Kalėdinėms dovanoms – rankų darbo idėjos (FOTOGALERIJA)
Nenumaldomai artėja laikas, kai švęsime gražiausias metų šventes – Šv. Kūčias ir Kalėdas. Prekybos centrai, išmarginti žibančiomis girliandomis ir lemputėmis, matosi jau iš tolo ir tarytum kviečia užsukti ir įsigyti dovanas artimiesiems. Tačiau, kol vieni gyventojai šturmuoja prekybos centrus rinkdamiesi dovanas, kiti jas kuria patys, pasitelkdami kūrybiškumą, natūralias medžiagas ir vaizduotę.
Nusprendė nepirkti dovanų iš prekybos centrų
Kėdainietė Edita PETRONAITĖ jau ne vienerius metus savo pačios rankomis kurtomis dovanomis teikia džiaugsmą savo artimiesiems.
„Manau, kad rankų darbo dovanas gali kurti kiekvienas – juk tai rankų darbas, tokios dovanos neturi gautis tobulos – smulkios klaidelės ir nelygumai padaro jas tik žavesnes.
Svarbu nenuleisti rankų, kai kas nors neišeina, o kartais būna ir taip, kad išeina net ir geriau nei nurodyta recepte“, – pasakojo Edita ir prisipažino, kad vieną kartą pabandžiusi pagaminti dovanas pati nusprendė daugiau niekuomet nebepirkti iš prekybos centrų, išskyrus tuos atvejus, kai žmogus turi konkretų norą, pavyzdžiui – šuolį parašiutu.
Kurti paskatino gyvenimo kultūra be atliekų
E. Petronaitė jau ne pirmus metus artimuosius pradžiugina savo rankų darbo kūriniais – papuošimais eglutei, vainikais, žvakėmis, vonios burbulais ar lūpų balzamais.
Kada tiksliai nusprendė užsiimti rankdarbiais, neprisimena, tačiau įtaria, kad tam įtakos turėjo tvarus gyvenimo būdas.
„Tiksliai neprisimenu, dėl kokios priežasties sugalvojau gaminti rankų darbo dovanas ir kada tai nutiko, tačiau vieną kartą pabandžius nebesinorėjo kitokių dovanų – tik pagamintų savo pačios rankomis. Gaminimo procesas labai smagus ir nors rezultatas ne visada išeina toks, kokio norėtųsi, tačiau jis dažniausiai džiugina, o svarbiausia, kad patinka šeimai, draugams.
Ypatingai rankų darbo dovanomis susidomėjau, kai sužinojau apie gyvenimo kultūrą be atliekų (zero waste – anglų kalba) ir gyvenimą be plastiko (plastic free – anglų kalba)“, – apie tai, kaip nusprendė gaminti rankų darbo dovanas, pasakojo Edita.
Idėjos – literatūroje ir internete
Pasak Editos, idėjų rankų darbo dovanoms labai daug. Jų galima rasti tiek įvairioje literatūroje, tiek internete.
„Šiais metais gaminsiu kalėdinius vainikus, žvakes, kvepalus, lūpų balzamus, kūno šveitiklius ir vonios bombas. Kai ką bandysiu gaminti pirmą kartą, tad net neįsivaizduoju, kokio rezultato tikėtis.
Receptų kaip ką gaminti, apstu tiek įvairioje literatūroje, tiek internete, tad idėjų nepritrūks dar daugybę metų, o be to, kad ir kaip stengtumeisi viską daryti pagal receptą, visada norisi eksperimentuoti, kažką daryti savaip, todėl ir gaminiai tampa unikalūs – vienetiniai.
Daugiausia idėjų randu socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Zero waste“, keramikos studijoje bei smulkių verslininkų, kuriuos seku, puslapiuose (tokius kaip bičių vaško, eterinių aliejų, kietųjų šampūnų pardavėjus ir pan.)“, – iš kur semiasi idėjų kūrybai pasakojo Edita.
