Užsimojo griauti sovietinius daugiabučius: iš pensininkų atims paskutinį turtą?

A. Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Aplinkos ministerija, vadovaujama Simono Gentvilo, užsimojo griauti avarinės ir blogos būklės sovietmečiu statytus daugiabučius namus, o vietoje jų statyti naujus. Žinoma, kažkada turi ateiti laikas modernizuoti lietuviškojo daugiabučio veidą, tačiau kur reikės dėtis tiems, kurie turi butus tuose namuose? Paaiškėjo, kad siūloma kurti specialų fondą tokiems projektams, o tai reikštų, kad mokėti už naują daugiabutį galimai turėtų ne tik jame gyvensiantys žmonės, bet ir visi Lietuvos piliečiai.
Ant senų daugiabučių nori statyti naujus aukštus
Specialistų teigimu, sovietmečiu statyti daugiabučiai buvo projektuojami ir statomi taip, kad tarnautų apie 50 metų. Taigi, dalis jų dar gali tarnauti, dalis jau atitarnavo. Vis dėlto Aplinkos ministerija griauti siūlo ne visus daugiabučius – tik tuos, kurie jau kritinės būklės. O tuos, kurie dar gali stovėti, renovuoti pastatant… papildomai kokį aukštą arba du.
Taip, perskaitėte teisingai, planas yra ant seno daugiabučio įrengti dar daugiau aukštų, ir tada renovuoti visą daugiabutį. Kas gi bus, kai senoji, sovietinio statinio dalis pasieks savo amžiaus ribą, o papildomai naujai pastatyti keli aukštai dar tik bus pradėję savo tarnavimo amžių, pasakyti sunku.
„Vilniuje penkiaaukščio gyventojai gali suteikti leidimą pristatyti vieną aukštą papildomai ir investuotojui apsimokėtų renovuoti namą, įrengti liftą, pakeisti instaliaciją, padaryti šildymą“, – sakė aplinkos ministras, o inžinieriai iškart ėmė diskutuoti, kaipgi statyti tuos papildomus aukštus ant senomis technologijomis pastatyto ir jau baigiančio susenti pastato. Ką jau kalbėti apie tai, kad reiktų ieškoti sprendimų, ką daryti, kad statant papildomus aukštus visas namas nesubyrėtų.
Maža to, kaip jau dažniausiai ir nutinka, regionai ir čia liks podukros vietoje. Mat, paaiškėjo, kad norint būtent tokiu būdu renovuoti daugiabučius namus mažesniuose miestuose, vieno aukšto ir nepakaktų, tektų įrengti du arba tris, tai automatiškai atsieitų gerokai brangiau namo gyventojams. Ir visai niekam nerūpi, kad ir perkamoji galia Vilniuje ir kokiuose Šiauliuose yra visiškai kitokia.
Griauti reikėtų tik nedidelę dalį daugiabučių
S. Gentvilas sako, kad svarstoma apie labai nedidelės dalies daugiabučių namų griovimą – tik tų, kurie jau tikrai savo amžių atgyvenę ir yra avarinės būklės. Vis dėlto, nors procentaliai gal griaunamų daugiabučių skaičius ir nebus didelis, reikia įvertinti, kad kiekviename iš jų gyvena šimtai žmonių, o tai reiškia, kad iš esmės tūkstančius žmonių greitai gali pasivyti… benamių likimas.
Daugiabučių namų bendrijų savininkai sako, kad net tokiu atveju, jei būtų nuspręsta nugriauti seną namą, jo vietoje statant naują, ir techniškai žmonės neliktų benamiais, tačiau visų pirma tai jiems kainuotų nežmoniškai daug – juk niekas už dyką seno buto jums nepakeis į naują.
Antras dalykas, kadangi naujus daugiabučius planuojama statyti senųjų vietoje, tai reiškia, kad pirmiausia žmonėms teks išsikraustyti iš savo namų, keletą metų nuomotis laikinus namus kažkur kitur ir tik pasibaigus daugiabučio statyboms grįžti į naujus namus.
