Patvirtintas strateginis planas ir biudžetas
Eglė KUKTIENĖ
Paskutiniame rajono tarybos posėdyje buvo sprendžiami bene vieni iš svarbiausių klausimų – patvirtintas trejų artimiausių metų Kėdainių rajono savivaldybės strateginis planas bei šiųmetis biudžetas. Nors, kaip jau įprasta, neišvengta kritikos bei solidaus skaičiaus tarybos narių siūlymų ir papildymų, visgi šie du klausimai buvo priimti balsų dauguma. Didžiausios biudžeto riekės atriektos švietimui ir socialiniams reikalams. Tad jau įprasta, kad Kėdainiai daugiausia pinigų skiria būtent švietimui. Ne ką mažiau atsilieka ir socialinės apsaugos plėtojimas. Kitos daugiausia finansinių injekcijų sulauksiančios sritys – savivaldybės valdymo tobulinimui ir sveikatos apsaugai.
Tikslai dideli, pinigai maži
Strateginio plano tikslas – pritaikyti viešąją infrastruktūrą šiuolaikiniams poreikiams, užtikrinant darnų žmogaus ir aplinkos vystymąsi. Tačiau šioms sritims numatytas ne toks jau įspūdingas finansavimas – infrastruktūrai per 24 mln. eurų, o aplinkos apsaugai – vos kiek daugiau kaip 18 mln. eurų.
Kultūros sektoriui šiame strateginiame plane skirta mažiausiai – per trejus metus planuojama skirti suma nesiekia nė 3 mln. eurų.
Šiųmetis biudžetas
2023 metų savivaldybės biudžetą sudaro kone 75 milijonai eurų. Iš jų kone analogiškai, kaip ir strateginiame plane, 44,1 proc. skirta švietimui, socialinės apsaugos plėtojimui – 21,1 proc., savivaldybės valdymo tobulinimui apie 11 proc.
Mažiausiai pinigų skirta paramai verslui ir verslo plėtrai – 0,1 proc. viso biudžeto. Taip pat mažomis investicijomis turės tenkintis ir kultūros paveldo išsaugojimas – 0,8 proc. viso biudžeto.
Iš tiesų nors procentine išraiška ir neįspūdingas, bet kone milijoną sieks savivaldybės finansavimas ir sveikatos apsaugai. Taip pat buvo patvirtintos ir programos, kuriomis siekiama pritraukti naujų specialistų bei tikimasi išlaikyti senus, atnaujinti ir pagerinti medikų darbo sąlygas.
Suformuotas socialiai atsakingas biudžetas
„Strateginis veiklos planas yra socialiai atsakingas, – reziumavo valdančiosios frakcijos lyderė Nijolė Naujokienė, tačiau pripažino, kad planas iš tiesų nėra labai jau ambicingas. – Jis suplanuotas atsakingai, bandyta atsižvelgti į kiekvieno tarybos nario matymą.
Nėra planas nei tobulas, nei baigtinis. Ir negali toks būti. Nėra jis ir ambicingas, bet padarytas profesionaliai ir atsakingai.
Blogai, kad šiųmečiame biudžete neradome biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams 12-ajam mėnesiui, taip laikome vieną žmonių grupę nuolatinėje įtampoje.
Mano manymu, labai gerai, kad rasta lėšų patyčių programai, nes šiandien mūsų tarpusavio santykis yra aktualesnis už bet kokius ūkinius reikalus.
O tai, kad numatyta per milijoną eurų sveikatos apsaugos programoms, manau, kad Kėdainiai, skirdami tokias lėšas, tampa lyderiais tarp rajoninių savivaldybių Lietuvoje. Tuo parodome, kokia svarbi ir kartu problemiška yra sveikatos sritis rajone, kurios paslaugų pagerėjimo laukia gyventojai“.
Palankiai strateginį planą įvertino ir opozicijos vadovas Saulius Grinkevičius, nors, be abejo, neslėpė, kad ne viskas jame taip, kaip norėtųsi matyti.
„Galima padėkoti, kad politikai ir savivaldybės administracija suprato sveikatos apsaugos svarbą. Turime skaudžią pamoką vieno ligoninės skyriaus uždarymo, ir dar keli skyriai yra kaip ir ant plauko. Aš tikiu, kad tos priemonės ir finansavimas padės išsilaikyti mūsų sveikatos įstaigoms, ypač ligoninei.
Džiugina mane tai, kad pagaliau pajudėjo vaikų futbolo finansavimo klausimai.
Tačiau, kaip visą laiką, yra ir tokių dalykų, kurie yra nenumatyti mūsų strateginiame plane. Pasigedau atsinaujinančių energijos šaltinių, jokio matymo neturime. Na, yra momentų, kuriuos norėjau pamatyti, bet yra, kaip yra.
