Rajono kapinėse – naujas kolumbariumų kompleksas

 Rajono kapinėse – naujas kolumbariumų kompleksas

Kėdainių apylinkėse jau pastatytas antrasis kolumbariumų kompleksas – Surviliškio kapinėse./Surviliškio seniūnijos nuotr.

Kėdainių apylinkėse jau pastatytas antrasis kolumbariumų kompleksas – Surviliškio kapinėse. Iki šiol ilgą laiką kolumbariumai buvo tik miesto Kauno gatvės kapinėse. Surviliškyje pastatyti kolumbariumai jau veikia ir gali priimti amžinojo poilsio, tačiau planuojama, kad jie bus plečiami – kompleksas bus didesnis, sutvarkyta aplinka, sukurta augmenijos oazė, suoliukai ramiam pabuvimui su išėjusiais artimaisiais.

Pastatė per mėnesį

Kolumbariumus Surviliškyje, kaip ir Kauno gatvės kapinėse, statė ir įrengė MB „Kėdainių akmenukas“. Įmonės vadovas Valdas Končius sakė, kad kadangi patirties tokiame darbe turi nemažai, tad ir Surviliškio kapinėse esančius kolumbariumus pastatė ir įrengė labai greitai – maždaug per mėnesį.

„Kolumbariumas įrengtas pagal pateiktą projektą, darbus pabaigėme greitai, nes projektas nėra sudėtingas, o patirties turime. Tiesa, žinome, kad projektas bus tęsiamas ir kolumbariumas bus plečiamas.

Valdas Končius: „Kolumbariumas yra standartinio dydžio, jame yra trys korpusai, kiekviename jų yra 12 kriptų. Iš viso yra 36 kriptos.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kolumbariumas yra standartinio dydžio, jame yra trys korpusai, kiekviename jų yra 12 kriptų. Iš viso yra 36 kriptos. 

Vienoje kriptoje telpa keturios urnos – kitaip sakant, viena kripta laikoma vienos šeimos kapaviete“, – aiškino V. Končius.

Visi kolumbariumo statymo, įrengimo darbai kainavo apie 29 tūkst. eurų.

Surviliškio seniūnė Reda Lukošienė patvirtino, kad kolumbariumas ne tik fiziškai pastatytas, bet jau sutvarkyta ir teisinė bazė bei tvarka, kaip žmonės gali savo artimuosius jame palaidoti.

„Visos procedūros jau yra patvirtintos ir numatytos. Kol kas dar niekas nesikreipė dėl galimybės laidoti artimąjį kolumbariume, taigi patys laukiame ir viliamės, kad viskas vyks sklandžiai ir atliepsime gyventojų poreikius.

Yra ir nemokamos paslaugos. Žinoma, raidžių iškalimas plokštėje kainuos, tačiau tai kainuotų apie 200 eurų, taigi tai nėra tokia didelė investicija, kokios reikėtų laidojant artimąjį žemėje, įprastoje kapavietėje“, – sakė seniūnė.

Visi kolumbariumo statymo, įrengimo darbai kainavo apie 29 tūkst. eurų.

Aut. past.

Stilius kitoks, nei Kauno g. kapinių kolumbariumo

MB „Kėdainių akmenukas“ pirmąjį kolumbariumą pastatė Kauno gatvės kapinėse dar 2014 metais. Kolumbariumų kompleksas ten yra minimalistinio stiliaus, kiek kitoks, nei dabar pastatytas Surviliškyje.

„Kauno g. kolumbariumai buvo susieti su pirmojo Lietuvoje krematoriumo, kuris yra būtent Kėdainiuose, stiliumi. Kolumbariumų eksterjeras yra neapdirbto betono, minimalistinis, tai tokiu pačiu stiliumi remiantis buvo parengtas ir kolumbariumų projektas Kauno gatvės kapinėse.

Surviliškio kolumbariumai yra kitokie. Prie kiekvienos kriptos yra lentynėlės, žinoma, jos nedidelės, bet ten galima padėti žvakelę, gėlytę pamerkti.

