Profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas – pačių medikų reikalas

 Profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas – pačių medikų reikalas

Liaudies išmintis sako: „Roges ruošk vasarą“. Nors šie mokslo metai eina į pabaigą, tačiau jau galima pradėti rūpintis profilaktine vaikų sveikatos apžiūra ir medicininėmis pažymomis kitiems mokslo metams. Tiek medikai, tiek ugdymo įstaigos ragina tėvelius nedelsti ir nelaukti paskutinių vasaros dienų, kai susidarys ilgos eilės prie gydytojų kabinetų. Deja, ilgametė praktika rodo, kad niekas nesikeičia, o kai kur netgi medikai patys rūpinasi, kad vaikai atliktų profilaktinę sveikatos apžiūrą.

Kėdainiuose į vaikų sveikatą žiūrima atsakingai

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktoriaus pavaduotoja organizaciniam-metodiniam darbui Jūratė Judickienė teigė, kad šiais metais moksleivių profilaktinį sveikatos tikrinimą pradėjo nuo ankstyvo pavasario.

„Tikrinimo tvarka, lyginant su pernai, nepasikeitė. Kaip ir ankstesniais metais, moksleiviai registruojasi profilaktiniam sveikatos tikrinimui pas savo šeimos ar vaikų ligų gydytoją, – pasakojo gydytoja. – Įvertinama vaiko organizmo sistemų būklė, moksleiviai sveriami, matuojami, įvertinamas jų fizinis išsivystymas. Atliekami įprasti kraujo ir šlapimo tyrimai, paaugliams tiriamas gliukozės kiekis kraujyje. Būsimiesiems pirmokams užrašoma elektrokardiograma, atliekami tyrimai dėl helmintų. Daugumai vaikų atliekamas tuberkulino mėginys, siekiant išsiaiškinti galimą užsikrėtimą tuberkulioze. Jau daugelį metų šios ligos ankstyvai diagnostikai mūsų rajone skiriamas ypatingas dėmesys“.

Kaip sakė pašnekovė, esant reikalui moksleiviams atliekami ir papildomi tyrimai. Profilaktinio tikrinimo metu pastebėjus sveikatos sutrikimus, moksleiviai siunčiami specialistų konsultacijoms. Taip pat visi vaikai yra nukreipiami gydytojo odontologo kunsultacijai. Anot medikės, gegužės 1 d. sveikatą buvo pasitikrinę 29 proc. rajono moksleivių, prisirašiusių VšĮ Kėdainių PSPC.

„Kalbant apie vaikų sveikatos problemas, pastebime keletą metų iš eilės nemažėjantį vaikų regos sutrikimų skaičių, – pažymėjo J. Judickienė. – Patikrinus vaiko regėjimo aštrumą šeimos ar akių ligų gydytojo kabinete ir pastebėjus net menkiausius nukrypimus nuo normos, moksleiviai yra siunčiami akių ligų gydytojo konsultacijai. Anksti pastebėjus regos sutrikimus, galima pasiekti geresnių gydymo rezultatų“.

Kaip „Rinkos aikštei“ sakė PSPC direktoriaus pavaduotoja, kiekvienais metais, rudenį, suvedę Vaiko sveikatos pažymėjimų duomenis, Visuomenės sveikatos biuro specialistai įstaigai pateikia informaciją apie joje registruotų vaikų sveikatą.

„Moksleivių skaičius, profilaktiškai pasitikrinusių sveikatą Kėdainių PSPC, yra gana aukštas lyginant su kitais šalies regionais – kasmet profilaktiškai sveikatą pasitikrina apie 96–98 proc. moksleivių, t. y., tikrai geras rodiklis“, – džiaugėsi gydytoja.

J. Judickienė apgailestauja, kad dalis tėvelių dėl įvairių priežasčių profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą atidėlioja paskutinei minutei ir rugsėjo pirmomis dienomis jau skubos tvarka skuba pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją.

Tėvams vaikų sveikata mažai rūpi

[quote author=“S. Leščinskienė“]Visiškai sveikų vaikų iš tikrųjų nėra daug. Koks tikslus procentas, turinčių kažkokių sutrikimų, nepasakysiu, bet tikriausiai kas antram kažkokią diagnozę rašom.[/quote]

Tuo metu Krakių miestelio ambulatorijos bendrosios praktikos slaugytoja Angelė Antanavičienė sako, kad nei tėveliai, nei patys vaikai ateiti į medicininę patikrą neskuba. „Iki birželio tiek mokyklinio, tiek priešmokyklinio amžiaus vaikai dar lanko ugdymo įstaigas, – kalbėjo A. Antanavičienė. – Pareigingesni tėveliai nelaukia paskutinės dienos ir atveda vaikučius apžiūrai anksčiau. Tačiau didžioji dauguma vis dėlto susirenka prieš pat mokslo metų pradžią arba jiems jau prasidėjus. Deja, kol kas dar niekas neina.“

Tuo metu Josvainių miestelio ambulatorijos bendrosios praktikos slaugytoja Sonata Leščinskienė atviresnė ir negaili kritikos tėveliams. Ji apgailestauja, kad vaikų sveikata labiau rūpinasi ne patys tėvai, o medikai.

