Mokesčiai Kėdainiuose gyventojams ir toliau augs

 Mokesčiai Kėdainiuose gyventojams ir toliau augs

Kauno RATC ir vėl nori didinti mokestį – sako, kad kitaip neišgyvens./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jau kurį laiką netilo kalbos apie tai, kad atliekų surinkimo mokestis gyventojams gali didėti. Paslaugos apmokestinimo didėjimą iš esmės lemtų Kauno RATC siekis padidinti mokesčio dedamąją. Tačiau jei jau mokestis didės, tai bus apskaičiuotos ir kitos faktinės mokestį didinančios aplinkybės. Sprendimas dar nepriimtas, dėl jo rajono politikai diskutuos, tačiau beveik nėra abejonių, kad mokesčio didėjimo išvengti nepavyks.

Kauno RATC dirba nuostolingai

Dar pernai rudenį rajono taryboje buvo nagrinėjamas klausimas, kuris taip pat galėjo lemti mokesčio didėjimą. Jau tada Kauno RATC prašė leisti padidinti mokestį už komunalinių atliekų priėmimą ir apdorojimą nuo 62,81 Eur/t iki 98,22 Eur/t (be PVM).

Jau tuomet posėdyje dalyvavęs Kauno RATC vadovas Laurynas Virbickas teigė, kad mokestį kelti būtina.

„Elektra sausio mėnesį mums kainavo 16 tūkst. eurų, o praėjusį mėnesį mums elektra kainavo jau 140 tūkst. eurų. Net nuėmus pusę sumos, kurią galima būtų kompensuoti, vis tiek augimas išlieka ženklus.

Esmė ta, kad anksčiau buvo galima sutaupyti pinigus atliekas vežant į sąvartyną. Bet mokestis didės vežant atliekas ir į sąvartyną. Dabar tai kainuoja apie 20 eurų, kitąmet kainuos 60 eurų“, – kalbėjo Kauno RATC vadovas.

Kauno RATC Kėdainių rajono savivaldybė skolinga jau palyginus nedaug  – iš prieš ketverius metus buvusios pusės milijono eurų skolos liko vos 65 tūkst. eurų.

Ir nors pernai mokesčio pakelti nepavyko, o kaipgi kitaip, juk artėjo rinkimai, tad politikai prieš pat rinkimus mokesčio didinti nesiryžo, bet panašu, kad amžinai nuo šio klausimo bėgti nepavyks.

„Pernai tas klausimas nebuvo patvirtintas, mokesčio didėjimui nepritarė ir dar dvi savivaldybės, todėl dalininkų susirinkime sprendimas didinti mokesčius nebuvo priimtas.

Dabar klausimas vėl dedamas ant stalo, nes Kauno RATC dirba nuostolingai, ir gali būti taip, kad per metus jis nebeturės apyvartinių lėšų ir nebegalės susimokėti už paslaugas“, – aiškino Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas.

Mokestį didinti siūlo didieji dalininkai

Kauno RATC dalininkai yra 6 Kauno apskrities savivaldybės – Kauno miesto, Kauno rajono, Kaišiadorių, Jonavos, Kėdainių, Raseinių rajonai.

Mokesčio didinimą inicijuoja didžiosios savivaldybės ir birželio mėnesį vyksiančiame valdybos posėdyje jau bus keliamas mokesčio didinimo klausimas. Dalininkų susirinkimas numatomas liepos mėnesį, todėl Kėdainių rajono taryba jau birželį turės apsispręsti – pritarti mokesčio didėjimui ar ne.

„Siūlymas bus padidinti mokestį nuo 66 eurų už toną iki 103 eurų už toną. Pirmiausia tam turi pritarti valdyba, o taryba įpareigos balsuoti dalininkų susirinkime kiekvieną merą vienaip ar kitaip“, – tikslino administracijos vadovas.

Jau kurį laiką netilo kalbos apie tai, kad atliekų surinkimo mokestis gyventojams gali didėti. Panašu, kad to išvengti tikrai nepavyks. Mokestis greičiausiai kils jau visai netrukus.

Aut. past.

Augo visos kainos, turi augti ir mokesčiai

Kaip sakė Kauno RATC finansininkė Ingrida Ruzgienė, yra nemažai priežasčių, kurios lemia, kad mokesčio didinimo klausimas vėl traukiamas į dienos šviesą. Pirmiausia – sukilusios kainos, padidėjęs minimalus atlyginimas. Augant veiklos sąnaudoms, nenuostabu, turi didėti ir gaunamos pajamos.

„Mokestis už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamoms atliekoms išaugo nuo 15 eurų už toną 2022 m. iki 50 eurų už toną 2023 m. Šiuo metu Kauno RATC nustatytuose atliekų tvarkymo mokesčio tarifuose įskaičiuotas 5 eurų už toną taršos mokestis.

Paslaugų ir prekių kainos dėl infliacijos augo kone 21 proc. Atliekų deginimo sąnaudos taip pat augo. Planuojama, kad 2023 m., palyginus su 2022 m., sudegintų atliekų kiekis išaugs 13 proc., o deginimo kaina jau 2022 m. augo 26 proc. – nuo 35 eurų už toną iki 44 eurų už toną“, – kalbėjo Kauno RATC atstovė.

Taip pat ji pridūrė, kad atliekų kiekiai irgi auga, o tai – papildomos išlaidos įmonei, mat atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai, bet Kauno RATC jų sutvarkymas kainuoja.

Kaina augs ir daugiau – ne tik šis mokestis lems padidėjimą

Ingrida Ruzgienė akcentavo, kad atliekų tvarkymo sąnaudos sudaro tik dalį komunalinių atliekų galutinės kainos, kurią moka gyventojai. Papildomai prisideda atliekų surinkimo ir mokesčio administravimo sąnaudos.