Vis dėlto reikia suprasti, kad vėjas gali nuversti tas žvakeles ar gėles, gali žmonės netyčia praeidami nuversti. Mano manymu, gali būti sunkiau kolumbariumą prižiūrėti, nes, tarkime, vėjo nuversta deganti žvakė gali vašku aplieti kolumbariumą, apgadinti apačioje esančias kriptas.

Kita vertus, suprantu, kad žmonės, atėję aplankyti artimųjų, nori uždegti žvakutę, atnešti gėlės žiedą.

Kauno gatvės kapinių kolumbariume tokios galimybės nėra, o Surviliškyje tą padaryti bus galima“, – kalbėjo V. Končius.

Surviliškio seniūnė Reda Lukošienė patvirtino, kad kolumbariumas ne tik fiziškai pastatytas, bet jau sutvarkyta ir teisinė bazė bei tvarka, kaip žmonės gali savo artimuosius jame palaidoti./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Bus ir augalų salelė, ir susikaupimo vieta

V. Končius pridūrė, kad Surviliškio kapinėse esantys kolumbariumai bus plečiami, ilgainiui numatyta ir kiek kitokia kolumbariumo zonos vizualizacija.

Kol kas, pirmuoju etapu, buvo numatyta tik pastatyti kolumbariumus, tačiau MB „Kėdainių akmenukas“ įrengė ir keletą suoliukų, kad žmonės galėtų prisėsti, pabūti mintimis su savo išėjusiais artimaisiais. Tačiau vėliau vaizdas ten turėtų būti kitoks.

„Projektas yra trijų etapų. Trečiame etape numatyta, kad viduryje, tarp kolumbariumų, bus įrengta augalais apželdinta salelė, o aplink ją ratu bus sudėstyti suoliukai.
Tačiau mes nežinome, kada bus įgyvendinamas antrasis ir trečiasis projekto etapai, o žmonėms prisėsti ir dabar norisi, tad Surviliškio seniūnė paprašė suoliukų jau dabar ir mes juos įrengėme. Tačiau pabaigus projektą įgyvendinti visiškai, suoliukai bus kitose vietose“, – patikslino V. Končius.

Surviliškio kapinėse esantys kolumbariumai bus plečiami, ilgainiui numatyta ir kiek kitokia kolumbariumo zonos vizualizacija.

Aut. past.

Plečia ir Kauno gatvės kolumbariumą, atsiras nusipelniusių kraštiečių kalvelė

Kauno gatvės kapinėse esantys kolumbariumai toliau plečiami. 22 arų plote yra suplanuoti 5 statybos etapai, iš kurių trys jau įgyvendinti.

„Pirmajame etape buvo susodintos labai aukštos tujos, tačiau tos tujos vėliau buvo išpjautos, nes jos buvo negražios, estetinis vaizdas buvo blogas.

Jas išrovus projektas buvo papildytas, kiek pakeistas, atsirado papildomas įėjimas tremtinių kryžiaus link.

Dabar jau įvykdyti 3 etapai, bet laukia dar du. Per kelis metus ketiname pabaigti ir viską visiškai įrengti“, – viliasi „Kėdainių akmenuko“ vadovas.

Jis pridūrė, kad baigiamas ruošti ir dar vienas kapinių tvarkybos projektas, kurio tikslas – įrengti vietą įsimintiniems krašto gyventojams palaidoti. Dauguma didesnių miesto kapinių turi tam tikras zonas, kuriose laidojami iškilūs, žinomi, kraštui ir šaliai nusipelnę žmonės, tad tokia vieta atsiras ir Kauno gatvės kapinėse.

Tik ji bus moderni, kitokia, nei įprasta matyti kituose miestuose.

„Prie Tremtinių kryžiaus ne tik naujas įėjimas suplanuotas, bet yra ir bendras projektas, kurio metu atsiras požeminės kriptos.

Daug kas sako, kad bus panašu į laidojimo stilių, koks populiarus Jungtinėse Amerikos Valstijose – ten įprastas minimalistinis vaizdas, kai tiesiog pievutėje stovi mažas kryželis.

Pas mus numatyta, kad kriptos žemėje, jas dengs maža plokštelė, lygi su pievute.

