Skip to content

Pernai Kėdainiuose išaiškinti 28 nauji tuberkuliozės atvejai

 Pernai Kėdainiuose išaiškinti 28 nauji tuberkuliozės atvejai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai informuoja, kad Kėdainių rajone pernai išaiškinti 28 nauji kvėpavimo organų tuberkuliozės atvejai. Tuberkuliozė diagnozuota ir 6 vaikams, kurių aplinkoje gyveno sergantys tuberkulioze suaugusieji.

Mirė pusamžis vyras

Deja, neišvengta ir mirčių. Lapkričio mėnesį tuberkuliozė tapo penkiasdešimtmečio vyro mirties priežastimi.

Vyriškį jau kuris laikas vargino užsitęsęs karščiavimas ir kosulys, tačiau į gydymo įstaigą jis kreipėsi tik pasunkėjus kvėpavimui ir ėmus vemti krauju bei kraujuoti iš nosies landos.

Įtarus susirgimą tuberkulioze nedelsiant pradėtas gydymas, tačiau įsisenėjusi liga buvo stipresnė.

[quote author=”Aut. past.”]Nors tuberkuliozė pavojinga, tačiau išgydoma.[/quote]

Infekcijos plitimo būdai

Tuberkuliozė plinta oro lašiniu būdu – susergama įkvėpus sergančio atvira TB forma asmens kosėjimo, čiaudėjimo ar garsaus kalbėjimo metu išskirtų seilių, skreplių lašelių, kuriuose yra TB sukėlėjų.

Galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą sergančių galvijų pieną ar jo produktus.

Pastarieji užsikrėtimo keliai pasitaiko labai retai ir jie labiau tikėtini šalyse, kur stebimas galvijų užsikrėtimas. Pagrindinis tuberkuliozės sukėlėjo platintojas – asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze. Jis paskleidžia tuberkuliozės sukėlėją, dažniausiai 1 m atstumu aplink save, skrepliuojant, kosint, čiaudint, garsiai kalbant.

Įkvėpus tuberkuliozės bakterijos patenka į plaučius, vėliau į kraują ir gali būti nuneštos į bet kurią organizmo dalį. Dažniausiai pažeidžiami yra plaučiai. Tačiau ne kiekvienas, įkvėpęs tuberkuliozės sukėlėjų, suserga.

Sveikam organizmui pavojinga ne atsitiktinė, vienkartinė tuberkuliozės mikobakterijų dozė, o daugkartinis masyvus bakterijų patekimas į organizmą, t. y. pavojinga tiems, kurie ilgą laiką praleidžia kartu (gyvena, dirba, mokosi ir pan.) su ligoniu bei bendrauja mažesniu nei 1 metro atstumu.

Didesnė tikimybė užsikrėsti būnant mažai vėdinamose patalpose, žmonių susibūrimo vietose.

Kam reikalingi profilaktiniai sveikatos patikrinimai?

Tuberkuliozė būna įvairių formų. Latentinė tuberkuliozė – tai užsikrėtimas tuberkuliozės bakterijomis, kai nėra jokių ligos simptomų ir žmogus aplinkiniams nepavojingas.

Dažniausiai ši ligos forma nustatoma vaikams atlikus tuberkulino mėginį, o suaugusiesiems kraujo kvantiferono mėginį. Šią ligos formą rekomenduojama pradėti gydyti, kad liga nesuaktyvėtų.

Plaučių tuberkuliozę nustatyti padeda atlikta plaučių rentgenograma. Ankstyvas ligos išaiškinimas lemia trumpesnį ir sėkmingesnį jos gydymą.

Ligą išduodantys požymiai

Aktyvi kvėpavimo organų tuberkuliozė pasireiškia varginančiu kosuliu, trunkančiu ilgiau nei tris savaites, naktiniu prakaitavimu, apetito stoka, svorio kritimu, nedideliu karščiavimu, silpnumu ir greitu nuovargiu.

Susirgus gali būti skrepliavimas, kosulys su krauju, skausmas krūtinės srityje.

[quote author=”Aut. past.”]Infekcija paplitusi visame pasaulyje, 1/3 pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis, Lietuvoje  galimai infekuoti apie 80 proc. Kasmet pasaulyje suserga apie 9 mln. suaugusių žmonių, apie 1 mln. vaikų. Pastaraisiais metais Lietuvoje nustatoma apie 1 000 tuberkuliozės atvejų.[/quote]

Tuberkuliozė neišnyko ir tendencijos rodo, kad artimiausiu metu ji niekur nedings. Ja gali sirgti tiek jaunas, tiek senas, tiek turtingas, tiek vargingas žmogus. Todėl labai svarbu rūpintis savo sveikata: stiprinti imuninę sistemą, atsisakyti žalingų įpročių, pasirūpinti, kad mityba būtų visavertė, rasti laiko poilsiui, o pajutus panašius į tuberkuliozės požymius, reikia kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Kaip apsaugoti aplinkinius?

Kaip apsaugoti aplinkinius, susirgus atvira plaučių tuberkulioze: laikytis kosulio etiketo – kosint ar čiaudint užsidengti burną nosine, servetėle ar alkūne, kalbant laikytis atokiau nuo kito žmogaus, šeimos narių; atkosėjus skreplius, rinkti juos uždarame indelyje, o vėliau būtinai nukenksminti (dezinfekuoti).

Atkosėjus į popierinę servetėlę – rekomenduojama ją sudeginti; dažniausiai pirmąsias 2–3 savaites gydytis stacionare.

Ligoniui gydantis namie: reikalingas atskiras kambarys ar jo dalis, ligonio lova turi būti atskirai nuo kitų šeimos narių ir tik jam skirta; turėti individualias higienos priemones – rankšluostį, dantų šepetuką ir juos laikyti atskirai nuo kitų šeimos narių higienos priemonių; naudoti atskirus stalo indus ir įrankius. Būtinas patalpų ir aplinkos kenksmingumo pašalinimas (dezinfekcija).

Ligonio gyvenamojo būsto nuolatinio valymo ir dezinfekcijos tikslas – sunaikinti tuberkuliozės sukėlėjus, kuriuos sergantysis išskiria į aplinką. Patalpoje, kurioje buvo sergantis asmuo, aplinkos kenksmingumo pašalinimas (dezinfekcija) netikslingas.

Pakanka intensyvaus patalpos vėdinimo ir drėgno valymo. Svarbu sąžiningai vykdyti gydytojo nurodymus ir vartoti paskirtus vaistus.

Net ir ligos simptomams išnykus, būtinai reikia pabaigti gydymo kursą ir reguliariai lankytis pas gydytoją.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video