Pradėjo ruoštis anksti
Nors daugybė rankdarbių yra nesudėtingi ir juos galima pasigaminti per savaitę ar dvi, tačiau kai kurias Edita pradėjo dar rugpjūtį.
„Kadangi jau daugiau nei metus lankau keramikos studiją, kalėdiniam sezonui pradėjau ruoštis jau rugpjūčio mėnesį (su moliu niekas nevyksta greitai, juo labiau kai studijoje esi ne vienas mokinys) – prigaminau žaisliukų eglutei bei smilkalų laikiklių.
Praeitais metais visus padarytus žaisliukus padovanojau, tad šiais pasiruošiau su kaupu ir dalį jų atsidėjau savo eglutei“, – apie tai, kad šioms šventėms pradėjo ruoštis anksti, pasakojo Edita.
Dovanos – draugiškos aplinkai
Pašnekovės teigimu, rankų darbo dovanos – ypatingos, kadangi joms pagaminti skiriama daugiau laiko, taip pat – tvarios, mažiau kenksmingos aplinkai.
„Visas dovanas stengiuosi gaminti iš medžiagų, kurias turiu. Jeigu prireikia pirkti kažką naujo, stengiuosi, kad tas pirkinys būtų kuo draugiškesnis aplinkai. Tarkime, eterinius aliejus kvepalams perku tik natūralius ir, jei įmanoma – ekologiškus.
Turiu nuostabią anytą, kuri visada įkvepia ir skatina kuo daugiau visko gaminti savomis rankomis. Tikiuosi, su jos pagalba greitu metu pabandyti kartu pagaminti eterinių aliejų ir hidrolatų (gėlių vanduo – aut. past.).
Taip pat prieš perkant naujus dalykus kreipiuosi į socialinio tinklo „Facebook“ grupes, kuriose žmonės atiduoda arba mainosi daiktais ar paslaugomis – jei nepavyksta ten surasti to, ko reikia, tada jau tenka pirkti.
Rankų darbo dovanos savaime tampa daug ypatingesnės, nes skiri tam laiko – ne tik pagaminti, bet ir surasti reikiamus produktus, vadinasi, nesi abejingas gamtai, klimato kaitai, rūpi žmonės, kuriems tas dovanas dovanosi“, – savo patirtimi dalijosi Edita.
[quote author=“E. Petronaitė“]Ypatingai rankų darbo dovanomis susidomėjau, kai sužinojau apie gyvenimo kultūrą be atliekų (zero waste – anglų kalba) ir gyvenimą be plastiko (plastic free – anglų kalba).[/quote]
Gamybai – panaudotos pakuotės
Gamindama rankų darbo dovanas Edita stengiasi kuo daugiau medžiagų susirinkti iš gamtos, kas nekainuoja nieko, o taip pat – perdirbti gaminius, kuriuos jau panaudojo.
„Vainikams gaminti naudoju augalus, kuriuos surenku darbe – dirbu Vilniaus universiteto botanikos sode, todėl turiu tokią galimybę. Tačiau taip pat galima visko prisirinkti ir miške, o jei turi savą sodą – nėra nieko geresnio.
Žvakes gaminsiu iš jau panaudotų žvakių, taip pat iš sojų vaško, kurį pirkau prieš keletą metų. Vašką supilstysiu į panaudotus stiklainiukus – vis rinkau juos ir sugalvojau, kad galėčiau panaudoti.
Lūpų balzamus darysiu su kakavos sviestu, bičių vašku, kuris liko nuo vestuvių šventės, kokosų aliejumi ir eteriniais aliejais.
Kvepalus – su kamelijų aliejumi ir eteriniais aliejais. Kūno šveitikliai gaminami panašiai, tik reikia įdėti cukraus ar druskos (itin stiprus šveitiklis).
Vandens bombas gaminsiu iš citrinų rūgšties, krakmolo, aliejaus, sodos, druskos ir eterinių aliejų. Kaip ir minėjau, receptų yra įvairiausių, vieni labai lengvi ir nieko ypatingo nereikalaujantys, o kiti sudėtingi ir turi būti gana patyręs.