Tos vietos bus skirtos nusipelniusiems Kėdainių žmonėms laidoti.

Projektas jau aptartas, apkalbėtas, bet vis dėlto kol kas laukiama, kol projektas bus pabaigtas, o tai padarius bus galima kibti į darbus“, – pasakojo V. Končius.

Matau, kad žmonės teigiamai vertina kremavimą, laidojimą kriptose. Viskas švariau, lengviau ir fiziškai, ir morališkai.

V. Končius

Kremavimas ir laidojimas kolumbariume – vis priimtinesni

Pašnekovas neslepia, kad tiek atsiradus krematoriumui, tiek pastačius pirmąjį kolumbariumą, kraštiečiai į tokias naujoves žvelgė skeptiškai. Tačiau laikui bėgant nuomonės ėmė keistis ir dabar V. Končius sako išgirstantis labai daug teigiamų patirčių.

„Daugelis žmonių yra patenkinti, tie kolumbariumai gražiai atrodo, vizualizacija atrodo tikrai gerai, moderniai, bet kartu ir kukliai, estetiškai.

Matau, kad žmonės teigiamai vertina kremavimą, laidojimą kriptose.

Viskas švariau, lengviau ir fiziškai, ir morališkai.

Nebėra tos duobės, nešamo karsto, žemių metimo ant jo, kas tikrai emociškai yra daugeliui itin sunkūs dalykai.

Dabar atsisveikinti su artimuoju tiesiog yra lengviau, o tas kuklumas ir estetika padeda ir viduje su emocijomis lengviau susitvarkyti“, – įsitikinęs pašnekovas.

Laidojimo kolumbariume tvarka:

  • Kremuotiems žmogaus palaikams laidoti laidojančiam asmeniui pagal rašytinį prašymą neatlygintinai (nemokamai) skiriama niša kolumbariume (jei yra laisvų vietų).
  • Vienoje kolumbariumo nišoje galima laidoti iki 4 urnų. Kolumbariumo niša laidojančiam asmeniui skiriama neterminuotai.
  • Laidojantis asmuo turi teisę nišoje esančią (-ias) urną (-as) atsiimti, atsilaisvinusi kolumbariumo niša eilės tvarka skiriama kitiems asmenims. Laidojantis asmuo išvežęs urną iš nišos kolumbariume ir palikęs nišą laisvą, privalo atkurti pradinę kolumbariumo nišos (plokštės) būklę. 
  • Kolumbariumo nišos laidoti kremuotus žmogaus palaikus skiriamos kolumbariumo nišų numeracijos eilės tvarka. Kolumbariumo nišos numeruojamos nuo viršaus iš kairės į dešinę. Pirmumo tvarka užpildomos laisvos nišos.
  • Kolumbariumo nišos išankstinis rezervavimas negalimas. Laidojantis asmuo neturi teisės skirtos kolumbariumo nišos perleisti tretiesiems asmenims.
  • Užrašai kolumbariumo akmens plokštėje kalami (graviruojami) vienodo dydžio (lotyniško pagrindo rašmenys) raidėmis „Times New Roman“ šriftu (vardas ir pavardė kalami (graviruojami) didžiosiomis raidėmis), raidžių aukštis – iki 20–22 mm, gimimo ir mirties datos (metai-mėnuo-diena arba tik metai) nurodomos arabiškais skaitmenimis, kurių aukštis – iki 20–22 mm. Šrifto dydis, priklausomai nuo teksto (mirusiojo vardo, pavardės ilgumo, simbolių skaičiaus) ir kolumbariumo nišoje laikomų urnų skaičiaus, gali būti mažinamas. Užrašo akmens plokštėje iškalimas (graviravimas), užrašo koregavimas (keitimas, naikinimas) visais atvejais apmokamas laidojančio asmens lėšomis.
  •  Draudžiama prie sienelių, pagrindo ar kitose vietose tvirtinti objektus (vazas, gėles ir pan.). Taip pat draudžiama gadinti akmens plokštę, t. y. kalti, klijuoti ar kitaip tvirtinti objektus (nuotraukas, atvaizdus, užrašus ir pan.)

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content