Kovo 10-oji – ypatinga diena: pranašauja, kokie bus pavasario orai
Nuo senovės kovo 10-ąją Lietuvoje švenčiama keturiasdešimties paukščių diena, simbolizuojanti paukščių parskridimą.
Tikima, kad šią dieną į Lietuvą jau būna sugrįžę svetur žiemojusių 40 paukščių rūšių. Lietuvoje įsigalėjus krikščionybei ši šventė buvo pervadinta 40 šventų kankinių diena, IV a. atidavusių gyvybę už krikščionybės išpažinimą. Liturginę ir liaudišką šventę apibendrinus buvo sakoma, kad kankinių garbei atskrenda 40 paukščių.
Žmonės tikėdavo, kad jei tą naktį pašąla, stiprios šalnos dar truks 40 parų. Kad būtų geras javų derlius Rytų Lietuvoje buvo paprotys šeimynai iškepti 40 bandelių. Žemaičiai per šią šventę vengdavo kur nors toli nuo namų važiuoti, – dar su kaimynais, ar net su saviškiais teksią pyktis.
Šiai dienai ir šiai progai nuo seniausių laikų lietuvių tauta yra sukūrusi įvairiausių dainų ir žaidimų, kad 40-ties paukščių diena būtų išskirtinai paminėta, pagarbinti parskridę paukščiai, kad žmonės ir ypač vaikai gerbtų ir mylėtų, pažintų ir neskriaustų sparnuočių.
Mokslininkų meteorologinės prognozės
Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos duomenimis, bent jau artimiausiomis dienomis orai šalyje išliks žiemiški.
Šiandien bus debesuota su pragiedruliais. Šiaurės vakarinėje šalies pusėje vietomis krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis, pustys. Vėjas pietų, pietvakarių, pajūryje vakarinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos.
Kovo 11-os naktį daugiausia rytiniuose rajonuose, dieną vakariniame šalies pakraštyje truputį pasnigs. Naktį ir rytą plikledis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s, vakare pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 3–8 laipsniai šalčio, dieną 1–5 laipsniai šilumos.
Tuo tarpu remiantis ilgalaikėmis meteorologinėmis prognozėmis visam kovo mėnesiui pagal CFSv2 modelį, oro temperatūra bus 1-2 laipsniais aukštesnė už daugiametę normą, o kritulių kiekis turėtų būti artimas arba truputį mažesnis už normą.
Remiantis ECMWF modeliu, oro temperatūra kovo mėn. bus iki 0,5 C aukščiau normos, o kritulių kiekis iki 10 proc. mažesnis nei SKN (SKN: 0,9 C ir 39 mm). SKN yra standartinė klimato norma, kuri yra 1991–2020 metų meteorologinių elementų vidutinė reikšmė Lietuvoje.
Kovo mėn. antros pusės oro temperatūra bus artima normai, o kritulių kiekis iki 10 proc. mažesnis nei SKN.
Tačiau tai yra eksperimentinės prognozės, jų patikimumas nėra aukštas, bet tokio pobūdžio prognozė vasariui buvo arti tiesos.