Tą patį sakė ir G. Muznikas, tad kol kas sunku nuspėti, kiek gyventojams brangtų atliekų surinkimo mokestis, jei šiam Kauno RATC siūlymui būtų pritarta.

„Jei imtume grynai tik atliekų tvarkymo mokesčio didėjimą, skaičiuojama, kad vienam gyventojui mokestis didėtų apie 5 eurus per metus kaimo apylinkėse ir apie 9 eurus per metus mieste.

Vis dėlto visada atsižvelgiama į faktines sąnaudas ir taryboje bus kalbama ir apie tai, kad pastaraisiais metais augo atliekų surinkimo, administravimo išlaidos, o mokestis gyventojams nedidėjo jau trejus metus“, – sakė G. Muznikas.

Yra nemažai priežasčių, kurios lemia, kad mokesčio didinimo klausimas vėl traukiamas į dienos šviesą. Pirmiausia – sukilusios kainos, padidėjęs minimalus atlyginimas. Augant veiklos sąnaudoms, nenuostabu, turi didėti ir gaunamos pajamos.

I. Ruzgienė

Skolas sėkmingai mažina

Kėdainiai dar visai neseniai skendėjo pusės milijono eurų skoloje Kauno RATC. Tačiau sėkmingai kapstęsi iš kritinės padėties, išsikapstė.

Gegužės pabaigoje savivaldybės skola Kauno RATC vietoj pusės milijono iš viso sudarė jau tik apie 65 tūkst. eurų. 

Nemažai skolų pačiai savivaldybei turi ir įmonės, ir gyventojai.

Kaip informavo savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis, fizinių ir juridinių asmenų skola už suteiktas komunalinių atliekų tvarkymo paslaugas dar visai neseniai siekė 717 tūkst. eurų.

„Gegužės 22 dienos duomenimis, už laikotarpį iki 2022 m. pabaigos skola iš viso sudarė jau 552 tūkst. eurų, – sako E. Grigaitis, ir patikslina, kad daugiausia yra prasiskolinę fiziniai asmenys – jų skola siekia 492 tūkst. eurų, ir tik 127 tūkst. eurų yra juridinių asmenų skola. – Skola sumažėjo 23 proc.

Skoloms susigrąžinti yra kreipiamasi į skolų išieškojimo bendrovę, skolininkai perduodami teisminiam procesui, apie įsiskolinimus gyventojams siunčiami priminimai, raginimai.

Šie skaičiai kasdien kinta“.

11 Komentarai

  • Neseniai kalbėjo, kad būtina rūšiuoti atliekas.Tuomet mažiau kainuotų nerūšiuotų atliekų išvežimas ir tvarkymas.Išdalino gyventojams „nemokamus“ konteinerius.Kuo daugiau rūšiuojame, tuo brangiau mokame…

  • Ačiū tau Muntianai, kad Kėdainių sąvartyną atidavei Kauno regionui. Dabar iš atliekas visas regionas veža, bet ir kaina kyla kasmet. O kodėl straipsnyje minimi seni faktai apie išbrangusią elektrą- korespondento kompetencijos stoka.

  • Laba diena, galimai Tamulis paliko Eleną ir susidėjo su osbai stambia moterimi. Vakar Vainikų kaimo šventėje ėdė abu apsiputodami

    • Tik piderai pastoviai dirba nuostolingai.

  • Kodėl tokie netvarkingi konteineriai Kėdainiuose negi nėra lėšų nupirkt naujus, pastato tokius, kur sunku, net jaunam žmogui pakelt tą dangtį.

  • Gerų naujienų apie visko brangimą nerūksta.Ačiū valdančiajai partijai už stabilų brangimo didėjimą.Ačiū gerovės valstybės strategams ,besirūpinančiais tikrai brangia gyvent tėvyne.

    • Dar labiau nusipezet gali?

  • Gal ir keistai nuskambės, bet be viso to turime regioninį sąvartyną ir tik mes turim jį.Gal mūsų rajonui tiktų kokia nors lengvata už tą malonę. Antra kiek suprantu dalis sąvartyno išrūšiuotų atliekų patenka į Kauno šiukšlių deginimo įmonę ir kiek girdėta tai yra gaminama elektra ir šiluma. Tai kodėl mes t.y. gyventojai kaip to kuro tikėjai negaunam nieko. Ai ką čia kalbėti juk sąvartyną valdo kauniečiai, šiukšles degina kauniečiai, o mokame mes-mes turtingi.

  • Ir zmoniu samoningumas padidejes, daugelis rusiuoja . Manau, kad esant regione sudetingai situacijai , isaugus maisto kainoms, zmones maziau vartoja , turbut maziau ir svaisto. Kodel keliama kaina !@#

    • Sveiki žmonės, rašom rašom tuos komentarus. O kas nuo to keičiasi? Gal kas turi patarimų ką daryti su tais, kurie nerusiuoja atliekų?Atneša savo maišą įmeta į bendru atliekų konteinerį ir nueina sau laimingas. Arba keičia langus, tai su visais stiklais ir nutėškia prie konteinerių. Arba nusiperka televizorių, o ipakavimo nesugeba susmulkinti ir išmesti į kartono konteinerį. Taip ir taip tęsiasi. Tai kur čia
      ne mokėsim iki begalybės.

  • ir ilgai kentės dėl sąvartyno. Teisinga, kad rajono gyventojams būtų mažesnės kainos. Jei į tai nebūtų atsižvelgta galima rengti piketus prie sąvartyno, nepraleisti vežamų atliekų. Tegul verčia savo rajonuose, o tie, kurie gauna pelną savo kiemuose. Tik reikia vieningo pasipriešinimo. Šiaip pavienis pliurpiamas nieko doro neduos.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video