Mokslo metai ugdymo įstaigose: stengiasi likti optimistiški, nors nerimo daug

Švietimo sistemos laukia įdomūs metai. Nors didžiausią šoką visiems teko patirti praėjusių mokslo metų pabaigoje, prasidėję naujieji mokslo metai daug ramybės taip pat neatneša. Šiuo metu yra nustatytos ugdymo veiklos vykdymo gairės, kurios keisis priklausomai nuo to, bus antra koronaviruso banga ar ne ir, jei bus – kokio masto. O be koronaviruso pakoreguoto ugdymo veiklos plano, krašto ugdymo įstaigose yra ir kitokių pokyčių.
Bendrieji pokyčiai
Kėdainių rajono savivaldybės švietimo skyrius informuoja, kokie pagrindiniai pasikeitimai prasidėjo jau nuo rugsėjo pirmosios.
Vienas svarbiausių – nebekomplektuojamos jungtinės klasės mokyklose, vykdančiose pagrindinio ugdymo programos pirmąją dalį.
Dėl nepilnų klasių spręs savivaldybės taryba, tvirtindama klasių skaičių. Pavyzdžiui, Truskavos mokykloje 5 klasė nebus komplektuojama, 6 klasėje šeši moksleiviai, 8 klasėje – 5.
Josvainių gimnazijos Pernaravos skyriuje nebebus vykdoma pagrindinio ugdymo programa, o Skaistgirių skyriuje – nevykdoma pradinio ugdymo programa.
Bus kompiuterių
Praėjusiais mokslo metais moksleiviams dalintos planšetės mokyklose yra paruoštos darbui.
Jeigu vėl nutiktų taip, kad tektų mokytis nuotoliniu būdu, jos būtų išdalintos moksleiviams pagal poreikį. Nepamiršti ir mokytojai – savivaldybės Švietimo skyrius krašto mokykloms išdalins 43 nešiojamuosius kompiuterius.
„Mokyklas kompiuteriai pasieks jau šią savaitę, o kokiems mokytojams jie bus skirti, spręs kiekviena mokykla individualiai.
Po penkis nešiojamuosius kompiuterius gaus Kėdainių Šviesioji ir „Atžalyno“ gimnazijos bei „Aušros“, „Ryto“ ir J. Paukštelio progimnazijos.
Po 3 – Akademijos ir Josvainių gimnazijos, po 2 kompiuterius teks Krakių M. Katkaus ir Šėtos gimnazijoms. Kitos ugdymo įstaigos gaus po vieną nešiojamąjį kompiuterį, kurį galės paskirti mokytojui“, – informavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius.
Kilo diskusijų
Tradiciškai prieš rugsėjo pirmąją savivaldybėn sukviesti švietimo įstaigų vadovai kalbėjo apie tai, kokie laukia mokslo metai. Pagrindinis klausimas išliko ugdymo procesas koronaviruso akivaizdoje.
„Susitikimo metu mokyklų vadovai kėlė diskusiją dėl nuotolinio mokymo pagal naujausią Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nurodymą.
Jame teigiama, kad mokyklos, kurių nuostatuose dar nėra įteisintas nuotolinis mokymo proceso organizavimo būdas, įgyvendindamos pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, atsižvelgdamos į paskelbtą ekstremalią situaciją, gali priimti sprendimą dalį ugdymo proceso įgyvendinti nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdu.
5–8 klasių mokiniams – iki 10 procentų ugdymo procesui skiriamo laiko per mokslo metus, o 9–10, I – IV gimnazijos klasių mokiniams – iki 30 procentų.
Taip pat keltas klausimas ir dėl pasirūpinimo apsaugos priemonėmis, mat rugsėjo mėnesį mokykla apsaugos priemonėmis rūpintis turės pati, vėliau tą darys savivaldybė. Kalbėta ir apie mokinių maitinimą, esant tokiai situacijai, įrankiai kiekvienam vaikui turės būti išduodami atskirai“, – informavo J. Lukoševičius.
Kaip vyks?
Kol kas, kai epidemiologinė situacija Kėdainiuose yra pakankamai gera, planuojama, kad ugdymas vyks įprastu būdu – mokyklų patalpose, tačiau laikantis didesnių saugumo sąlygų.
Pagrindinis principas organizuojant ugdymą – valdyti mokinių srautus, kad būtų mažinamas skirtingose klasėse besimokančių mokinių kontaktas.
Tačiau užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičiui savivaldybėje pasiekus 16 atvejų 100 000 gyventojų per 14 dienų ir jeigu bent 10 % naujų užsikrėtimų bus nesusiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais, įvežtiniais atvejais, bus svarstoma dėl privalomo kaukių dėvėjimo ugdymo įstaigose.
O jeigu konkrečioje savivaldybėje bus 25 atvejai 100 000 gyventojų per 14 dienų ir jeigu bent 10 % naujų užsikrėtimų bus nesusiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais, įvežtiniais atvejais, bus svarstoma pereiti prie nuotolinio ugdymo.
Yra draudimų ir reikalavimų
Ministerija pristatė rekomendacijas mokykloms, kaip rekomenduojamas ugdymas naujais mokslo metais.
Draudžiama į mokyklą atvykti karščiuojantiems ar turintiems kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių vaikams ir darbuotojams. Tokiems vaikams bus užtikrinamas mokymas per skaitmenines platformas.
Ugdymo įstaigose turės būti užtikrintos priemonės rankų higienai ir dezinfekcijai, patalpos dažnai vėdinamos ir valomos. Ugdymas vyktų laikantis skirtingų grupių ar klasių izoliacijos principo.
Mokyklose turi būti taikomas mokymosi klasėmis principas, kai visos pamokos vyksta toje pačioje patalpoje – kabinete, mokiniai nevaikščios iš vieno kabineto į kitą.
Rekomenduojama, kad mokiniai galėtų įeiti į mokyklą ne tik per pagrindinį, bet ir per kitus įėjimus, jei tokių yra, pasirengti rekomenduotinas mokinių judėjimo iki klasės, valgyklos, tualeto ar kitų specializuotų kabinetų schemas, apie tai iš anksto informuoti mokinius, jaunesnio mokyklinio amžiaus mokinių tėvus, paskelbti informaciją matomose mokyklos vietose.
Mokiniai, važiuojantys į mokyklą ar iš mokyklos mokykliniu autobusu, turės dėvėti kaukes. Mokyklinio autobuso dažniausiai liečiami paviršiai turės būti dezinfekuojami kas kartą prieš įlaipinant kitą mokinių grupę.
Maitinimas ugdymo įstaigose galės būti organizuojamas ir klasėse, jei yra sąlygos, ir mokyklos valgykloje. Pietaujant valgykloje, jei ji yra didelė, gali būti numatytos atskiros erdvės skirtingoms klasėms.
Maistą, atsineštą iš namų, vaikai galės suvalgyti ir klasėse, laikydamiesi higienos taisyklių.
Jei mokyklos darbuotojui ar mokiniui bus nustatyta COVID-19, mokyklos mokiniams ugdymas toliau tęsiamas nuotoliniu būdu: ne mažiau kaip 50 procentų ugdymo procesui numatyto laiko skiriama sinchroniniam ugdymui, kai visi mokiniai ir mokytojas dalyvauja kurse per atstumą, tačiau tuo pat metu, ir ne daugiau kaip 50 procentų – asinchroniniam ugdymui, kai mokinys ir mokytojas dirba skirtingu laiku, bendraudami el. paštu bei kitomis panašiomis priemonėmis.