Mes palaikome strateginį planą ir nesinorėjo, kad paskutinis šios kadencijos strateginio plano tvirtinimas virstų fiasko. Pastabų visada yra, bet, priėmėme, planas yra, o naujos kadencijos vadovai ir tarybos nariai dirbs toliau“, – kalbėjo liberalas.
Sukritikavo
Tačiau planas gavo ir riebokos kritikos. Štai Darbo partijos frakcijos narė Indrė Fiodorova išreiškė daugiau nusivylimo nei palankumo priimtiems sprendimams.
„Dėliojant strateginį planą nebuvo tariamasi su frakcijų vadovais, nebuvo bendro miesto, rajono matymo, kūrimo.
Negalime pritarti ir tam, kad lėšos sudėliotos taip, kad pasirinkta taupyti kultūros, seniūnijų sąskaita“, – kalbėjo I. Fiodorova.
Ypač juodomis spalvomis strateginį planą ir visus Kėdainius nupiešė Valstiečių-žaliųjų frakcijos narė Karolina Štelmokaitė.
„Moderniame mieste pirmiausia investicijos būtų skiriamos į atsinaujinančių išteklių bendrijų steigimą, elektromobilių įkrovų plėtrą, saulės elektrinių steigimą savivaldybės objektuose. Viso to nėra.
Kėdainiai yra įstrigę praeito dešimtmečio rėmuose“, – kalbėjo politikė išreikšdama viltį, kad naujos sudėties taryba neatmetinės gerų ir pažangių idėjų.
Į tokį jos pasakymą sureagavo Romualdas Gailiūnas, sakydamas, kad K. Štelmokaitei vertėtų būti mažiau įsižeidusiai, juolab kad ji savo idėjas neretai pateikia paskutinę akimirką, o tarybos nariai tiesiog neturi laiko nei analizei, nei diskusijoms, nei klausimams.
Dar griežčiau jai atkirto buvęs meras Rimantas Diliūnas.
„Pokyčių nematyti Kėdainiuose gali turbūt tik žmogus iš didelio miesto pralėkęs su mersiuku tamsintais langais naktį.
Sakyti, kad mes esam tamsūs, stagnatoriai – nežinau, ar gali šnekėti šitaip Kėdainių krašto patriotas.
Kaip kas bešnekėtų, patys čia mes ant savęs labiausiai varome. Aš taip apie savo miestą negalėčiau šnekėti…
Taip, yra problemų, nenuveiktų darbų ir klaidų, bet jos taisomos metai iš metų. Kokių politinių pažiūrų bebūtų kitas meras, tęstini darbai daromi“, – kalbėjo politikas.
Tiesa, nors krašto politikai ir gyvena rinkimų nuotaikomis, visgi tarybos posėdis yra su tuo visai nesusijęs – tą R. Diliūnui priminė N. Naujokienė.
„Pritariu Rimanto mintims, o svarbiausia, kad strateginis planas atliepia mūsų gyventojų poreikius“, – reziumavo ji.
Strateginis planas, kaip niekada platus ir itin gausus finansais, priimtas buvo taip pat kone vienbalsiai: už balsavo 21 politikas, susilaikė trys, vienas balsavo prieš.
Šių metų biudžetui pritarta 20 politikų balsavus už ir 4 susilaikius.
12 Komentarai
Slepas su Nafnafu agituoja uz konservus susmirdusius
Balsuok už Viktorą Fiodorovą, kuris vos 12 klasių baigęs ir sąrašą surinkęs su po 4-5 teistumus turinčius Jaunius Sagatavičius, aš nesuprantu kaip dar tokie n teistumų turintis dirba Kėdainių pagalbos šeimai centre.
Laisvi Kėdainiai padarė apklausą, bet blokuoja kitus žmones, rodo, kad visi balsuoja už konservus, taip pat trina neugianus komentarus apie konservus, atrodo, kad visi juos palaiko.
Oj šliapas niūchins šlepą greitai 😉
Šliapas taip save bando pasiguosti su Nafnafu, todėl ir trina viska kas prieš juos, nes pedikams nepatinka tiesos!
Gal kas žinot kiek numatė vilainiečių kelionėms kompensuoti?
nugyventas senelių miestas…. pamiegojot ir galimai tik sau 30met…
Tarybos nario Diliūno akimis miestas, tik gražėja, tobulėjo, tik jūs kedainiečiai nieko nepastebit
Per 10 metų pirmą kart Diliūnas atsibūdo ir prakalbo. Jam gerai. Ir ko nori dabar. Rink toliau tokius.
Svarbu jauną mergą turi užlinks visas turtas jai liks
Kas ta jauna boba???
Tamulis tai rinkėjų nemyli, jei taip elgiasi ir gėdą daro Kėdainiams.
Gera Tamulio pencininkų tarybinių komanda, jiiens viskss gerai, miestas kkesti, tik pagak jį nusiimkit juiodus akinius. Jas valdys Kedainiius?😀