Nepalankių orų rezultatas – mažesnis bulvių derlius

 Nepalankių orų rezultatas – mažesnis bulvių derlius

Neprognozuojami orai – ko gero didžiausias ūkininko galvos skausmas. Pavasarį ir vasarą Lietuvą kamavę karšiai, sausros ir stiprūs vėjai padarė nemažai žalos. Kėdainių rajono ūkininkas Saulius Dambrauskas, kovo 23 dieną pradėjęs sodinti ankstyvąsias bulves, pirmąsias nukasė birželio 10 dieną. Tai – labai panašus rezultatas, kaip ir pernai metais. Tačiau vėlyvų bulvių derlius gali būti stipriai nukentėjęs.

Kainos smuko

16 hektarų ankstyvų bulvių pasodinęs ūkininkas tikina, kad derlius panašus, kaip pernai.

„Labai panašūs rezultatai, kaip pernai metais. Pasodinom savaitę anksčiau nei pernai, o kasėm – 2 ar 3 dienom anksčiau. Derlius taip pat labai panašus, gal šiek tiek mažesnis, nes buvo labai sausa“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

[quote author=“Saulius Dambrauskas“]Karščiai bulvėms labai kenkia. Bulvės jau prie 250C karščio praktiškai neauga.[/quote]

Ankstyvųjų bulvių kaina taip pat panaši, kaip pernai metais, tiesa, vienu metu kaina stipriai smuktelėjo žemyn.

„Pradėjom prekiauti tokia pačia kaina, kaip pernai – pradžioje pardavinėjome po 70 euro centų už kilogramą, tačiau per beveik savaitę kaina smuko iki 50 euro centų. Pradinė kaina visada aukštesnė – susidomėjimas didelis būna, bet iš tiesų, nėra mokaus žmogaus, kuris gali leisti tokias kainas, ir vėliau kainą turime sumažinti. Tačiau tokį staigų kainos kritimą, kuris buvo šiemet, lėmė eksportas. Buvo atvežta ispaniškų bulvių, kurios buvo gerokai pigesnės ir mes buvome priversti drastiškai sumažinti kainas“, – pasakojo ūkininkas.

Daugiausiai parduoda kooperatyvui

Dabar bulves ūkininkas pardavinėja po 20 euro centų – tokia kaina taikoma tiems, kas perka didelius kiekius bulvių. Ūkininkas pasakoja bulves parduodantis ir prekybos centrams, tačiau pagrinde – kooperatyvui „Bulvių namai“.

„Kooperatyve ruošia, fasuoja bulves. Dalį, žinoma, ir mes padarome. Bet daugiausiai dirbame kooperatyvo „Bulvių namai“ vardu. 10 augintojų susikooperavę, turime ir sandėlius, ir direktorių, darbuotojus. Ūkininko užduotis yra užauginti bulves, o jų užduotis – jas parduoti“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

Karščiai lems skurdesnį derlių

Visą Lietuvą birželio mėnesį kamavusios karščio bangos, sausra ir vėtros nėra ūkininkų draugai. Nors vėtros bulvėms daug žalos nepridarė, karščiai ir sausra pakankamai stipriai pakenkė.

„Karščiai bulvėms labai kenkia. Bulvės jau prie 250C karščio praktiškai neauga. Buvo juk savaitė ar pusantros labai karštos, taigi bulvėms labai pakenkė. Bulvės vegetacijos laikotarpis labai trumpas, ir jei tuo metu buvo nepalankios oro sąlygos, bulvė jau neatsigaus.

[quote author=“Saulius Dambrauskas“]Bulves stipriai puola maras – liga šiemet aktyvesnė, nei pernai.[/quote]

Taigi tie orai turės įtakos vėlyvų bulvių derliui. Ir sausros stiprios buvo. Tiesa, aš bulves laistau, o palaisčius bulves sumažinama temperatūra, galima sakyti, augalas mažiau streso patiria, taigi tikiuosi, kad bulvės užaugs pakankamai gerai“, – viliasi S. Dambrauskas.

Tačiau atsižvelgiant į gana nepalankias oro sąlygas, ūkininkas prognozuoja, kad bendrai žvelgiant Lietuvoje bulvių derlius bus mažesnis, nei vidutinis. Tačiau tikėtis didesnės bulvių supirkimo kainos greičiausiai neverta.

„Lietuvoje tiek tų bulvių priauginama, kad jeigu eksportas nepajudės, kaina ko gero nebus aukštesnė. Lenkijoje derlius taip pat neblogas. Tačiau Prancūziją, Vokietiją, Belgiją kamuoja stiprūs lietūs, potvyniai, o tai gali turėti įtakos bendrai Europoje vyraujančiai kainai, todėl tikimės, kad ir mūsų krašte supirkimo kaina bus tenkinanti ūkininkus“, – tikisi pašnekovas.

Dar viena bėda – maras

Ūkininkas taip pat pasakojo, jog dėl nepalankių orų į bulves įsimetė maras – o tai yra tikra pragaištis bulvių augintojams.

[quote author=“Saulius Dambrauskas“]Prancūziją, Vokietiją, Belgiją kamuoja stiprūs lietūs, potvyniai, o tai gali turėti įtakos bendrai Europoje vyraujančiai kainai, todėl tikimės, kad ir mūsų krašte supirkimo kaina bus tenkinanti ūkininkus.[/quote]

„Tos kad ir nedidelės, trumpos sausros, sukėlė ir dar daugiau bėdų. Bulves stipriai puola maras – liga šiemet aktyvesnė, nei pernai. Tiesa, ligos protrūkių būna kasmet, tačiau šiemet situacija kiek kitokia – buvo labai karšta, o po Joninių staigiai daug palijo, toks tropinis klimatas yra itin palankus maro plitimui. Jau aš, rodos, labai kruopščiai prižiūriu bulves, bet vis tiek yra vidury laukų plotai, kuriuose bulvės apniktos maro“, – pasakoja S. Dambrauskas.

Nors bulvių maras žmogui nėra kenksmingas, jis turi įtakos derliui – ligos apniktas bulvių krūmas veda mažiau gumbų. Ir nors yra priemonių, kurios padeda kovoti su šia augalų liga, atsiradus bulvių maro židiniams ligos plitimą sustabdyti gali būti labai sunku.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content