Kaip žiemos žaidimuose išvengti vaikų tykančių pavojų
Ilgai lauktas sniegas nudžiugino ir mažus, ir didelius. Traukiame iš sandėliukų rogutes, slides, ruošiame morkas sniego senių nosims, puošiame lauką sniego angelais. Tačiau, ar susimąstome, jog ir tokie, iš pirmo žvilgsnio, nekalti žaidimai gali prišaukti bėdą?
Vaiko teisių gynėjai prašo būti atidiems, kad linksmybės nesibaigtų tragedija ir būtų pramoga visai šeimai. Taip pat kviečia šeimas laikytis karantino reikalavimų, nesibūriuoti lauke, laikytis atstumų mėgaujantis žiemos linksmybėmis viešose vietose.
Čiuožti nuo kalniuko tik saugioje vietoje
Plonytis ledas, vos užtraukęs tvenkinius ir ežerus, slidžios gatvės, rizikingos žaidimo vietos, netinkama žiemai apranga, išdaigos su sniego gniūžtėmis, galinčios sukelti ne tik fizinį skausmą, bet ir materialinius nuostolius. Tai tik dalis pavojų, kurie gali tykoti mažųjų nuotykių ieškotojų, jeigu neapsaugosime ir nepapasakosime, kaip saugiai elgtis žiemos žaidimų metu.
„Neseniai teko išgirsti kolegos pasakojimą apie neatsargiai rogutėmis nuo kalniuko čiuožusį vaiką. Kalniukas nedidelis, smagus leistis rogutėmis. Bėda ta, kad nusileidus, rogutės ir jose sėdintis vaikas iščiuožia į gatvės važiuojamąją dalį.
Tokių nesaugių kalniukų yra nemažai, nelaimės gali atsitikti bet kada“, – apie neatsargius vaikų žaidimus lauke pasakojo Renata Kruk, Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
R. Kriuk pataria, renkantis žaidimų vietą, įsitikinti ar ji saugi, ar šalia nėra gatvės, kuria važinėja automobiliai, ar ledas, ant kurio lipama, pakankamo storio ir stiprumo, kad būtų saugu čiuožinėti.
Įvertinkite ar kalnas, nuo kurio ketinate leistis su slidėmis arba rogutėmis ne per status, ne per didelis, galbūt vaikui reikėtų dar metus palaukti ir bandyti jį užkariauti dar kiek paaugus. Pamatę į bėdą pakliuvusį vaiką ar suaugusįjį nedelsdami kvieskite pagalbą.
Venkite žaidimo vietų, kuriose būriuojasi daug žmonių, juk koronavirusas dar nenugalėtas, todėl sumažinkime galimybes jam plisti vaikų žaidimų metu.
Būtina laikytis karantino reikalavimų
Smarkiai pasnigus, daugybė žmonių kartu su vaikais ėmė rinktis į viešas erdves pasimėgauti žiemos malonumais. Vaiko teisių gynėjai kviečia saugoti save ir kitus, būnant lauke, elgtis atsakingai, rinktis tokias vietas, kuriose nėra daug žmonių, nepamiršti dėvėti apsaugos kaukių ir laikytis saugaus atstumo.
Gniūžčių karas gali baigtis liūdnai
Niekada nepagalvojote, kad sniego gniūžčių karas gali baigtis rimtomis traumomis, išdaužytais langais ar automobilių žibintais?
R. Kriuk prašo tėvelių paaiškinti mažiesiems, kad mėtydami sniego gniūžtes netaikytų jomis žaidimo draugams į veidą. Gniūžtės neturėtų būti labai kietos, nes pataikius į kitą žmogų, jam skaudės. Norint efektingesnio sniego karo nereikia gniūžtėje slėpti akmenuko ar ledo gabalėlio, juk tai gali labai įskaudinti, sužaloti kitus vaikus. Taip pat labai svarbu, kad gniūžčių karas nevyktų tarp automobilių, prie namų langų.
Svarbu, kad vaikui būtų šilta
Kūno atvėsimas (hipotermija) – labai pavojinga būsena, atsirandantis pavojus gyvybei, todėl prieš išleisdami savo atžalas į lauką pasidžiaugti žiema patikrinkite ar jie pakankamai šiltai apsirengę.
Žinoma, negalima ir persistengti, kad aktyviai pajudėjęs, daugybe šiltų rūbelių aprengtas mažylis neperkaistų. Papasakokite vaikams, kad pajutę nemalonius šalčio, karščio ar nuovargio pojūčius nedelsdami grįžtų namo.
„Kalbėkitės su vaikais, paaiškinkite, kodėl reikia vienaip ar kitaip apsirengti, kodėl negalima vienur ar kitur eiti. Labai svarbu, kad vaikas suprastų galimas netinkamo elgesio pasekmes, suprastų ir išmoktų vertinti pavojus“, –- pataria tėveliams R. Kruk.
Visada žinokite kur yra jūsų vaikai
„Stebėkite savo vaikus. Kad ir kokie savarankiški ir protingi jie jums atrodo, vis tiek jie dar tik vaikai. Žaidimų sūkuryje prarandamas laiko ir saugumo pojūtis gali atvesti prie rimtų nemalonumų. Nesvarbu, kad teritorija, kurioje žaidžia jūsų mažylis, rami, juk bėda ateina neperspėjusi“, – sako vaiko teisių gynėja.
Žiemos dienos trumpos, pasirodžiusi saulutė pakviečia vaikus į lauką, tačiau žaidimo įkarštyje mažieji net nepastebi, kada ji nusileidžia. „Todėl aiškiai susitarkite su vaikais, kiek tiksliai laiko jie gali leisti lauke, kada turi grįžti į namus. Pagalvokite, juk sutemus vaikai gatvėse ir kiemuose mažiau pastebimi, o ir pavojai dėl prastesnio matomumo tampa didesniais“, – kviečia pasaugoti vaikus R. Kruk.
Vaiko teisių gynėja pataria visada pasiteirauti, su kokiais draugais ketina laiką leisti jūsų atžalos: kurioje vietoje planuoja žaisti, kaip galima būtų susisiekti, jeigu staiga to prireiktų. Jeigu netoliese yra miškas ir vaikai planuoja žaisti jame, perspėkite, kad neitų į jo gilumą, nes pasiklydus žiemą rizikuojama ne tik labai išsigąsti, bet ir pavojingai sušalti.
Neleiskite vaikams eiti į svečius pas nepažįstamus žmones, net jeigu jie labai geri ir sušalus maloniai pasiūlytų susišilti jų namuose ar pasivaišinti šilta arbata. Vaikų patiklumas gali virsti skaudžiu išgyvenimu visai šeimai.
Laikas su vaikais – geriausias šeimos laikas
R. Kriuk siūlo kiek įmanoma daugiau laiko leisti kartu su vaikais. Šeimos pasivaikščiojimas gryname ore, bendrai pastatytas sniego senis ar linksmas pasičiuožinėjimas rogutėmis taps ne tik saugiu žaidimu, bet ir paliks šiltus prisiminimus jūsų vaikų atmintyje.
„Tik pagalvokite, kaip puikiai galima praleisti laiką drauge. Iš anksto kartu su vaikais suplanavę, kokį maršrutą pasivaikščiojimui pasirinksite, ką kartu veiksite, pasiruošę sveikų užkandžių ir termosą arbatos patirsite daug smagių akimirkų.
Tik besilinksmindami nepamirškite nusifotografuoti, taip įamžinsite gražiausias ir šilčiausias savo šeimos istorijos akimirkas, kurios jus džiugins dar labai ilgai“, – patarimais dalijasi R. Kruk.