Pristatė išmanaus miesto viziją

 Pristatė išmanaus miesto viziją

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariams buvo pristatytos skaitmeninio trimačio (3D) Kėdainių miesto modelio įdiegimo bei panaudojimo galimybės. Kol kas tokia miesto vizualizacija Lietuvoje yra pasinaudojęs vos vienas šalies miestas – Panevėžys.

Didžiosios Rinkos aikštė

„Išmaniojo miesto vystymo vizija“ – taip savo siūlomą miestų trimačio vizualizavimo projektą vadina  UAB „Inre“. Su tokia urbanizuotos teritorijos vizija bei 3D Kėdainių modeliu pirmieji galimybę susipažinti turėjo krašto gyventojai – savo  darbus minėta bendrovė pristatė per miesto šventę.

„Trimatį miesto modelį esame sukūrę Panevėžio miestui. Pirmajame projekto vystymo etape Panevėžyje buvo padarytas 10 km² miesto centro, ten, kur planuojami miesto vystymo projektai, trimatis maketas. Šiais metais tęsėme Panevėžio 3D modelio vystymą, kurio metu buvo aprėptas beveik visas Panevėžio miestas.

Nors 3D modeliu kol kas pasigirti gali tik Panevėžys, tačiau tokiu trimačiu miesto teritorijos skaitmenizavimu domisi jau ir Klaipėda, Vilnius. Lietuvos kontekste Kėdainiai galėtų būti vieni iš pirmųjų įsidiegę tokį modelį.

Šiuo metu Kėdainiams esame padarę demonstracinį nedidelės centrinės miesto dalies – Didžiosios Rinkos aikštės – modelį. Jį gyventojams jau pristatėme per miesto šventę. Šiandien norime su juo bei jo panaudojimo galimybėmis išsamiai supažindinti savivaldybės bei jos tarybos narius“, – sako bendrovės „Inre“ projektų vystymo direktorius dr. Arūnas Urbšys.

Kaip galėtų atrodyti išmanieji Kėdainiai, domėjosi rajono vadovai ir savivaldybės administracijos atstovai./ Algimanto Barzdžiaus nuotr. Panaudojimo galimybės

Trimatis miesto modelis sudarytas specialia kompiuterine programa sujungus bepiločiais orlaiviais, kitaip dar vadinamais dronais, įvairiais rakursais darytas nuotraukas. Taip gaunamas praktiškai realybei identiškas trimatis teritorijos maketas.

„Trimatis miesto modelis yra tarsi skaitmeninis žemėlapis, kuriame yra ortografiniai bei fotografiniai vaizdai, tačiau papildytas modernia ir labai tikslia 3D erdve. Trimačio miesto modelio panaudojimo galimybės yra tikrai labai plačios, pasinaudojant tokiu 3D miesto modeliu gali būti atliekamas miesto inspektavimas, daug galimybių turizmui, kultūros paveldo priežiūrai, ženklinimui. Tačiau pagrindinė sritis, kurioje šiuo metu šie 3D modeliai naudojami ir kur jie teikia didžiausią naudą,  yra miesto projektavimas. Į šiuos trimačius modelius galima įstatyti planuojamų statinių, želdinių ir kitų projektų modelius. Tuomet galima matyti, kaip projektas atrodo realiomis sąlygomis, realioje erdvėje, aplinkoje, tad galima paprasčiau ir labai tiksliai įvertinti, kaip naujas statinys ar kitas objektas įsikomponuoja į jau esamą erdvę. Tokiu būdu patogu vertinti konkursinius pasiūlymus. Taip pat tai gali būti įrankis investicijų pritraukimui. Turint tokį modelį paprasčiau supažindinti potencialius investuotojus su miesto, jo LEZ erdvėmis, komunikacijomis, inžineriniais tinklais.

Galų gale toks domėjimasis ar turėjimas tokio trimačio modelio parodo ir pačios savivaldybės pažangumą, susivokimą šiuolaikinėse technologijose bei jų teikiamose galimybėse“, – įsitikinęs A. Urbšys.

Nauja technologija

Nors turbūt kiekvienas miestas norėtų tokio trimačio maketo, tačiau jo įsigijimo kaštai nėra menki. Štai Panevėžys vien už miesto centro modelį prieš porą metų atseikėjo net kelias dešimtis eurų.

„Panevėžys buvo daromas etapais: pirmasis etapas, kurio metu buvo aprėptas tik miesto centras, kainavo maždaug 40 tūkst. eurų. Na, o visai Kėdainių teritorijai bei LEZ tokio modelio kaina galėtų siekti apie 200–250 tūkst. Eur.

Kol kas Kėdainiai dar nėra nusprendę, ar bus daromas toks modelis. Kaip minėjau, pristatymui  nemokamai padarėme tik Didžiosios Rinkos aikštės ir jos prieigų 3D miesto maketą. Yra mintis aprėpti visą miestą, taip pat ir Kėdainių LEZ. Svarstoma prie šio projekto pakviesti prisidėti ir verslą, kuris taip pat galėtų laisvai naudotis šia 3D vizualizacija savo tikslais“, – mintimis dalijasi dr. A. Urbšys.

[quote author=“A. Urbšys“]Pagrindinė sritis, kurioje šiuo metu šie 3D modeliai naudojami dažniausiai, yra miesto projektavimas.[/quote]

Pašnekovas tvirtina, kad nors trimačiai miestų modeliai dar yra pakankamai naujas dalykas, tačiau pastaruoju metu tokie maketai sparčiai populiarėja visame pasaulyje.

„Trimačiai miestų modeliai dar yra pakankamai nauja technologija pasaulyje, startavusi maždaug prieš penkerius ar šešerius metus, tačiau šiuo metu ji žaibiškai populiarėja visame pasaulyje. Trimačiai miestai dygsta it grybai po lietaus. 

Vieni iš miestų 3D maketų pionierių buvo Suomijos sostinė Helsinkis, Švedijos Stokholmas, dabar tokius modelius turi ne vienas pasaulio didmiestis. Na, o Lietuvoje galimybė padaryti trimačius teritorijos modelius atsirado maždaug prieš trejus metus.

Kad 3D modeliai populiarėja nestebina, nes pristatant 3D projektus, pateikiama daug vizualios medžiagos, kuriose būsimų projektų simuliacijos susiejamos su realybės informacija, paimta iš miesto 3D modelio. Šiais laikais nestebintų, jei kalbėtume tik apie statiškus vaizdus, tačiau realybės informacija, pavyzdžiui, esami pastatai, želdiniai su simuliacijomis susiejami ir video siužetuose, kuriuose įdiegta net ir 360° apžvalgos galimybė. Tai yra labai patogu. 

Tarkime, Panevėžio 3D modelis, apimantis 10 km² miesto centro erdvės, buvo padarytas su dronų pagalba, panaudojant daugiau kaip 45 tūkst. nuotraukų, iš kurių specialia kompiuterine programa buvo sugeneruotas 3D modelis, kurio detalumo lygis siekia 5-7,5 cm, o kai kurių istoriškai reikšmingų objektų – net iki 3 cm. Turint tokius duomenis galima itin tiksliai planuoti miesto teritorijas, derinti būsimus projektus, o taip pat šį modelį panaudoti ir įvairiems kitiems tikslams“, – pabrėžia dr. A. Urbšys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video