Žinoma, dar ir įsirengti juos, veikiausiai reikės patiems, nebent pavyktų išsikraustyti iš senojo buto su visomis grindimis, plytelėmis ir tapetais…
„Yra namų, kurių neapsimoka renovuoti, jie nugyventi. Šiuo atveju yra sudėtingiau, ypač regionuose, kur gali kvadratinį metrą nusipirkti už 100–200 eurų, o renovuoti namą iki tinkamo standarto reikia 500–600 eurų.
Lengvo atsakymo, ką daryti, nėra, nes turtas nugyventas, į jį reikia investuoti, savininkui neapsimoka arba jis neturi pajamų. Todėl valstybei reikės kurti fondus, kaip padėti tiems gyventojams“, – sako S. Gentvilas.
Ką tai reiškia? Ogi tai, kad bus sukurtas fondas, į kurį pinigus suneš visi Lietuvos gyventojai. Visų mūsų lėšomis bus padengta, veikiausiai, didžioji dalis naujų daugiabučių statymo išlaidų. Taigi mokėsite ne tik už savo buto, namo paskolą, bet ir visi draugiškai mokėsite tam, kad valdžios užmojų įkaitais tapę griaunamų daugiabučių gyventojai neliktų be stogo virš galvos.
„Reikia pripažinti, kad savivaldybės turi kurti municipalinio būsto fondą. Turime sukurti savivaldybių pajėgumus aprūpinti ne tik asocialius socialinio būsto forma, bet ir vidurinei klasei didmiesčiuose. Tai yra studentai, biudžetininkai, policininkai, specialistai, kurie laikinai atvažiuoja iš kitų šalių. Vakarų šalyse maždaug penktadalis būsto yra savivaldybių municipalinis būstas.
Tokiems gyventojams, kaip jūsų pavyzdys, savivaldybė turėtų ateiti ir padėti renovuotis namą, galimai perimti nuosavybę, bet leisti visą gyvenimą gyventi nemokamai. Jeigu nuomojatės ir savininkas neproporcingai kelia nuomą, savivaldybė galėtų ateiti ir padėti jums su būstu. Iš esmės būsto įperkamumo, benamystės, kainų reguliavimo iki šiol nematėme kaip viešo intereso“, – kalbėjo aplinkos ministras.
8 Komentarai
Lengviausiai yra griauti, bet pirmiausiai reikia pastatyti, kur iškelti gyventojus!
Per 34 m. nepastatytas nė vienas šiuolaikiškas daugiabutis!
https://rinkosaikste.lt/verslo-pulsas-statybu-vajus-pasieke-kedainius-daugiabuti-ir-kotedzus-pasistate-laukia-prekybos-centro-su-kino-teatru/
koks nuostabus pasiekimas – per 34 m. pastatytas 1 daugiabutis su 27 butais ir tik 20 išparduoti!
Tikrai vertas Gineso rekordų knygos!
Mažiau plaukit pinigus (iš visų įmanomų sričių).. nustokit vogti..Žiūrėk ir fondų nereiks..
Baikit renovuot drachlas,o po to jas griaukit.Bus tada ir darbo,ir PVeM’o…
Neapgausi
Eilinį kartą nori apvogti tautą – jiems tas įprasta… O šuneliai ir toliau sąžiningai už parazitus balsuoja, nors dėl sąžinės susilaikysiu…
Įstatymas proteguojantis didžiąsias statybų bendroves. Iš kurios pusės nepažiūrėsi su senos statybos daugiabučiais nieko nereikia daryt. Iš vienos pusės tegul sensta, kur žmonės matys ką perka ( nors ne visi ) kol namai taps vaiduokliais ir bus nugriauti savivaldybės, kur tos pačios savivaldybės bus pastatyti nauji su reikiama infrastruktūra ir bus nuomuojami. Iš kitos pusės dėl Rusijos – Ukrainos karo Europoje didėja nedarbas. Priežastis prekybos ribojimai. Rusija stato gamyklas, kas reiškia jog greičiausiai pasibaigus karui Europos gaminiai Rusijai bus nereikalingi ir Europoje nusistovės apie 15% nedarbas. Pagal Nostradamo pranašystes 2030 – 2034 m Europa tampa dykyne, kuri bus niekam nereikalinga bent pusė amžiaus. Taip kad čia nieko daryt nereikia. Viskas jau padaryta.