Viską sudėsiu į įvairaus dydžio stiklainiukus, kurių visada prisikaupia, taip pat paprašiau draugų, kuriems jie tiesiog nereikalingi, o kvepalus darysiu į eterinių aliejų buteliukus.
Dovanų pakavimui naudoju senus laikraščius, dėžutes, kankorėžius, džiovintas citrusinių vaisių žieveles, eglių šakeles. Taip pat galvoju pabandyti pasiūti maišelius, kuriuos vėliau būtų galima naudoti apsiperkant“, – daugybę perdirbimo idėjų gaminant rankų darbo dovanas pasiūlė Edita.
Šventes sutinka kūrybiškai
Kėdainietė Deimantė GURKLIENĖ didžiausių metų švenčių – Šv. Kūčių bei Kalėdų – kasmet laukia su nekantrumu. Švenčių laukimas ir pasiruošimas joms merginai – ypatingas momentas, kuomet kyla ir kūrybingų minčių, kaip pradžiuginti pačius artimiausius.
„Prieš šventes visada sugalvoju sukurti kažką savo. Tas visas pasiruošimas šventėms ir jų laukimas, pats kūrybos procesas labai man patinka ir teikia džiaugsmą. Namus visada labai smagu papuošti savo kurtais papuošimais, o kartais – ir dovanoti juos patiems artimiausiems“, – pasakojo Deimantė.
Kūrė eglutės papuošimus
Šiais metais Deimantę aplankė įkvėpimas kurti eglutės papuošimus. Ne bet kokius, o rankų darbo – savo eglutei, taip pat – ir artimųjų namų papuošimams.
„Kažką savo kuriu nebe pirmą kartą, bet būtent šiemet nusprendžiau kurti eglutės papuošimus iš putplasčio burbuliukų – tai įgyvendinti bandžiau pirmąjį kartą. Vis sukau galvą, kaip šiemet įdomiau pasipuošti namus, padaryti kažką naujo, dar nebandyto – taip nusprendžiau, kad bus įdomiau negu pirkti įprastus iš prekybos centrų ir turiu pripažinti, jog išėjo visai nieko „burbuliukai“, – rezultatu džiaugėsi Deimantė.
Deimantės eglutės papuošimų – putplasčio rutuliukų receptas:
Reikės: įvairių dydžių putplasčio kamuoliukų, medžiagos, karštų klijų, dovanų pakavimo juostelės, įvairių papuošimų.
„Medžiagos pačios paprasčiausios – tai norimų dydžių putplasčio burbulai įsigyjami didžiuose prekybos centruose ar specialiose parduotuvėse. Mano pasirinkta medžiaga buvo švelniai pilka, veliūrinė medžiaga, nors galima rinktis įvairių spalvų medžiagą, bet aš išsirinkau vieną, nes nežinojau kaip viskas išeis.
Tuomet karšti klijai, dovanų pakavimo juostelė burbulų surišimui, taip pat ji dar reikalinga padaryti kilputę, kad būtų už ko pakabinti žaisliuką. Ir, žinoma, neapsieisime be įvairiausių papuošimų – eglės šakelių, dirbtinių obuoliukų ar tai vyšnaičių, blizgių putplasčio burbuliukų, kankorėžių ar tiesiog kokių didesnių kaspinėlių“, – teigė Deimantė ir tikino, jog „turint šiuos svarbiausius elementus, belieka įjungti fantaziją ir ją išreikšti „burbuliuke“. Kaip jai tai pavyko, galima išvysti nuotraukose.
Deimantės manymu, tokie papuošimai puikiai tinka dovanoti artimiesiems.
„Parinkus gražią dėžutę, joje įkomponavus dirbtinių šiaudų ar kokių blizgučių, eglės šakelių, ant jų sudėti po keletą pagamintų burbulų, dėžutę perrišti gražiu kaspinu ir jau turėsite nuostabią rankų darbo dovaną!
