Neramumai dėl šulinio – kas per viršų bėga tiesiai į Šušvę?
Akyli Josvainių miestelio gyventojai jau nuo pat vasaros vidurio atkreipė dėmesį, kad šalia Šušvės upės esantys kanalizacijos šuliniai ne tik nepuošia upės prieigų, bet, panašu, nelabai gerai susidoroja su savo pagrindine paskirtimi. Neabejingi gyventojai nufilmavo, kaip pro vieno iš šulinių viršų plūsta kanalizacijos vanduo, kuris tiesiu taikymu bėga į upelį. Žmonės sunerimo – kodėl netvarkingo šulinio neskubama tvarkyti ir kiek žalos gamtai galėjo būti pridaryta?
Kreipėsi daug kur
Josvainiškis Kęstutis Lukošius naujienų portalui „rinkosaikste.lt“ pasakojo dėl šulinio kreipęsis į įvairias instancijas ne kartą, tačiau situacija niekaip nepasikeičianti.
„Gruodžio 30 dieną iš to kanalizacijos šulinio bėgo visas turinys į upę. Paskambinus į įmonę „Kėdainių vandenys“ ir apie tai pranešus buvo pasakyta, kad atsiųs žmones tvarkyti situacijos, bet praėjus pusantros valandos niekas neatvažiavo, o šulinys toliau bėgo per kraštus.
Tada paskambinau į Bendrąjį pagalbos centrą, viską išaiškinau, jie, matyt, kreipėsi į aplinkosaugininkus – man po 15 minučių paskambino moteriškė, pasakė, kad ji iš gamtos apsaugos, bet padėti esą niekuo negalinti, nes neturi žmonių, kuriuos galėtų atsiųsti į įvykio vietą. Ji sakė, kad skambinčiau į „Kėdainių vandenis“ ir prašyčiau, kad šie įjungtų siurblius.
Pirmą kartą dar praeitų metų liepos mėnesį pastebėjau, kad per šulinio kraštus bėga turinys. Daug kartų skambinau visiems, bet situacija ištisai kartojasi. Net filmavau ir siunčiau medžiagą į Aplinkos ministeriją“, – situaciją pasakojo neabejingas kraštietis, niekaip nesuprasdamas, kur galiausiai reikia kreiptis, kad problema būtų sutvarkyta kartą ir visiems laikams.
Tyrimai nieko blogo nerodė
Kėdainių rajono agentūros vedėjas Remigijus Geležauskas naujienų portalui „rinkosaikste.lt“ sakė išsiaiškinęs, kad jau anksčiau ne kartą buvo tiriamas iš šulinio bėgantis vanduo, ir nustatyta, kad ten – ne kanalizacija, galinti padaryti žalos gamtai, o paprastas vanduo, kuriame teršalai normų neviršija. Vis dėlto buvo pareikalauta susidariusią situaciją spręsti.
„Įmonei „Kėdainių vandenys“ buvome davę privalomą nurodymą sutvarkyti minėtą situaciją. Jie tą šulinį jau sutvarkė, nors tvarkymui buvo skirta laiko iki sausio 25 dienos. Aš pats su kolega nuvykau pažiūrėti, kokia situacija, įvertinau, kas padaryta. Taigi ten ir tas konkretus šulinys iškeltas, aplink apkasta, apkasti ir greta esantys kiti šuliniai.
Kiek išsiaiškinau, per dideles liūtis „Kėdainių vandenų“ siurblinė nepajėgdavo apdoroti susidariusio didžiulio vandens kiekio. Kitoje upės pusėje taip pat anksčiau buvo panaši situacija, per šulinių viršų bėgdavo vanduo, bet lygiai taip pat šuliniai ten buvo iškelti, apkasti, ir situacija nebepasikartojo. Tikimės, kad ir dabar situacija išsispręs visam laikui. Žinoma, gali kažkas nutikti – dingus elektrai ar po stiprios liūties.
Spalio mėnesį buvo užfiksuotas nubėgimas, buvo atlikti tyrimai – taršos normos nebuvo viršytos.
[quote author=“K. Vaitkevičius“]Josvainiuose labai aukšti gruntiniai vandenys, o dabar, tokiu metu, tokiais metais visi puikiai mato kiek čia to vandens visur. Taip, pro šulinį išbėgo nuotekos į upelį, bet buvo paimti mėginiai, atlikti tyrimai, kas ten išbėga, ir išaiškinta, kad tarša neviršija leistinų normų ir žalos gamtai tikrai nepadaroma.[/quote]
Žinoma, kai per viršų šulinio kažkas bėga, žmonės galvoja, kad kažkas kenksmingo labai bėga. Bet galiu nuraminti gyventojus – tyrimus ir mes, ir patys „Kėdainių vandenys“ atliko, tarša nebuvo nustatyta“, – kalbėjo Kėdainių RAAD vedėjas R. Geležauskas.
Pamačius kažką įtartino – skambinti į įmonę
Tuo tarpu įmonės „Kėdainių vandenys“ direktorius Kęstutis Vaitkevičius teigė, kad šuliniai dabar sutvarkyti, tačiau jei gyventojai ateityje pamatytų kažką panašaus, skambinti pirmiausia turėtų būtent „Kėdainių vandenims“, mat tik jų darbuotojai yra pajėgūs greitai spręsti iškilusias tokio tipo situacijas. Maža to, patys gyventojai turėtų nesiimti veiksmų – pavyzdžiui, nenuiminėti šulinių dangčių.
„Josvainiuose labai aukšti gruntiniai vandenys, o dabar, tokiu metu, tokiais metais visi puikiai mato kiek čia to vandens visur. Taip, pro šulinį išbėgo nuotekos į upelį, bet buvo paimti mėginiai, atlikti tyrimai, kas ten išbėga, ir išaiškinta, kad tarša neviršija leistinų normų ir žalos gamtai tikrai nepadaroma.
Kitas klausimas – kam reikia atidenginėti tuos šulinius? Jie būna uždengti storiausiomis plokštėmis, bet kas kartą, kai atvažiuojame, randame juos atidengtus. Na kodėl? Juk plokštės pačios tai nenulipa. Žinoma, ir pro uždengtą šulinį išbėgtų vanduo, bet didžiąją dalį dangtis sulaikytų ir vanduo bėgtų tik pro mažą plyšiuką. Tai ir išbėgtų mažiau gerokai iki tol, kol atvažiuotų mūsų specialistai.
Prieš savaitę mes šulinius pakėlėme, sutvarkėme ir tikimės, kad daugiau nebebėgs. Tiesiog taip – dabar labai šlapias metas, prilyja daugiau negu įprastai ir visas tas vanduo turi kažkur pasidėt.
Jeigu žmonės dar pastebėtų tokį dalyką, pirmiausia tegul skambina į „Kėdainių vandenų“ avarinę tarnybą – juk mes tvarkyti turėsime. Nei ministerija, nei niekas kitas šioje situacijoje greitai nepagelbės, sutvarkyti tik mes tokius dalykus galime, tai į mus ir reikėtų kreiptis“, – ragino K. Vaitkevičius.