Mobilūs laiškininkai kaimiškų vietovių gyventojams dalins namų adresų lipdukus

Lietuvoje vietomis sniego pripusčius iki ekstremalaus lygio, Lietuvos paštas informuoja, kad gali vėluoti laiškai, korespondencija ir išmokos./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Mobilūs laiškininkai, kurie jau veikia 75 proc. Lietuvos teritorijos, savo aptarnaujamų rajonų gyventojams, kurie ant namo neturi adreso lentelės ir išreikš pageidavimą, nemokamai dalins specialius oro sąlygoms atsparius lipdukus, skirtus užrašyti gatvei ir namo numeriui. Kad ir laikinomis priemonėmis sunumeruoti namai padės mobiliems laiškininkams greičiau rasti adresatą, o gyventojams – greičiau gauti savo siuntą ar prenumeratą.
„Plėsdami mobilaus laiškininko projektą visoje Lietuvoje, pastebime, kad mobilūs laiškininkai, kurie pas gyventojus į namus vyksta kaimiškose vietovėse ir į atokias pavienes sodybas, susiduria su didele problema – dalis namų neturi adreso lentelės, tad pristatyti prenumeratą, korespondenciją ar siuntinius tampa sudėtinga. Ieškant reikalingo adresato ir beldžiantis į visas duris, sugaištama ilgiau, tad pašto paslaugas kiti klientai gauna vėliau, be to, gali įsivelti žmogiškoji klaida ir prenumeratą ar laišką gali gauti visai kitas žmogus. Tokių namų be adresų mobilių laiškininkų aptarnaujamose teritorijose – ne vienas, todėl labai prašome gyventojų pasirūpinti savo namų adresų lentelėmis. Jeigu dėl finansinių ar kitokių priežasčių jų įsigyti mūsų klientai negali, mobilūs laiškininkai nuo šiol su savimi turi ir, gyventojui paprašius, nemokamai ant namo sienos, tvoros ar pašto dėžutės gali užklijuoti oro sąlygoms atsparų lipduką, ant kurio specialiu markeriu užrašys adresą“, – sako Lietuvos pašto Tinklo direktorius Jonas Sadauskas.
Pasak jo, kita, ne mažesnė kliūtis gyventojams laiku sulaukti norimo leidinio – tvarkingų ir sunumeruotų pašto dėžučių trūkumas. Pagal LR Pašto įstatymą, korespondenciją laiškanešiai gali pristatyti tik į tvarkingas, rakinamas ir aiškiai pažymėtas pašto dėžutes, kurios turi būti laiškininkams lengvai prieinamose vietose:
• daugiabučiuose namuose – kiekvienoje laiptinėje ne aukščiau kaip antrame namo aukšte;
• individualiuosiuose namuose – prie įėjimo į gyvenamąją teritoriją arba ant greta gatvės esančių namų sienų, tvorų, stovelių;
• sodininkų bendrijose – prie pagrindinių įvažiavimų į sodininkų bendriją;
• įmonėse, įstaigose ar organizacijose – prie pagrindinio įėjimo į pastatą.
Jeigu tvarkingos pašto dėžutės nėra, laiškininkas turi pilną teisę dėl saugumo korespondencijos ar prenumeratos nepalikti. Norintys įsigyti pašto dėžutę, kaimiškų vietovių gyventojai ją gali užsakyti iš mobilaus laiškininko – kito vizito metu jis ją atveš klientui tiesiai į namus.
Mobilųjį laiškininką išsikviesti į namus galima dėl visų pašto paslaugų: norint išsiųsti laišką ar siuntinį, registruoti siuntą ar pageidaujant, kad registruotoji pašto siunta į namus būtų pristatyta pakartotinai. Taip pat per mobilų laiškininką galima užsakyti leidinių prenumeratą, sumokėti mokesčius, gauti įvairias socialines išmokas ir pensijas.