Manau, artimiesiems įteikti paties kurtą, savomis rankomis pagamintą dovaną, kur tu sudedi visus geriausius palinkėjimus ir dalelę savęs, tiek įteikti, tiek gauti būtų tikrai smagu ir gera!“ – tikino Deimantė.
Keletu receptų rankų darbo dovanoms pagaminti Edita sutiko pasidalinti ir su skaitytojais.
„Pasidalinsiu receptais, kuriuos pati mėginsiu pirmą kartą“, – pripažino Edita ir palinkėjo visiems gražių artėjančių švenčių.
Kvepalai
Gamyba: į 5 ml kamelijų aliejaus įlašinti 15–20 lašelių patinkančių absoliutų ir eterinių aliejų.
Naudojimas: tepti ant odos (riešai, kaklas).
„Man asmeniškai labai patinka citrusiniai kvapai, tad juos ir naudosiu. Kvapų variacijų gali būti begalės, tad viskas priklauso nuo to, kokių eterinių aliejų turite ir kokius kvapus mėgsta žmonės, kuriems dovanosite kvepalus“, – patarimu dalijosi Edita.
Vonios bombos
Reikės: citrinų rūgšties (2 valg. šaukštai), sodos (4 valg. šaukštai), kukurūzų krakmolo (bet tinka ir bulvių, 3 valg. šaukštai), druskos (1 valg. šaukštas), vynuogių kauliukų aliejus (bet aš naudosiu namie spaustą saulėgrąžų aliejų, 2 valg. šaukštai), koks tik patinka eterinis aliejus (20–30 lašų) ir reikėtų kokios nors formos, į ką dėsite, jei norite galite papuošimui naudoti džiovintus žiedlapius. Aš dėsiu į metalines sausainių formeles ir specialiai tam skirtą formą vandens bomboms (su ja tiesiog lengviau stipriai suspausti gauta masę).
Gaminimas: druską, citrinų rūgštį, sodą ir krakmolą reikėtų sumalti su kavamale, taip vėliau masė lengviau sukibs, bet galite eksperimentuoti ir nemalti.
Sumaišome krakmolą, sodą ir citrinų rūgštį. Pilame aliejų ir gerai išmaišome. Dedame druskos ir eterinių aliejų, dar kartą gerai išmaišome. Masė turėtų gautis vientisa ir liečiant panaši į drėgną smėlį. Jei naudojate specialias apvalias formas, tai dedame į vieną formos pusę, gerai suspaudžiame, tada į kitą pusę, abiejose formos pusėse darome didelį kalniuką, kuris turi būti purus, sudedame abi puses ir stipriai suspaudžiame (tik nesukinėjame!), kol abi pusės susijungs. Jei naudojate sausainių formas, tai reikia tiesiog pridėti ir stipriai įspausti. Paliekame kokioms 2–4 min., išimame iš formos ir paliekame išdžiūti parai. Vėliau nenaudojant reikėtų laikyti sausoje vietoje.
Lūpų balzamas
Reikės: 1 valg. šaukšto nerafinuoto kakavos sviesto (apie 10 g), 0,5 arb. šaukštelio kakavos miltelių, 1 arb. š. kokosų aliejaus, 0,5 arb. š. bičių vaško, 3 lašų eterinio aliejaus (aš dėsiu pipirmėčių ir apelsinų).
Gaminimas: kakavos sviestą, kokosų aliejų ir bičių vašką švelniai pašildykite vandens garų vonelėje, kol ištirps, lengvai plakant įmaišykite kakavos miltelius. Nukelkite nuo kaitros, kai indas atvės iki kūno temperatūros (tiek, kad indą laisvai išlaikytumėte delnuose) sulašinkite eterinį aliejų ir supilkite į pasirinktą tarą.
Jei paskubėsite įlašinti eterinį aliejų anksčiau – jis išgaruos ir balzamas neturės jo kvapo bei neteks naudingųjų savybių. Balzamą paliekame sustingti. Vasarą reikėtų laikyti šaldytuve. Kakavos milteliai lūpų nedažo, jie puikiai susigeria įmasažavus į lūpas ir nublanksta.
[#gallery=2514#]