Pavasarinės piktžolės gali būti naudingos

 Pavasarinės piktžolės gali būti naudingos

Atėjus pavasariui imame nekantriai laukti pirmosios žalumos, kuri mūsų protėviams buvo itin reikšminga dėl kai kurių augalų žiedelių ar lapelių vitamingumo bei maistingumo.

Šiais laikais daugelį prieskonių ar gydomųjų žolelių be jokių sunkumų galime įsigyti ištisus metus, tačiau ar nepagalvojote išbandyti laukų derliaus? Juk tai ne tik nieko nekainuoja, bet ir sveika, šviežia, natūralu!

Gamtoje yra net penkios pačios populiariausios piktžolės, praturtinančios žmogaus maisto racioną ir padedančios pasveikti, o jų rasti galima bet kurioje pievoje ar darže.

Ne viename užsienio ir Lietuvos restorane galite užsisakyti salotų su kiaulpienės lapeliais, pasimėgauti dilgėlių ledais ar troškiniu su garšva. Taigi susipažinkite su tiesiai iš gamtos ant pietų stalo keliaujančiomis naudingomis pavasarinėmis piktžolėmis.

Naudingos ir šaknys, ir lapai

Paprastoji kiaulpienė (liaudiškai vadinama pienė) – tikra įkyruolė, kuri itin lengvai dauginasi, greitai plinta ir dar stulbinamai atsparios nuodams. Balandžio ir gegužės mėnesį pienių žiedais pasipuošę laukai dovanoja progą ne tik supinti puošnų vainiką, bet ir pasigaminti pienių vyno ar medaus. Šis augalas labai maistingas ir gali būti valgomas visas.

Kai ateina vėlyvas ruduo ir kiaulpienių lapai nunyksta, nepraleiskite progos išsikasti šio augalo šaknų. Jos tonizuoja ir aktyvina organizmo apsaugines jėgas bei padeda atsigauti po sunkių ligų. Taip pat padeda sergant cukriniu diabetu ar ateroskleroze, gerina virškinimą bei atmintį. O štai nutirpus sniegui galite pasiskinti kiaulpienių lapelių, jie turi vitamino C ir B, kurie ypač reikalingi organizmui pavasarį. Lapelius galima naudoti salotoms, sriuboms bei troškiniams.

Nepamirškite, jog ši piktžolė pasižymi kartumu, o valgant šviežius kartumas pasireiškia labiau, todėl naudokite nedideliais kiekiais sumaišydami su kitokiais žalumynais.

Patvorio lobis – garšva

Dėl sunkaus išnaikinimo kiekvienam sodininkui bei daržininkui iki skausmo pažįstama paprastoji garšva. Paprastai jos auga pakelėse, patvoriuose, pamiškėse ir, žinoma, daržuose, o vasaros metu pražysta gelsvai baltais žiedeliais. Pražydusi gali siekti nuo 0,5 iki 1 metro aukščio.

Ankstyvą pavasarį pasirodo pirmieji lapeliai, kurie ir yra patys vertingiausi dėl turimų įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų gausos. Jauni lapeliai turi ir gydomųjų savybių – gydo reumatą, hemorojų ir podagrą. Šiuos lapelius galima įmaišyti į salotas, sriubą ar net ruošiant mėsiškus patiekalus.

Šviežia arba džiovinta dilgėlė

Kas galėtų pagalvoti, kas didžioji dilgelė gali būti naudinga, kai vien pagalvojus apie ją, šiurpsta oda. Šis odą dirginantis augalas anksčiau buvo naudojamas ne tik maistui ar kaip vaistas, bet ir audinių dažymui. O štai iš džiovintų dilgelės lapų galima paruošti vaistinę arbatą, kuri padeda gydyti aterosklerozę bei tulžies ir kepenų ligas, vidurių užkietėjimą. Dilgelė turi įvairių vitaminų ir mineralų, kurie stabdo kraujavimą, didina kraujo krešėjimą bei hemoglobino kiekį organizme. 

Ankstyvą pavasarį pasirodę dilgėlės lapeliai taip pat gali būti naudojami įvairiuose patiekaluose, bet kad valgant nedilgintų, nuplikykite verdančiu vandeniu arba džiovinkite. Sudžiovinti lapeliai anksčiau buvo naudojami kaip itin vitaminingas pašaras naminiams gyvūnams, dar iš jų gaminamos ekologiškos trąšos.

 

Odos problemoms gydyti

Daržinė žliūgė žinoma kaip vienmetė piktžolė, nešaltomis žiemomis gali išgyventi dvejus metus. Žydėti pradeda balandžio mėnesį mažais baltais žiedais, todėl jau pats metas pradėti dairytis. Ši žolė gali būti vartojama šviežia arba sudžiovinta. Ji padeda gydyti įvairias odos problemas: niežus, bėrimus, žvynelinę, egzemą bei odos uždegimus.

Vitaminas žmogui ir gyvūnui

Dar viena daugiametė itin naudinga piktžolė – baltoji balanda. Senovėje šios žolės lapeliai būdavo valgomi kartu su mėsa ir daržovėmis, nes yra ne tik kad vitaminingi, bet ir įdomaus skonio. Todėl geriausia vartoti jaunus, šviežius lapelius. Gali būti naudojamas kaip pašaras naminiams gyvūnams.

Lietuviškoje gamtoje galite rasti tūkstančius naudingų žolelių, kurios gali ne tik praturtinti žmogaus organizmą naudingais vitaminais, bet ir pagydyti.

Tik visas žoleles rinkite ten, kur aplinka švari – kuo toliau nuo taršos šaltinių bei gatvių.

1 Komentaras

  • Mano dėdė turi žvynelinę ant rankų, ko jis tik neišbandęs, ir liaudiškų, ir profesionalių priemonių.. Ko gero bus ir dilgėles išbandęs, įdomu net pasidarė, reiks paklaust ar padėjo. Esu labai pozityvi augalų magijai.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video