 

„Ir per facebook‘ą skleidžiam informaciją, ir su gimnazijos sveikatos specialiste kalbėjau, kad tėvams į elektroninius paštus išsiųstų raginimus, skelbimus mokykloje pakabintų, bet, deja, nelabai rūpi tėvams jų vaikų sveikata“, – liūdnai konstatavo specialistė.

Pusiau juokais, pusiau rimtai S. Leščinskienė svarstė, kad turbūt išlepino savo pacientus ir šie užuot patys rūpinęsi savo vaikų sveikata atsakomybę tiesiog perkėlė ant medikų pečių.

„Patikrintų vaikų yra nemažai, tačiau pasigendame iš tėvų atsakingumo ir iniciatyvos, – teigė S. Leščinskienė. – Atvirai pasakius, mes gaudome juos: kai vaikas serga, stengiamės jį pamatuoti, pasverti, atlikti kitą reikiamą apžiūrą, kuri įmanoma tuo metu, kad nereikėtų vėl specialiai vesti į gydymo įstaigą.“

Tačiau nepaisant tėvų apatiškumo, pasak slaugytojos, jau apie pusė miestelio vaikų atlikę apžiūrą ir gali ramiai atostogauti.

„Atlikti profilaktinę sveikatos apžiūrą priimame vaikus nuo kovo mėnesio, – pasakojo medikė. – Vasarą tiek mes atostogaujam, tiek vaikai su tėveliais kur nors išvyksta, tai stengiamės atlikti viską kuo anksčiau.“

Vaikų sveikatos tendencijos nedžiugina

Jau ne vienerius metus ne tik Krakėse, bet ir visoje šalyje stebima tendencija, kad absoliučiai sveikų vaikų, kuriems nenustatoma jokių sveikatos sutrikimų, mažėja. Dažniausiai pasitaikančios patologijos, pasak slaugytojos A. Antanavičienės, – regos sutrikimai, neteisinga laikysena, stuburo iškrypimas. Jai antrina ir S. Leščinskienė. „Visiškai sveikų vaikų iš tikrųjų nėra daug. Koks tikslus procentas, turinčių kažkokių sutrikimų, nepasakysiu, bet tikriausiai kas antram kažkokią diagnozę rašom, – teigė specialistė. – Kad ir nesunki ta diagnozė, tarkime, blogiau mato, bet vaikas jau nėra visiškai sveikas.“

Vienas iš dažniausių sveikatos sutrikimų, anot specialistų, yra ir nutukimas. Medikės nuomone, valgymo įpročiai ateina iš šeimos ir tėvai turėtų vaikams daugiau aiškinti, kalbėti apie tai, ko nereikėtų valgyti ar gerti, o kokių produktų reikėtų daugiau įtraukti į racioną.

„Paprastai tėvai duoda vaikams pinigų, bet jie eina ne į valgyklą, o į parduotuvę. Mes esame visai šalia gimnazijos, tai matome, ką per pertraukas vaikai valgo. Ir tai nedžiugina, – pastebėjo S. Leščinskienė. – Traškučiai, gazuotų saldžių gėrimų buteliukai, bandelės ar panašiai. Aišku, ne visi, bet didžioji dauguma maitinasi nesveikai.“

Pažymoje – svarbi žinutė pedagogams

Pasak Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo Rimanto Zagrebajevo, Vaiko sveikatos pažymėjimas, kitaip tariant, profilaktinis kasmetinis vaiko sveikatos patikrinimas, yra labai reikalingas ne tik ugdymo įstaigai, bet pirmiausia pačiai šeimai.

„Tenka girdėti nuomonių, kad tėvai dažnai žiūri tai kaip į formalumą, tačiau taip nėra, – kalbėjo VLK atstovas. – Tai išsamus vaiko sveikatos būklės įvertinimas, kurio metu specialistai gali laiku išsiaiškinti sveikatos sutrikimus ir esant reikalui operatyviai nukreipti gydymui, užkertant kelią ligai. Tokio patikrinimo tikslas – ne tik išaiškinti ir koreguoti rizikos sveikatai veiksnius, nustatyti, ar vaiko sveikatos būklė atitinka jo augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus, ar dėl sveikatos būklės tikrinamas asmuo gali lankyti švietimo įstaigą.“

Specialisto teigimu, jei mokinys ar ikimokyklinukas turi sveikatos sutrikimų – dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir panašiai – gydytojas turi nurodyti rekomendacijas. Pavyzdžiui, spec. programa gali būti skiriama dėl fizinio krūvio kūno kultūros pamokose. Dėl regos sutrikimo – gydytojas gali nurodyti, kokiu atstumu vaikas turi būti nutolęs nuo lentos. Gydytojas taip pat turi nurodyti vaikui galimai prireiksiančios skubios pagalbos mokykloje (dėl alergijos, lėtinių ligų ir kt.). Pažymoje nurodomos priežastys ir pirmosios pagalbos priemonės.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content