugų, atsirado būtinybė išplėsti erdves.

„Dabar turime du pastatus. Trobelėje, kurioje pradėjome veiklą, liko socialinė valgykla. O šiame kitapus gatvės esančiame pastate, kurį su kolektyvu juokaudami vadiname dvaru, veikia socialinė skalbykla, dušas, drabužių ir daiktų atiduotuvė, – pasakoja asociacijos pirmininkė. – Šiandien mūsų organizacijoje dirba 12-ka darbuotojų, taip pat mums pagelbėja 25-ki veiklūs ir apmokyti savanoriai.

Labai džiaugiuosi savo komanda. Visų jų širdys nepaprastai didelės. Tai išties dalinti gėrį į žemę pasiųsti angelai.“

„Kėdainių samariečių“ valgykla kasdien pietus parūpina 25–50 žmonių: vieni valgo vietoje, kiti išsineša, o tretiems maistas pristatomas ir į namus.

Aut. past.

Gavo akreditaciją

„Kėdainių samariečiai“ šiandien dirba įvairiomis linkmėmis. Asociacija prieš metus – liepos 1-ąją – gavo akreditaciją teikti socialines paslaugas namuose. Taip atsirado galimybė profesionaliai padėti dar platesniam ratui kraštiečių.

„Šiuo metu socialines paslaugas namuose teikiame 55-iems asmenims. Jais rūpinasi aštuoni mūsų asociacijos socialinio darbuotojo padėjėjai“, – sako S. Patkauskaitė.

Maistą atveža ir į namus

Didelis išsigelbėjimas sotesnio kąsnio stokojantiems kraštiečiams – labdaros valgykla, kaskart pasitinkanti su šviežiai ruoštais garuojančiais pietumis.

„Turime puikią valgyklą ir nuostabią virėją Irutę, kuri kasdien pamaitina nuo 25 iki 50 žmonių. Vieni ateina pavalgyti į valgyklą, kiti pietus išsineša, o tiems, kam sunku vaikščioti, vežame maistą į namus“, – pasakoja asociacijos pirmininkė.

Pietūs samariečių labdaros valgykloje itin sotūs. Žmonėms patiekiama apie 0,5 litro sriubos su mėsos sultiniu ir antras patiekalas.

Adresu Senoji g. 3, Kėdainiai, samariečiai atvėrė drabužių ir avalynės atiduotuvę „Kuitukas“.

Aut. past.

Higienos paslaugos

Naujajame asociacijos pastate veikia socialinė skalbykla, kuri, pasak S. Patkauskaitės, tapo labai populiari ir sulaukia vis daugiau klientų.

„Pavadinome socialine skalbykla, nes ši paslauga orientuota į sunkiau besiverčiančius žmones, bet iš tikrųjų ji – absoliučiai visiems. Mes tik diferencijuojame kainas“, – dėmesį atkreipia S. Patkauskaitė.

Asociacijos buveinėje kraštiečiams įrengtas ir patogus, erdvus, ypač senjorams pritaikytas dušas.

„Šis dušas svarbus pirmiausia tiems, kas neturi galimybės išsimaudyti namie. Taip pat pagyvenusiems žmonėms, kuriems sudėtinga įlipti į vonią, o lėšų vietoje vonios įsirengti dušo kabiną nėra, – paslaugos būtinybę pagrindžia asociacijos „Kėdainių samariečiai“ pirmininkė. – Mūsų dušas didelis, platus, yra rankenos, kėdutės, taigi patogu kiekvienam.“

Skolina įrangą neįgaliesiems

Į samariečius gali kreiptis ir neįgalieji ar jais besirūpinantys artimieji. Čia galima išsinuomoti specialios technikos bei įrangos.

„Turime dvi multifunkces lovas, neįgaliojo vežimėlių, vaikštynių, kambario kėdučių-tualetų. Visa tai duodame žmonėms pagal panaudą“, – paaiškina pašnekovė.

„Kėdainių samariečiai“ nuo karo Ukrainoje pradžios glaudžiai bendradarbiauja su Rusijos užpultos šalies atstovais ir reguliariai teikia paramą.

