Neignoruokite kūno siunčiamų ženklų: kada pakanka kraujo tyrimų, o kada būtina echoskopija

 Neignoruokite kūno siunčiamų ženklų: kada pakanka kraujo tyrimų, o kada būtina echoskopija

Reguliarūs profilaktiniai sveikatos tyrimai yra svarbūs net ir tada, kai jaučiamės gerai, nes jie padeda anksti nustatyti galimas sveikatos problemas dar joms nepasireiškus akivaizdžiais simptomais. Daugelis žino, kad organizme vykstančius pokyčius galima pastebėti atliekant kraujo tyrimus, tačiau nereikėtų pamiršti ir echoskopijos – ji leidžia efektyviai įvertinti daugelio vidaus organų būklę.

Daugelis lėtinių ar ilgai organizme besivystančių ligų, pavyzdžiui, hipertenzija, vėžys ar diabetas, gali neturėti ryškių požymių net kelerius metus, sako sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja, echoskopuotoja Evelina Rimdžienė.

„Žmogus gali jaustis visiškai gerai ir net nesuvokti, kad jo organizme vyksta pavojingi pokyčiai, kurie gali būti žalingi sveikatai. Profilaktiniai tyrimai suteikia galimybę anksti pastebėti ir užkirsti kelią tokioms ligoms dar prieš pasireiškiant pirmiesiems simptomams“, – teigia gydytoja.

Daugelis žino, kad organizme vykstančius pokyčius galima pastebėti atliekant kraujo tyrimus, tačiau nereikėtų pamiršti ir echoskopijos – ji leidžia efektyviai įvertinti daugelio vidaus organų būklę, sako sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja, echoskopuotoja Evelina Rimdžienė.

Kaip dažnai atlikti echoskopiją?

Medikė teigia, kad norint rūpintis savo sveikata ir ligas aptikti ankstyvose stadijose, svarbu reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir lankytis echoskopuotojo kabinete.

Echoskopiniai tyrimai yra svarbūs įvairių organų būklei įvertinti ir ligoms nustatyti kuo anksčiau. Echoskopija leidžia įvertinti vidaus organų, audinių ir kraujagyslių būklę be invazinių procedūrų, todėl yra plačiai naudojamas diagnostikos metodas.

Profilaktiškai echoskopiją dažniausiai rekomenduojama pradėti atlikti vyresniems nei 40 metų asmenims, tačiau tyrimo dažnumas priklauso nuo simptomų, šeimos istorijos ir gyvenimo būdo. 

„Jei asmuo neturi sveikatos problemų ir nėra specifinių rizikos veiksnių, echoskopiniai tyrimai paprastai atliekami kas 1–2 metus, siekiant stebėti bendrą vidaus organų būklę ir anksti pastebėti galimas problemas. Tačiau, jei žmogus jaučia kokius nors simptomus ar turi rizikos veiksnių, pavyzdžiui, aukštą kraujospūdį ar širdies ligų istoriją šeimoje, tyrimai gali būti rekomenduojami dažniau“, – sako „Antėja“ gydytoja.

Be to, yra tam tikrų simptomų ir sveikatos būklės pokyčių, rodančių, kad echoskopiją verta atlikti anksčiau. „Tai pilvo skausmai ar diskomfortas, pūtimas, virškinimo sutrikimai, neaiškus svorio kritimas ar apetito praradimas, pilvo apimties didėjimas, šlapimo pokyčiai (pvz., kraujas), dusulys, krūtinės skausmai, širdies ritmo sutrikimai, menstruacijų nereguliarumas, galūnių tinimas, varikozė, pakitimai odoje ar poodiniuose audiniuose, aukštas kraujospūdis ir kt.“, – vardija gydytoja.

E. Rimdžienė priduria, kad echoskopija neskleidžia radiacijos, todėl tinka visoms pacientų grupėms, įskaitant nėščiąsias ir vaikus.

„Palyginti su kitais diagnostikos metodais, echoskopija yra greitesnė, pigesnė ir nereikalauja specialaus pasiruošimo. Ji taikoma įvairiose medicinos srityse: kardiologijoje – širdžiai įvertinti, ginekologijoje – gimdos ir kiaušidžių būklei tirti, urologijoje – inkstams ir prostatai, hepatologijoje – kepenims, kasai ir tulžies pūslei, o traumatologijoje bei ortopedijoje – raumenų, sausgyslių ir sąnarių tyrimui“, – pasakoja  „Antėja“ šeimos gydytoja.

Echoskopija neskleidžia radiacijos, todėl tinka visoms pacientų grupėms, įskaitant nėščiąsias ir vaikus.

Pataria laiku atlikti ir kraujo tyrimus

Vis dėlto medikė pabrėžia, kad kai kuriuos organizmo pokyčius galima pastebėti tik atlikus kraujo tyrimus.

Pagrindiniai tyrimai, padedantys įvertinti bendrą organizmo būklę ir nustatyti ligas, yra bendras kraujo tyrimas, cholesterolio (lipidogramos) ir gliukozės kiekio nustatymas, kepenų funkcijos bei skydliaukės hormonų tyrimai. Taip pat svarbu įvertinti vitaminų ir mineralų – vitamino D, B12, folatų, geležies ir feritino – kiekį.

Vyrams gali būti svarbus ir prostatos specifinio antigeno (PAS) tyrimas, leidžiantis stebėti prostatos būklę. Visi šie tyrimai padeda anksti nustatyti galimas problemas ir laiku pradėti gydymą.

„Kraujo tyrimų dažnumas priklauso nuo amžiaus, gyvenimo būdo ir sveikatos būklės. Jauniems žmonėms be rizikos veiksnių paprastai pakanka tyrimus atlikti kas 2–3 metus. Tačiau su amžiumi, atsirandant sveikatos problemoms ar rizikos veiksniams – antsvoriui, rūkymui ar fizinio aktyvumo stokai – tyrimus reikėtų atlikti dažniau, idealiu atveju kartą per metus. Reguliarūs tyrimai padeda stebėti organizmo būklę ir užkirsti kelią rimtesnėms ligoms“, – sako E. Rimdžienė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content