Ruošiasi pirkti J. Monkutės-Marks muziejų-galeriją, bet kiek mokės – nežinia

 Ruošiasi pirkti J. Monkutės-Marks muziejų-galeriją, bet kiek mokės – nežinia

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Dar gegužės mėnesį Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė pranešė, kad muziejus-galerija yra parduodamas ir kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės tarybą su prašymu, kad ši jį įsigytų. Dabar savivaldybės administracija jau rengia rajono tarybai sprendimo projektą  šį pastatą su žemės sklypu pirkti, tačiau už kokią sumą – neskelbiama. Kol kas nesuskaičiuota ir tai, kiek savivaldybei pačiai atsieis išlaikyti muziejų-galeriją, jei rajono taryba pritars siūlymui jį įsigyti. Aišku tik tai, kad nusipirkus šią kultūros įstaigą, ji taptų Kėdainių krašto muziejaus padaliniu.

Dovanos meno kūrinius

Pastatą su žeme savivaldybė ruošiasi pirkti todėl, kad muziejus-galerija šiai padovanos visus Janinos Monkutės-Marks meno kūrinius, esančius muziejuje: tapybą, grafiką ir tekstilę, taip pat per 140 menininkų iš 24 pasaulio šalių meno kūrinių kolekciją bei 16 akmeninių žymių menininkų skulptūrų, esančių žemės sklype šalia muziejaus pastato.

Visi eksponatai sudaro įspūdingą net 428 meno kūrinių kolekciją, o savivaldybė esą neturi reikalingos erdvės jai eksponuoti, todėl įvertinus kitas alternatyvas, rajono tarybai ir bus teikiamas sprendimo projektas dėl pastato pirkimo.

Svarstytos ir kelios kitos alternatyvos

Anot A. Kacevičiaus, be jau minėto muziejaus-galerijos įsigijimo varianto, buvo svarstomos ir kitos alternatyvos.

Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius – dažnas parodų lankytojas. Atidarant parodas, jis nepraleidžia progos padėkoti už jų organizavimą Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos direktorei Daliai Minkevičienei-Jazdauskienei./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Siekiant ir toliau tenkinti bendruomenės kultūrinius poreikius, išsaugoti Janinos Monkutės-Marks eksponuojamus ir savivaldybei numatomus padovanoti 428 meno kūrinius, garsinančius Kėdainius ne tik respublikoje, bet ir už jos ribų, buvo nagrinėjamos tokios poreikio įgyvendinimo alternatyvos: statyti panašaus dydžio naują pastatą savivaldybės panaudos teise valdomame bendrojo naudojimo būdo žemės sklype ir pritaikyti jį kultūrinei veiklai; pirkti panašaus dydžio pastatą ar patalpas Kėdainių miesto centre su žemės sklypu ir ten įkurti erdves, pritaikytas meno kūrinių eksponavimui arba trečia alternatyva – pirkti muziejaus veiklai jau pritaikytą ir tinkamą pastatą su jam priklausančiu žemės sklypu kuriame ir yra įkurtas bei sėkmingai veikiantis Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija“, – dėstė pašnekovas.

Kiek mokės – neskelbia

Jau anksčiau buvo skelbta, kad pastatą su jam priklausančiu žemės sklypu VšĮ Janinos Monkutės Marks muziejus siūlo savivaldybei pirkti už 350 tūkst. eurų, tačiau dabar jau neatskleidžiama, kiek tiksliai būtų už jį mokama.

„Muziejaus pastatas (su priklausiniu) ir jam priskirtu žemės sklypu Kėdainių m., J. Basanavičiaus 45, būtų perkamas neskelbiamų derybų būdu vadovaujantis Žemės, esamų pastatų ar kitų nekilnojamųjų daiktų pirkimų arba nuomos ar teisių į šiuos daiktus įsigijimų tvarkos apraše nurodytomis sąlygomis.

Kol kas nesuskaičiuota ir tai, kiek savivaldybei pačiai atsieis išlaikyti muziejų-galeriją, jei rajono taryba pritars siūlymui jį įsigyti. Aišku tik tai, kad nusipirkus šią kultūros įstaigą, ji taptų Kėdainių krašto muziejaus padaliniu.

Aut. past.

Pagal minėto teisės akto 10.1 punkto nuostatas leidžiama pirkti neskelbiamų derybų būdu esant nurodytoms sąlygoms – motyvuotu pirkimų komisijos sprendimu, jeigu iš anksto yra žinoma konkreti nekilnojamųjų daiktų buvimo vieta, nekilnojamieji daiktai atitinka perkančiosios organizacijos poreikius ir kitos alternatyvos to neužtikrina“, – pažymėjo A. Kacevičius.

