Nemokami atšvaitai reikalingi ne visiems

 Nemokami atšvaitai reikalingi ne visiems

Nors jau begalę kartų kalbėta, buvo ir yra įgyvendinama įvairių projektų, siekiančių apsaugoti pėsčiuosius keliuose nuo nelaimių, tačiau ši tema, akivaizdu, vis dar labai opi ir aktuali ne tik pareigūnams, bet ir patiems eismo dalyviams. „Rinkos aikštės“ redakciją pasiekė dviratininko Ruslano pamąstymai ir pasiūlymas Kėdainių rajono savivaldybei, kad galbūt ši galėtų nupirkti atšvaitų ir juos išdalinti gyventojams. Segėdami atšvaitus pėstieji būtų geriau matomi kelyje ir taip būtų išvengta nelaimingų atsitikimų. Anot dviratininko, išlaidų nebūtų daug, tačiau galbūt būtų išgelbėta ne viena gyvybė.

Prevencinių renginių gausu

Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybės mero patarėja viešiesiems ryšiams Jorūnė Liutkienė sako, kad savivaldybė nuolat prisideda prie gyventojų sąmoningumo ugdymo. 

„Nuolat inicijuojami ir organizuojami įvairiausi renginiai, skirti paskleisti žinią apie saugą, sveikatą, įvairius pavojus, kelių eismo taisykles, palaikomas šalies mastu organizuojamos informavimo ir informacijos sklaidos kampanijos, įvairios akcijos. Viena jų „Būk matomas kelyje“, – teigia mero patarėja. 

Anot jos, įvairias akcijas, siekiančias apsaugoti eismo dalyvius keliuose, rengia gausus būrys įstaigų ir institucijų.

„Akcijas organizuoja Lietuvos paštas, Susisiekimo ministerija, Aplinkos ministerija, Kelių direkcija, Policija, Kėdainių rajono savivaldybė ir kitos organizacijos“, – vardijo J. Liutkienė. 

[quote author=“J. Liutkienė“]Pastaruoju metu pastebime, kad net ne visi gyventojai ir ima nemokamas priemones, nes jau turi įsigiję ir asmenines jiems tinkamiausias apsaugos  priemones.[/quote]

Ji taip pat pridūrė, kad policijos pareigūnai veda mokymus, o atšvaitai, liemenės, informaciniai lankstinukai, knygelės dalijamos nuolat per renginius, susitikimus, pristatymus. 

Pirma vieta už saugumą

Mero patarėja pastebi, kad savivaldybė kasmet jau daugiau kaip 10 metų organizuoja Judumo savaitės renginius. 

„Praėjusiais metais net buvome įvertinti 1 vieta tarp visų Lietuvos savivaldybių!“ – džiaugėsi pašnekovė. 

J. Liutkienė pabrėžia, kad ne tik Judumo savaitės metu kasmet dalinami atšvaitai, liemenės ir kitos saugos priemonės. 

„Jas perka Kėdainių rajono savivaldybė ir dalija gyventojams, taip pat išdalija ir iš LR Aplinkos ministerijos bei iš kitų organizacijų gautus atšvaitus, – pasakoja savivaldybės atstovė. – Atšvaitai būna dviejų tipų: pakabinami ir juostiniai – spyruokliniai, galima pasirinkti tinkamiausią naudoti. Atšvaitai, liemenės, informaciniai lankstinukai, knygelės dalijamos nuolat per renginius, susitikimus, pristatymus.“

Vaikams – ypatingas dėmesys

Nors į redakciją kreipęsis dviratininkas pastebi, kad pėstieji vangiai segi atšvaitus, tačiau J. Liutkienė nustebina pasakydama, kad net nemokamų apsaugos priemonių ne visi nori imti.

„Pastaruoju metu pastebime, kad net ne visi gyventojai ir ima nemokamas priemones, nes jau turi įsigiję ir asmenines jiems tinkamiausias apsaugos priemones“, – sako pašnekovė.

Ji pažymi, kad ypatingas dėmesys skiriamas vaikams. 

„Jiems nuolat teikiama informacija, yra net specialios programos mokyklose ir darželiuose ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų saugaus elgesio ir savisaugos įgūdžių ugdymas“, – pabrėžia mero patarėja.

Ji taip pat ragina ir tėvelius savo vaikams nuolat priminti, koks svarbus ir reikalingas tamsiame kelyje yra atšvaitas. Šeimoje ugdyti vaikų sąmoningumą O jei turi galimybę, dar ir kas rytą, prieš išleidžiant vaiką į mokyklą, pažiūrėti, ar jis tikrai segi apsaugos priemonę.

„Svarbiausia reikia nepamiršti, kad reikia rūpintis savimi ir savo saugumu, naudoti visas priemones, kurias išdalina organizacijos ir paraginti kitus tai daryti“, – siūlo mero patarėja.

Žuvęs pėsčiasis atšvaito nesegėjo

Policijos duomenimis, praėjusiais metais, gruodžio 2 d., Kėdainių rajono Savičių k. žuvo vienas pėsčiasis. Taip pat septyni pėstieji buvo sužaloti, keturi iš jų tamsiu paros metu. Pirminiais duomenimis, kuomet žuvo pėsčiasis, atšvaitas ar kiti šviesą atspindintys elementai dėvėti nebuvo.

[quote author=“O. Vaitkevičienė“]Neapšviestu kelio ruožu be atšvaito einantis pėsčiasis rizikuoja aštuonis kartus dažniau.[/quote]

Kaip „Rinkos aikštei“ teigia Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė, keliuose saugos priemonių (atšvaitų, kitų šviesą atspindinčių elementų) tamsiu paros metu nenaudoja apie 22 proc. visų pėsčiųjų, dviratininkų. Taip pat atšvaitų nenaudoja ir apie 14 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų, apie 23 proc. – vidutinio amžiaus žmonių ir apie 33 proc. senyvo amžiaus žmonių. 

„Neapšviestu kelio ruožu be atšvaito einantis pėsčiasis rizikuoja aštuonis kartus dažniau. Segintis atšvaitą, dėvintis ryškiaspalvę liemenę ar kitus drabužius su šviesą atspindinčiais elementais žmogus yra pastebimas iš tris kartus ilgesnio, vidutiniškai 300 metrų, atstumo, o be atšvaito (ų) – vos 100 metų atstumu nuo transporto priemonės, važiuojančios su įjungtomis artimosiomis žibintų šviesomis. Tokiu atveju vairuotojui tinkamai sureaguoti ir išvengti susidūrimo dažnu atveju tampa nebeįmanoma“, – pažymi policijos atstovė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad tokie veiksmai užtraukia baudą nuo 20 iki 40 eurų.

„Tačiau svarbiausia, kad nustatytai tvarkai kelyje nepaklūstantys pėstieji rizikuoja ne tik savo, bet ir kitų žmonių sveikata ar net gyvybe“, – sako O. Vaitkevičienė.

Policija primena, kad atšvaitą (ar kitą šviesą atspindintį elementą) turi turėti ir naudoti visi – pėstieji, dviračių vairuotojai (jų keleiviai), vadeliotojai, transporto priemonių vairuotojai, kadangi tam tikru momentu kelyje kiekvienas esame pėsčiasis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content