Pasirūpinkime sodu, pasigaminkime komposto

 Pasirūpinkime sodu, pasigaminkime komposto

Pavasaris – tai ne tik atbudusi gamta, bet ir gero sodininko bei daržininko darbymečio pradžia. Nuo to, kaip tinkamai ir laiku bus atlikti pavasariniai darbai, priklauso sodo įvaizdis, augalų sveikata ir derliaus gausa. 

Imamės pirmųjų sodo darbų

Jau kovo mėnesį galima pradėti imtis pirmųjų sodo atgaivinimo darbų: apžiūrėti kiekvieną vaismedį, krūmą ir dekoratyvinį augalėlį. Geras sodininkas taip pat žino, kad medelius reikia apgenėti dar iki pumpurų sprogimo, todėl šiuo atveju labai svarbu laiku pasirūpinti trešnių, vyšnių, abrikosų bei persikų medeliais, kadangi jie ypatingai anksti ima krauti pumpurus.

Ne mažiau priežiūros ir kruopštaus darbo pareikalauja agrastai, serbentai, vynuogės, avietės bei šilauogės.
Kai oro sąlygos leidžia pradėti ruošti žemę darbams, nepamirškite sugrėbti iš rudens nukritusius ir nesugrėbtus lapus, surinkti vėjo nulaužytas šakeles. O kai naktimis nebeaplanko šaltukas ir dienomis saulutė šildo vis labiau, išlaisviname sodo augalus iš žieminių „paltų“.

Pamaitinkime augalus

Svarbu nepamiršti, kad medeliams kaip ir žmogui, pavasarį ypatingai reikia vitaminų, todėl jau pats laikas visus krūmus, medelius bei dekoratyvinius augalus pamaitinti trąšomis – už tai jie atėjus laikui atsidėkos gausiu ir skaniu derliumi bei užburiančiais žiedais.
Jei ketinate pagerinti dirvą ir aprūpinti ją reikalingomis maisto medžiagomis, turite ne vieną pasirinkimą: dirvą galima tręšti mėšlu, smulkinta uoliena, žaliosiomis arba cheminėmis trąšomis arba kompostu. Pastarasis ekologiniuose ūkiuose laikomas pagrindine trąša, kuri gaminama iš pačių įvairiausių natūralių medžiagų. O ir namuose jos pasigaminti nėra sudėtinga.

Nepamirškite, jog ne augalus, bet sliekus ir kitus dirvos mikroorganizmus maitiname kompostu. Kita vertus, tręšti dirba kompostu patariama rudenį, kad dirvai užtektų laiko jį pasisavinti. Gaminti jį galima nuo pavasario, įrengus tinkamą kompostinę.

Tinkamas metas

O pabaigus kompostinės įrengimo darbus, galima planuoti ir kitus pavasario darbus. Pradėkime nuo uogų… Balandžio mėnuo yra pats tinkamiausias laikas retinti avietes ir pašalinti derėjusius stiebus. O kol žemė dar nėra visiškai išdžiūvusi, paskubėkite pasisodinti norimų veislių vaiskrūmių bei vaismedžių. Balandis – geras laikas daiginti ir serbentus, agrastus, ir vynuoges.

Laukiate pirmųjų daržovių? Pats laikas sėti ridikėlius. Rekomenduojama juos sėti kelis kartus skirtingu laiku, kad turėtumėte jų kuo ilgiau. Na, o kadangi oras naktimis nedžiugina kaip tikimasi, pasėjus ridikėlius reikėtų juos pridengti daržo plėvele.

O jei norite moliūginių daržovių derliumi džiaugtis kiek anksčiau, balandis – pats tinkamiausias laikas cukinijų, moliūgų, aguročių ir patisonų sėjimui. Tik neskubėkite sėklų berti į dirvą, nes šios daržovės myli šilumą, todėl pradžioje sėkite į vazonėlius. Na, o sudygusius daigelius lauke patartina sodinti gegužės pabaigoje arba kai praeina pavasarinių vėlyvųjų šalnų pavojus ir oras naktimis tampa šiltesnis.

Nepamirškite ir vitaminų šaltinio – braškių. Jei dar nespėjote sutvarkyti savo braškyno, jau pats laikas tai padaryti: surinkti užsilikusius senus lapus, išrauti ir išmesti deformuotus mažus krūmelius, nukarpyti ūsus.

Nuveikus visus svarbiausius balandžio mėnesio darbus, galime imtis kitos veiklos ir, žinoma, laukti pirmojo derliaus.

Gero komposto gaminimo taisyklės:

  1. Kompostuojamos stambios medžiagos turi būti apatiniame sluoksnyje, smulkesni komponentai – viršuje.
  2. Kompostui neturi trūkti gryno oro, nes ims sklisti nemalonus kvapas.
  3. Sudarykite komposto sąlytį su žeme.
  4. Sluoksniais pabarstykite daržo žemių, jau subrendusio komposto.
  5. Neleiskite komposto krūvai išdžiūti, tačiau nepersistenkite ir neperliekite jos.
  6. Naudokite virtuvės atliekas: kiaušinių lukštus, arbatos tirščius, kavos nuosėdas, vaisių ir daržovių žieveles. Taip pat tinka medžio drožlės, medžių lapai, nupjauta žolė, piktžolės ir net tokios atliekos kaip natūralūs siūlai, laikraščiai, pelenai ar plunksnos.

Komposto krūvą pridenkite lapais, šienu, medvilnės maišais, tam, kad greičiau įkaistų.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video