Aut. past.

Pamėgo samariečių „Kuituką“

Naujosiose asociacijos patalpose atsirado vietos ir drabužių bei avalynės atiduotuvei, į kurią užsuka ne tik finansinių sunkumų patiriantys kraštiečiai, bet ir vertinantieji tvarumo idėją.

„Mūsų atiduotuvė „Kuitukas“ sparčiai auga ir populiarėja. Kasdien čia ką nors išsirenka apie 10–14 žmonių. Labai džiaugiamės, kad šia atiduotuve susidomėjo ir lankytis joje pradėjo ne tik tie, kurie negali sau leisti įsigyti naujų drabužių, bet ir tie, kuriems rūpi tausoti gamtą ir gyventi tvariai, – šypsosi S. Patkauskaitė. – Norite kažko naujo? Neskubėkite į parduotuvę. Ateikite pas mus ir išsirinkite – taip suteiksite drabužiui antrą gyvenimą!“

Kraštiečiai čia gali atnešti ir savo nebenešiojamus rūbus ar avalynę. Tiesa, samariečiai atkreipia dėmesį, kad laukiami tik švarūs, tvarkingi, tinkami dėvėti drabužiai. Atiduotuvė nėra tekstilės konteineris.

Asociacijos „Kėdainių samariečiai“ pirmininkė S. Patkauskaitė sako, jog pagalbos besikreipiantys žmonės ilgainiui tampa organizacijos bendruomenės dalimi.

Aut. past.

Veža paramą į Ukrainą

„Kėdainių samariečiai“ nuo karo Ukrainoje pradžios glaudžiai bendradarbiauja su Rusijos užpultos šalies atstovais ir reguliariai teikia paramą.

„Kėdainiuose įsikūrusius ukrainiečius mes pažįstame. Jie jau yra gana stiprūs gyvendami čia pasirūpinti savimi ir savo šeimomis, o Ukrainoje yra siaubinga.

Mes kiekvieną mėnesį į Ukrainą išvežame po vieną autobusiuką, kuriame telpa 50–60 bananinių dėžių, paramos. Kėdainiečiai paklausia, ko reikia, ir tyliai, neraginami, be jokių specialių akcijų ar priminimų feisbuke surenka įvairių priemonių, reikmenų, – pasakoja S. Patkauskaitė. – Paramą vežame į frontą, ligonines ir vaikų namus.

Dabar labiausiai reikia patalynės užvalkalų, kurie keliauja į karo lauko ligoninę, tad neprašome naujų. Taip pat reikia antklodžių, pagalvių, prausimosi priemonių, kavos „3×1“, greitai paruošiamų makaronų maišeliuose, drėgnų servetėlių, sauskelnių, daiktų kūdikiams.“

Kuria bendruomenę

Asociacijos „Kėdainių samariečiai“ pirmininkė S. Patkauskaitė sako, jog pagalbos besikreipiantys žmonės ilgainiui tampa organizacijos bendruomenės dalimi.

„Mes su žmonėmis, kuriais rūpinamės, kuriame bendruomenę. Štai pradėjo žmogus lankytis mūsų valgykloje, po kurio laiko susibendravome ir žinome, kuo jis gyvena, gal pinigėlio trūksta, gal kokius dokumentus reikia padėti susitvarkyti.

Lydime žmogų jo kasdienybėje ir nuoširdžiai padedame, kuo galime, kad jis neliktų vienas su savo problemomis, nejaustų atskirties, – pabrėžia S. Patkauskaitė. – Samariečiai dirba visiems. Nebūtinai turite gyventi skurde ar būti vienišas senolis, kad galėtumėte kreiptis pagalbos. Kartais žmogui tereikia išsikalbėti – mielai išklausysime, o jei reikės teisinės ar kitų specialistų, institucijų pagalbos, patarsime, kur jam gali padėti. Pas mus kiekvienas yra laukiamas.“

„Kėdainių samariečių“ buveinė įsikūrusi adresu Senoji g. 3, Kėdainiai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content