Miłoszo premijos laureatė G. Kadžiulytė: pažadu nesustoti (VIDEO, FOTOGALERIJA)
Jorūnė LIUTKIENĖ
Krašto inteligentai plojimais pasitiko penktąją Czesławo Miłoszo premijos laureatę. Kėdainių reformatų katedroje šiandien vėlai vakare atidarytas vis didesnę reikšmę gyventojų sąmoningumui įgyjantis Kultūros istorijos festivalis „Radviliada“. Jo metu Czesławo Miłoszo premija įteikta leidyklos „Apostrofa“ direktorei, leidėjai ir Kultūros asmeniui iš didžiosios raidės Giedrei Kadžiulytei. Tai ir Miesto šventės atidarymas, ir startas į didžiuosius šeštadienio renginius.
Gyvenimą paskyrė Miłoszui
Giedrė Kadžiulytė galėtų būti vadinama Czesławo Miłoszo palikimo saugotoja. Jos visas brandus ir sąmoningas gyvenimas susijęs su Czesławo Miłoszo ieškojimais, paskui gautais atsakymais iš jo raštų, vėliau Giedrė Kadžiulytė prisidėjo prie net 20 Czesławo Miłoszo knygų leidybos, įvairiausių renginių. Laureatė neslepia, kad ir dabar ji „pasitaria“ su Miłoszu.
Gavusi apdovanojimą Giedrė Kadžiulytė pasakė asmenišką ir pamatuotą kalbą, kurios pabaigoje prieš visus prisiekė: „Pažadu nesustoti, jei tik man bus leista“.
Savo veiklą didžiausio mūsų tautos ambasadoriaus Pasaulyje Czesławo Miłoszo labui Giedrė įvardino įpareigojančiu žodžiu – misija. Užaugusi sovietinėje aplinkoje negalėjo net svajoti, kad tris dešimtmečius tęs savo „Milošiadą“, atvedusią iki apdovanojimo ir laimėjimo toje pačioje salėje, kurioje vaikystėje ant didikų kapų žaidė krepšinį.
Po laureatės kalbos ir sveikinimų Evangelikų reformatų bažnyčioje prasidėjo festivalio „Radviliada“ programa − teatralizuotas XVIII amžiaus itališkų arijų da capo koncertas.
Barokinė „Radviliados“ programa
XVIII a. Baroko opera sukūrė dainininkų-žvaigždžių fenomeną, kuriuo žavimasi nuo jų šlovės eros iki dabar. Šios idėjos autorė ir solistė Rūta Vosyliūtė. Atlikėja ne vienerius metus gilinosi į arijos da capo formas ir Kėdainiuose sužibėjo susirinkusiai publikai demonstruodama teatrališkus Baroko efektus.
Įdomu tai, kad šį spektaklį režisavo argentiniečių kilmės ispanų aktorius, komikas, klounas, cirko ir teatro režisierius Adrián Schvarzstein, o jo choreografė – Jūratė Širvytė-Rukštelė. Šis menininkų duetas jau žinomas kėdainiečiams iš unikalių ir įsimintinų gatvės teatro spektaklių Kėdainiuose ir Krakėse.
Dalyvauti operoje iš kaimyninės Latvijos atvyko Baroko orkestras „Collegium musicum Riga“, kurio dirigentas ir meno vadovas Māris Kupčs.
,,Radviliada“, įtvirtindama žinias apie miesto praeitį, į miestelėnų protus beldžiasi šeštąjį kartą, todėl jo gausioje programoje, be diskusijos ir atidarymo šiandien, Evangelikų reformatų bažnyčioje šeštadienį 11, 12, 13:30, ir 14:30 valandomis vyks dar penki ,,Radviliados“ koncertai. Pamatysite ir išgirsite visų trijų Baltijos šalių atstovų pasirodymus.
Baroko muzikos subtilybėmis ir pašlovinimais Radviloms rungsis Kėdainių, Biržų ir Raudondvario muzikos mokyklų auklėtiniai, Vilniaus miesto ansamblis ARCADIA CONSORT, baroko ansamblis ARS REVALIA iš Talino ir senosios muzikos ansamblis FABELLA ENSEMBLE iš Rygos.
Dar suskubkite į Didžiosios Rinkos aikštę
Jei labai paskubėsite tai dar šiandien spėsite ir į unikalios grupės „Atalyja“ koncertą Didžiosios Rinkos aikštėje. Jis prasidės 21:00 valandą. Tai jau kito – folkloro festivalio „Į vidurio Lietuvą susiėję“ dalis. Folkloro festivalis tęsis ir šeštadienį nuo pat ryto. Jis prasidės prieplaukoje.
O šeštadienio vakarą Didžiosios Rinkos aikštėje bus didysis koncertas. Jame pasirodys dvi skirtingos muzikos grupės. Koncertuos neseniai aukso žiedus sumainiusi pora ir pripažinti talentai Karina Krysko ir Jeronimas Milius. Juos pakeis neišsisemianti hiphopo muzikos grupės „G&G Sindikatas“.
Plačiau apie atskirus Miesto šventės renginius ir įvykius bei gražiausių akimirkų fotogalerijos – artimiausiuose „Rinkos aikštės“ laikraščio numeriuose bei naujienų portale rinkosaikste.lt.
Kėdainių krašto garbės piliečio Czesławo Miłoszo vardo premijos laureatai:
Algirdas Juknevičius, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas, Kėdainių krašto muziejaus archeologas (2011)
Vaida Kamuntavičienė, humanitarinių mokslų daktarė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė (2016)
Laima Šinkūnaitė, menotyrininkė, meno istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė (2016)
Vytas Dekšnys, poetas, vertėjas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, tarptautinės menininkų bendrijos „Magnus Ducatus Poesis“ koordinatorius, Jaunojo Jotvingio premijos laureatas (2019)
Giedrė Kadžiulytė, redaktorė, leidėja, kultūros renginių organizatorė bei leidyklos „Apostrofa“ įkūrėja ir vadovė (2021).
2 Komentarai
Taip pasakė garsioji kalbininkė, kuriai įkąsti svarbiausia. Nepasprink. Įdomiai aprašyta.
paranoja