Paprašytas paaiškinti, kodėl mokesčių mokėtojams, už kurių pinigus ir bus perkamas muziejus-galerija, neatskleidžiama sandorio suma, administracijos direktorius atsakė trumpai: „Mokesčių mokėtojai turi teisę žinoti, kiek kainuos šis pirkinys, ir tikrai sužinos, suma už muziejų-galeriją, jei jis bus perkamas, nuo nieko nebus slepiama“.

Dėl turto vertintojų išvadų abejonių neturi

Kitas dalykas, keliantis papildomų klausimų, apie kuriuos kalbama vos puse lūpų, kas garantuos, kad turto vertintojai pateiks tikrą, realią, o ne padidintą muziejaus vertę? Tačiau ir šiuo atveju administracijos direktorius ramina: „Turto vertintojai pasirinkti viešųjų pirkimų nustatyta tvarka. Jie atsako už savo pateiktas išvadas, tad nemanau, kad reikėtų spėlioti dėl jų darbo kokybės, juolab kad išvadų dar net nėra“.

O pasidomėjus, kokia bus pradinė derybinė kaina, savivaldybės administracijos direktorius teigė, jog ji „bus tokia, kokią pateiks vertintojai. Tačiau ji tikrai nebūtinai bus galutinė. Vertinimas bus užsakytas, jei rajono taryba pritars muziejaus pirkimui“.

Pastatą su žeme savivaldybė ruošiasi pirkti todėl, kad muziejus-galerija šiai padovanos visus Janinos Monkutės-Marks
meno kūrinius, esančius muziejuje: tapybą, grafiką ir tekstilę, taip pat per 140 menininkų iš 24 pasaulio šalių meno
kūrinių kolekciją bei 16 akmeninių žymių menininkų skulptūrų, esančių žemės sklype šalia muziejaus pastato./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kas bus su darbuotojais – neaišku

Anot A. Kacevičiaus, jei Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija būtų nupirktas, jis taptų Kėdainių krašto muziejaus padaliniu, tad vadovo jam ieškoti nereikėtų. O koks likimas lauktų galerijos darbuotojų, A. Kacevičiaus teigimu, priklausys nuo Kėdainių krašto muziejaus vadovo.

Rekvizitai.lt duomenimis, šiuo metu muziejuje-galerijoje dirba 4 apdraustieji darbuotojai.

Savivaldybei įsigijus muziejų-galeriją, pasak rajono administracijos direktoriaus, koncepcija ir funkcija išliks tokia pat, kaip ir iki šiol.

„Ilgalaikėje perspektyvoje šiose patalpose būtų galima vykdyti ir kitas kultūrines muziejaus veiklas – organizuoti seminarus, konferencijas ar panašias veiklas.

Pastatas ir šalia esantis 0,8000 ha žemės sklypas puikiai pritaikytas vykdyti kultūrinę ir kūrybinę veiklą – čia bus galima vykdyti simpoziumus, organizuoti renginius. Medžių apsuptyje esantis muziejus yra pritaikytas įvairaus amžiaus žmonėms dalyvauti kultūrinėje veikloje“, – kalbėjo pašnekovas.

„Ilgalaikėje perspektyvoje šiose patalpose būtų galima vykdyti ir kitas kultūrines muziejaus veiklas – organizuoti seminarus, konferencijas ar pan. Pastatas ir šalia esantis 0,8000 ha žemės sklypas puikiai pritaikytas vykdyti kultūrinę ir kūrybinę veiklą – čia bus galima vykdyti simpoziumus, organizuoti renginius. Medžių apsuptyje esantis muziejus yra pritaikytas įvairaus amžiaus žmonėms dalyvauti kultūrinėje veikloje.

A. Kacevičius

Bus ieškoma būdų, kaip mažinti išlaikymo kaštus

Vis tik tikėtina, muziejus pats savęs išlaikyti negalės. O pasidomėjus, kiek savivaldybei turėtų kainuoti šio muziejaus išlaikymas kasmet, gal bus ieškoma kokių nors rėmėjų, mecenatų, rengiami kokie mokami renginiai, kad palengvintų savivaldybės naštą, administracijos direktorius sakė:

„Kadangi šiuo metu labai sunku planuoti būsimas išlaidas dėl neaiškios energetikos kainų politikos, tai negalime spėlioti, kiek kainuotų muziejaus išlaikymas. Muziejaus vadovės prašome pateikti ankstesnes sąmatas. Į tai bus atsižvelgta, bet savaime suprantama, kad skaičiai bus kitokie. Žinoma, kad bus ieškoma būdų, kaip mažinti išlaikymo kaštus. Komerciniai kameriniai renginiai – viena iš tokių galimybių“.

Į klausimą, kiek savivaldybei kainuos darbuotojų išlaikymas, A. Kacevičius taip pat atsakyti negalėjo.

„Šis klausimas dar taip pat per anksti keliamas. Pirmiausia reikia sulaukti sprendimo, ar Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija bus nupirktas“, – sakė rajono administracijos direktorius.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video