Organinės trąšos „BioFertalis“ – gera išeitis beprotiškai brangstant trąšoms

 Organinės trąšos „BioFertalis“ – gera išeitis beprotiškai brangstant trąšoms

Tikėtis, kad mineralinių trąšų kainos artimiausiu metu žymiai sumažės, vargu ar verta, todėl žemdirbiams jau dabar reikėtų ieškoti naujų galimybių, kaip efektyviai užauginti gausų ir geros kokybės derlių“, – sako žinomas žemės ūkio ekosistemų ir dirvožemio tyrinėtojas,  profesorius habilituotas daktaras Gvidas Šidlauskas.

Tinkama išeitis – daugelio jau primirštos organinės trąšos, nuo seno vertinamos kaip geras maisto medžiagų šaltinis dirvožemio mikroorganizmams. Sistemingai jas naudojant dirvožemyje daugėja naudingųjų bakterijų, didėja humuso kiekis ir dirvožemio sugeriamoji  galia. Lengvi dirvožemiai pasidaro rišlesni ir imlesni, o sunkūs puresni, laidesni.

„Humusas – būsimo derliaus „kreditinė kortelė“, – akcentuoja G. Šidlauskas. – Kuo jo daugiau, tuo lengviau augalams tinkamai reguliuotis mitybą, didinti atsparumą ligoms ir kenkėjams, net ir esant nepalankioms augimo sąlygoms subrandinti gausesnį, geresnės kokybės derlių“.  

Tyrimų rezultatai rodo, kad norint išlaikyti tinkamą humuso lygį dirvožemyje kasmet reikia įterpti bent po 10 t/ha arba kas keturis-penkis metus po 30 – 40 t/ha kraikinio galvijų mėšlo.

Šalyje sparčiai mažėjant galvijų skaičiui gera alternatyva gali būti kitos rūšies mėšlas, tarpiniai augalai (žalioji trąša), kompostas ar kitos organinės medžiagos, pavyzdžiui, tokios kaip „BioFertalis“. Jas šalies ūkiams tiekia Panevėžio rajone, Krekenavos seniūnijoje įsikūrusi „BioFertalio“ bendrovė. Ji šias trąšas gali ne tik pristatyti į vietą, bet ir su savo technika  išbarstyti laukuose.

Šios organinės trąšos pagamintos naudojant perdirbtą paukščių mėšlą, durpes, šiaudus, medžio pelenus, gyvulinės kilmės baltymus ir pan. 

Prireiks mažiau kalio ir fosforo

Radviliškio rajone įsikūręs Vytauto Krikščiūno augalininkystės ūkis dar pernai įsigijo per 700 tonų „BioFertalio“ trąšų. Jomis žada tręšti laukus, kuriuose sės pupas.  Šiai kultūrai reikia mažesnio azoto kiekio, tad jų laukuose bus barstomas tik „BioFertalis“, o kitos trąšos juose  nebus naudojamos.

„Mineralinės trąšos pabrango daugiau kaip dvigubai, azoto – dar daugiau, o „BioFertalis“  turi azoto ir pakeičia visas mineralines medžiagas. Nenaudotume, jei nematytume perspektyvos“, – sako ūkininkas.

„BioFertalis“ nuo šiol pakeis beveik pusę šiame ūkyje anksčiau naudotų fosforo ir kalio trąšų. Pasak V. Krikščiūno, panašių į „BioFertalį“ organinių trąšų Lietuvoje niekas nesiūlo, be to, mūsų šalyje organinių trąšų ir labai trūksta, nes sparčiai mažėja laikomų karvių.

„Žinoma, dėl šio komposto su „BioFertalio“ bendrove tartis iš anksto. Žiemą įsigyti ir parsivežti palankiau. Pavasarį, kai visiems jų staiga prireiks, netikiu, kad gaus visi, kas panorėję“, – sako jis.

Kodėl svarbu rūpintis dirvožemio „sveikata“

„BioFertalio“ trąšų efektyvumą šiemet išbandys ir Kupiškio rajono savivaldybėje ūkininkaujantis Mantas Šlapelis.

„Kupiškio krašto dirvožemiai nėra tokie našūs, kaip vidurio Lietuvoje. Tad mes siekiame ne išlaikyti žemės našumą, bet jį dar padidinti, kad pasiektume geresnius efektyvumo rodiklius. Aišku, visam tam reikia investicijų, bet tai turėtų būti siekiamybė“, – sako M. Šlapelis.

Šiame augalininkystės ūkyje „BioFertaliu“ jau patręštas penkių hektarų plotas, kuriame žada sėti vasarines kultūras.

