Pagaliau sulaukė: Babėnų šilą perduos Kėdainių žinion
Eglė KUKTIENĖ
Daugybę metų iš mirties taško niekaip nepajudintas Babėnų šilo klausimas pagaliau pasiekė lūžio tašką. Kraštiečio parlamentaro Viktoro Fiodorovo ir rajono vadovų iniciatyva rengti susitikimai su ministerijų ir urėdijos atstovais galiausiai atnešė trokštamų vaisių. Birželio 17 dieną Aplinkos ministerijos, Valstybinės miškų urėdijos ir krašto politikų nuotoliniame susitikime prieita sutarimo, kad Babėnų šilas bus perduotas Kėdainių rajono savivaldybei.
Negalėjo nieko daryti
Buvę savivaldybės vadovai kartu su urėdija Babėnų šilą buvo pradėję tvarkyti dar daugiau kaip prieš dešimtmetį. Buvo įrengti takai, aikštelės, tačiau šilas taip ir liko urėdijai.
Vėliau tuometinės Kėdainių miškų urėdijos idėja iš Babėnų šilo padaryti patrauklų rekreacinį parką kraštiečiams taip ir liko neįgyvendinta, o įvykusi urėdijų pertvarka Babėnų šilo projektus nustūmė į antrą planą.
Pastaruoju metu Kėdainių mieste atsidūręs gabalas miško tapo Radviliškio miškų urėdijos priklausiniu.
Meras Valentinas Tamulis pabrėžia, kad kol miškas priklausė Radviliškio miškų urėdijai, kėdainiečiai jame negalėjo nieko tvarkyti. Tik pamatę spręstiną reikalą, turėjo kreiptis į urėdiją ir viltis, kad ši pasistengs neuždelsti su bėdos sprendimu.
„Kalbėdamas su urėdijos viršininku Gediminu Nemuniu paklausiau, kiek per metus lėšų jie skiria Babėnų šilui. Jis atsakė, kad 5 tūkst. eurų, ir tai čia dar žmogaus atlyginimas įskaičiuotas.
Tai žinote, mes su tiek pinigų galėtume žymiai daugiau nuveikti jame.
Net ir dabar, kai biudžete lėšų nenumatyta, jei Babėnų šilas būtų perleistas mūsų žinion, jau su turimais resursais galėtume šį tą pakeisti.
Seniūnija galėtų kiek aptvarkyti, Viešosios tvarkos skyrius, policija patruliuotų, galėtume nors kelis suoliukus, šiukšliadėžes įrengti“, – sakė V. Tamulis.
Paliks natūralų
Tiesa, kaip jau minėta, Babėnų šilą planuota tvarkyti dar daugiau kaip prieš penkerius metus. Buvo parengtas ir jo sutvarkymo projektas, tačiau jis ministerijos atmestas kaip netinkamas, mat jame buvo numatyta Babėnų šile įveisti čia nebūdingas augalines kultūras.
Galiausiai idėja iš miško padaryti iščiustytą parkelį tapo nebepatraukli.
Dabar kalbama, jog miškas bus prižiūrimas, jame atsiras vietos prisėsti, civilizuotai išmesti pasivaikščiojimo metu atsiradusias atliekas, galbūt prisėsti ir papietauti, tačiau pats miškas bus paliekamas maksimaliai natūralus.
„Ateity bus galima ir kokį naują projektą parengti, ir geriau viską sutvarkyti, labiau rekreacijai pritaikyti.
Miškas turi likti natūralus, su savo krituoliais medžiais, savo augmenija. Nereikia jo išvalyti ar daryti iš jo antro miesto parko.
Bet padaryti jį patrauklesnį ir patogesnį kėdainiečių rekreacijai – tikrai įmanoma“, – mano V. Tamulis.
Kitas žingsnis – tarybos
Seimo narys V. Fiodorovas teigia, kad neoficialus sutarimas su aplinkos ministru dėl Babėnų šilo perdavimo Kėdainių rajono savivaldybės nuosavybėn, jau buvo įvykęs, tačiau reikėjo savivaldybės raštiško kreipimosi. Jo sulaukus, sprendimas tapo oficialus, o dabar liko dar bent pusmetis, kol sprendimas visiškai įsiteisės. Tam, kad šilą perimtų rajono savivaldybė, reikės ir rajono tarybos pritarimo.
„Matant, kiek ten lankosi žmonių, nei meras, nei aš abejingi šiam klausimui negalėjome būti.
Aplinkos ministras buvo sakęs tai, kas jau kartojama ne vienerius metus: kad po miškų urėdijų pertvarkos urėdijoms neliko nei jokio intereso, nei (vadovaujantis įstatymų ir visokiomis tvarkomis) galimybių tokius miškus kaip Babėnų tvarkyti dėl rekreacijos.
O ir miškas nėra tarp tų, kurie galėtų būti ekonomiškai labai naudingi.
Tiek ministro, tiek mano, tiek mero požiūriai sutapo. Tokios erdvės turi būti pritaikytos gyventojams kaip poilsio zonos, pažintiniai takai su kita infrastruktūra, bet vienintelė galimybė tai padaryti – šį mišką Kėdainiams paimti savo žinion ir tvarkyti taip, kaip dauguma kėdainiečių to norėtų.
Ketvirtadienį nuotoliniame susitikime priėmėme susitarimą, kad Babėnų šilas galiausiai atiteks Kėdainiams.
Šios diskusijos užtruko beveik pusę metų, bet geriau vėliau nei niekada.
Iki liepos 1 dienos Valstybinė miškų urėdija ir Aplinkos ministerija Kėdainiams turėtų pateikti sutikimą, kad šios teritorijos gali būti perimamos.
Vėliau rajono taryba turi priimti sprendimą, kad perima tas miško teritorijas.
Galiausiai Vyriausybė savo nutarimu tai turės patvirtinti. Procesas gali užtrukti iki pusės metų.
Tikiuosi, kad jau artimiausiu metu Kėdainiai kaip miško šeimininkai galės planuoti investicijas į šią poilsiui ir sveikatinimui skirtą erdvę“, – kalbėjo parlamentaras.
4 Komentarai
Jai pradės pjauti parką ir statyti namus, kotedžus ar dėti trinkas bus bėdos
Su parku jie nesusitvarko, tai su mišku tikrai susitvarkys
Šaunuolis!
Jeigu supratimas tik žolę pjaut ir medį kirst tai š reikalas tas perdavimas. Geriau pinigų mūsų nemėtytų.O ko čia visur fedia matosi?