Pirmasis pavasario pavojus – žiedadulkės
Pavasaris – bene gražiausias metų laikas, kada sužaliuoja medžiai ir pražysta gėlės. Tačiau toks metas ypatingai sunkus tiems žmonėms, kurie yra alergiški žiedadulkėms.
Įvairūs medžiai, krūmai, žolės bei gėlės žydi skirtingu laiku, pradedant ankstyvu pavasariu ir baigiant rudeniu, spalio mėnesiu. Žinoma, didžiausia žiedadulkių koncentracija ore išlieka pavasarį, todėl labai svarbu išsiaiškinti, kokiems augalams žmogus yra jautrus, ir vengti kontakto su alergiją sukeliančiais priešais.
Reikalinga gydytojų pagalba
Kadangi šiemet pavasaris mūsų šalyje kiek vėluoja, besiskundžiančių žiedadulkių sukeliamais nemalonumais atsiranda mažiau. Tačiau šiuo metu jau pradėjo žydėti lazdynai, beržai, alksniai, karklai, narcizai.
Na, o kiek vėliau pražys liepos, alyvos, nuo gegužės vidurio iki pat rugsėjo sužydės pievų žolės: miglės, svidrės, o štai rudeniop žiedus išskleis ir kiečiai. Todėl vos pajutus pirmuosius įkyrius simptomus: akių paraudimą, niežėjimą, skausmą, ašarojimą, čiaudėjimą ar užgulusią nosį, reikėtų kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti, kokie augalai žmogui sukelia alergiją.
Tik tuomet galėsime apsisaugoti nuo nemalonių pojūčių, kai vengsime kontakto su alergiją skatinančiais augalais.
Beje, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog yra ne tik medicininė, bet ir higieninė pusė, padedanti lengviau išgyventi šį laikotarpį ir geriau jaustis.
Apsaugokite langus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėja Ona Šulcienė pataria pavasario ir vasaros metu, kai ore jaučiama didžiausia žiedadulkių koncentracija, neatidarinėti langų, nes pro juos nesunkiai patenka visai nelaukiami svečiai.
„Tačiau nepamirškime, jog patalpas vėdinti yra būtina. Todėl norėdami kurį laiką palikti atvirus langus, rekomenduojama juos uždengti drėgnomis užuolaidomis. Jos surenka žiedadulkes ir taip neleidžia joms patekti į namų aplinką. Taip pat naudokite ir specialius langų tinklelius, kurie irgi apsaugo namų erdvę nuo žiedadulkių“, – pataria O. Šulcienė.
Na, o namus tvarkytis specialistė pataria drėgnuoju būdu – valyti dulkes ir plauti grindis naudojant drėgnas šluostes.
Skalaukite burnos ir nosies ertmę
„Pavasarį visuomet norime vis dažniau išeiti pasivaikščioti į parkus ar miškus, tačiau sugrįžus iš jų kyla pavojus žiedadulkes paskleisti po namus. Todėl tik sugrįžus iš pasivaikščiojimų svarbu lauke dėvėtus drabužius nusirengti, pavyzdžiui, koridoriuje, tuomet kruopščiai nusiprausti visą kūną bei plaukus. Taip pat labai svarbu vandeniu nuplauti akis bei išskalauti burnos ir nosies ertmes. Skalaujant burną ir nosį vandenyje galima ištirpinti žiupsnelį druskos arba šias ertmes skalauti jūros druskos vandeniu“, – patarimais dalijasi O. Šulcienė.
Specialistė pastebi, jog labai svarbu, kad alergiški žmonės išplautų drabužių nedžiautų lauke, nes ant jų neišvengiamai nusėdusios žiedadulkės galiausiai būna parnešamos į namus.
Mėgaukimės gaiviu oru
Nustatyta, kad žiedadulkių daugiausia būna iki 10 val. ryto, jų koncentracija ore padidėja ir saulei leidžiantis. Todėl pats tinkamiausias laikas pabūti gryname ore – ankstyva popietė.
Tačiau O. Šulcienė pataria ilgesniais pasivaikščiojimais pasimėgauti ne sausros ir karščio iškamuotomis dienomis, bet po lietaus, kada visos dulkės ir žiedadulkės nusėda, o oras nepakartojamai gaivus.
Kėdainių PSPC gydytoja Jūratė Judickienė pastebi, jog alergiškų žmonių daugėja ir pasaulyje, ir Lietuvoje.
„Jei prieš 10-15 metų alerginis rinitas buvo paauglių ir suaugusiųjų problema, tai šiandien alerginio rinito diagnozė neretai nustatoma net ir vaikams iki 1 metų, jau nekalbant apie ikimokyklinukus. Todėl pavasarį daugėja pacientų, kurie kreipiasi į gydytoją dėl alergijos simptomų“, – teigia J. Judickienė.
„Jeigu alergijos simptomai pasireiškė pirmą kartą, svarbu nustatyti diagnozę ir išsiaiškinti „kaltą“ alergeną. Pacientas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips jį specialisto konsultacijai. Atlikus alergologinius tyrimus, bus paskirtas gydymas. Pacientai, kuriuos alergija kamuoja jau eilę metų, gali pradėti gydymą priešalerginiais vaistais. Būklei negerėjant būtina šeimos gydytojo konsultacija“, – pataria Kėdainių PSPC gydytoja Jūratė Judickienė.
Jei alergija nebus gydoma, gydytoja pastebi, kad žmogus gali sulaukti ir nemalonių pasekmių: negydoma alerginė sloga gali komplikuotis lėtiniais prienosinių ančių uždegimais (sinusitais). Progresuojant alergijai, gali išsivystyti bronchų astmos simptomai. Alergija vienam alergenui (pvz. vieno augalo žiedadulkėms) gali virsti polivalentine, kuomet organizmas įsijautrina daugelio augalų žiedadulkės ar buitiniams alergenams.