„Dirvožemiui reikia natūralios organikos, humuso, tai jį natūraliai atgaivina. O kai dirvožemis gauna daugiau naudos, galima tikėtis ir didesnės grąžos, didesnio derlingumo“, – pasakoja ūkininkas.

„BioFertalio“ efektyvumu įsitikino ir žemės ūkio kooperatyvo „Radviliškio aruodas“ agronomė Diana Žemaitienė. 

„Pastebėjome, kad, panaudojus 6 t/ha šio produkto žymiai pagerėjo dirvos mechaninės savybės: sumažėjo užmirkusių plotų, atsirado mažiau ir „dirvos plutos“. Augalai tapo  pastebimai vešlesni. Be to, sumažėjo jų streso požymių, atsirandančių po augimo reguliatorių, herbicidų panaudojimo. Todėl ir toliau tikslingai mažiname mineralinių trąšų kiekius“.

Agronomė akcentuoja, kad dirvožemio „sveikata“ šalyje susirūpinta tik keletą pastarųjų metų, tuomet, kai jau akivaizdžiai pastebėta, kad intensyviai eksploatuojamos dirvos „degraduoja“: esant smarkesniam vėjui nuo neapaugusių plotų dirvožemis pustomas, smarkesnio lietaus vanduo neša didelius purvo kiekius, o auginant žemės ūkio kultūras ir norint išlaikyti derlingumą reikia vis daugiau trąšų.

„Taikant jau paplitusias intensyvias žemdirbystės technologijas dirva daug judinama, dėl to  prarandamas natūralus dirvos derlingumas, o nauda gaunama iš cheminių trąšų. Didėja dirvos rūgštingumas, prastėja mikrobiologinė sudėtis, mažėja organinių medžiagų, kurios labai svarbios augalams įsisavinant mineralines medžiagas. Kaip būtų galima situaciją stabilizuoti ar net pagerinti? Vienas iš būdų – organines medžiagas sugrąžinti atgal į dirvą“, – pabrėžia D. Žemaitienė.

Pasak jos, dirvožemyje esančios organinės medžiagos yra svarbiausias anglies, teikiančios dirvožemio organizmams energijos ir maistinių medžiagų, šaltinis. Jis padeda išlaikyti dirvožemio funkcionalumą, nes taip pagerinamas dirvožemyje esančių mikroorganizmų aktyvumas, didėja biologinė įvairovė.

Kadangi dirvožemyje vyksta anglies „surinkimo“  procesai, į atmosferą išmetama mažiau CO2, todėl švelninama klimato kaita.

Padeda tausoti dirvožemį

Lietuviško kapitalo įmonė UAB „BioFertalis“ jau kuris laikas šalies žemdirbiams tiekia unikalios mikrobiologinės ir cheminės sudėties, skirtingo mineralizacijos lygio įvairių organinių ir mineralinių medžiagų mišinį, skirtą dirvožemio savybėms pagerinti „BioFertalį“. 

Pasak profesoriaus G. Šidlausko, daugybė tyrimų rodo, kad protingai derinant organines ir mineralines trąšas užauginamas geriausias žemės ūkio augalų derlius. Palyginus su mineralinėmis, organinės trąšos veikia silpniau, bet ilgiau: mineralizacijos procese maisto medžiagos išsiskiria palaipsniui, todėl mažėja jų nuostolių tikimybė, o gausus makro ir mikroelementų kiekis patenkina būtinus augalų poreikius.

Taip pat ir „BioFertalis“ ne tik padidina augalams lengvai prieinamų maisto medžiagų kiekį dirvožemyje, bet ir reguliuoja jo rūgštingumą, vandens ir šilumos režimą. Specialistų teigimu, jį naudojant efektyvesnės tampa ir kartu naudojamos mineralinės trąšos. 

„Svarbiausias „BioFertalio“ privalumas – jo sugebėjimas dirvožemyje padidinti organinių medžiagų ir humuso kiekį. Tai ypač aktualu intensyvios žemdirbystės sąlygomis. Siekiame tausoti gamtą ir padėti ūkininkams gerinti dirvožemio kokybę ir našumą natūraliomis priemonėmis“, – pabrėžia UAB „BioFertalis“ vadovas Mindaugas Balkus.

Bendrovė siekia tapti vienu iš didžiausių organinių trąšų ir dirvožemio gerinimo medžiagų tiekėjų Lietuvoje. Čia nuolat tobulinamos produktų receptūros, ieškoma būdų bei galimybių į gamybos procesą įtraukti kuo daugiau aplinkai draugiškų antrinių žaliavų.

WWW.BIOFERTALIS.LT, tel. 8 670 71 011

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video