Miestą „aplipdys“ vaizdo stebėjimo kameromis

 Miestą „aplipdys“ vaizdo stebėjimo kameromis

Šiuo metu Kėdainiuose yra 37 vaizdo stebėjimo kameros ir vienas greičio matuoklis. Per šiuos metus kamerų turi padaugėti kone dvigubai./Asociatyvios Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kėdainiuose prasidėjo politinis mobingas?

Eglė KUKTIENĖ

Jau šiais metais Kėdainius ketinama „aplipdyti“ vaizdo stebėjimo kameromis. Dabar mieste yra 37 vaizdo stebėjimo kameros, tačiau netrukus jų ketinama įsigyti dar 16 bei vieną kilnojamą greičio matuoklį. Šių prietaisų įrengimas ir jų nuoma bei priežiūra per ateinančius 5-erius metus kainuos daugiau kaip pusę milijono. Tokia suma pasirodė įtartinai didelė rajono tarybos posėdžiuose net du penktadienius iš eilės šį klausimą svarsčiusiems vietos politikams, tad kai kurie nepasikuklino ne tik sukelti isteriją ir svaidytis grasinimais, bet ir pulti savivaldybės kontrolierę. Ši skolinga taip pat neliko – atvirai įvardijo, kad kai kurie politikai savivaldybės darbuotojų atžvilgiu naudoja politinį mobingą.

Kiek kas kainuoja?

Kaip ir minėta, konfliktas taryboje kilo dėl to, kad vaizdo stebėjimo kamerų nuomai, įrengimui ir priežiūrai 60-ies mėnesių laikotarpiui strateginiame plane buvo numatyta skirti daugiau kaip pusę milijono eurų.

Situaciją rajono tarybos nariams aiškinęs savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis atkreipė dėmesį, kad į strateginį planą pasiūlyta įtraukti 520 tūkst. eurų suma vaizdo stebėjimo kamerų bei greičio matuoklio įrengimui ir priežiūrai yra maksimali, kiek būtų galima išleisti. Pasak jo, tikroji suma realiai galėtų būti ir mažesnė, tačiau ji paaiškėtų tik po to, kai būtų pasirašyta sutartis.

„Paslaugos teikimo laikas yra 60 mėnesių. Už šiuos pinigus numatytas 16 kamerų įrengimas ir visa infrastruktūra.

7 kameroms numatomas ir duomenų perdavimas.

Taip pat bus įrengiamas ir greičio matuoklis. Numatytos 6 vietos, kuriose jis galėtų būti pastatomas.

Kontrolierė Zita Valiauskienė: „Rinka buvo ištirta pagal taisykles, atlikti stebėjimai, skaičiavimai.“/Kėdainių r. savivaldybės nuotr.

Projektas apima vaizdo stebėjimo sistemos plačiąja prasme nuomą su infrastruktūra, elektra, įranga, duomenų perdavimu“, – dėstė E. Grigaitis.

Minėtos vaizdo stebėjimo kameros turės 360 laipsnių stebėjimo apimtį, infraraudonieji spinduliai leis vykdyti miesto erdvių stebėseną tamsiuoju paros metu. Kai kuriose vietose prie stebėjimo kamerų numatyta įrengti ir apšvietimą.

Atskirai – ir prie konteinerių

Savivaldybė taip pat turi siekį visų stebėjimo kamerų vaizdus suvesti į bendrą stebėjimo sistemą, už kurią atsakingi būtų Kėdainių seniūnijos darbuotojai.

„Į vieningą vaizdo stebėjimo sistemą, esančią seniūnijoje, šiuo metu sueina 37 kameros, o įgyvendinus projektus, prie jų prisidėtų ir dar 5 kameros. Iš viso būtų 42. Tai, mano manymu, papildomos problemos nebus dėl 5 papildomų kamerų.

Taip pat 2022 metais planuojama įrengti dar 25 kameras prie bendro naudojimo komunalinių atliekų konteinerių aikštelių. Šios kameros bus atskiros ir neįeis į vieningą vaizdo stebėjimo sistemą“, – aiškino E. Grigaitis, patikslindamas, kad šių miesto konteinerių erdves stebinčių vaizdo kamerų medžiagą analizuos Viešosios tvarkos skyrius.

„Pirmiausia, Karolina, nedarykite jūs čia man mobingo. Visas procedūras atliekame taip, kaip reikia atlikti. Viską išnagrinėjame iki smulkmenų“.

Z. Valiauskienė

Kontrolierė pažeidimų nerado

Viena rajono tarybos narė tikino mananti, kad kaina kamerų įrengimui, nuomai ir priežiūrai yra neadekvačiai didelė, o ir sutartys, pasak jos, negali būti pasirašomos, kol nepatvirtintas biudžetas. Ji reikalavo sustabdyti viešuosius pirkimus, o nesulaukus pritarimo, neapsieita ir be gerokai įžūlesnių grasinimų.

„Ar norite, kad imčiau skambinėti kitoms institucijoms ir kad kitaip būtų stabdomos procedūros?“ – klausė politikė.

Į šio klausimo sprendimą teko įsitraukti ir savivaldybės kontrolierei, kuri pripažino, kad suma ir jai atrodo didoka, tačiau išanalizavus situaciją pažeidimų nebuvo rasta.

„Nuo šių metų rugsėjo pirmosios dienos baigsis dvi jau esamos sutartys. Dar praėjusių metų lapkričio gale buvo direktoriaus įsakymu papildytas viešųjų pirkimų planas vienu punktu, kuriame buvo įrašyta, kad bus vykdomas viešasis pirkimas įrangos nuomos, įrengimo, priežiūros paslaugų ir duomenų perdavimo.

Rinka buvo ištirta pagal taisykles, atlikti stebėjimai, skaičiavimai“, – kalbėjo kontrolierė Zita Valiauskienė ir pridūrė, kad būtent stebėjimais ir skaičiavimais buvo pagrįsta pusę milijono eurų siekianti viešojo pirkimo suma – todėl ji strateginiame plane ir atsirado.

„Sutartis buvo pasirašyta, nes pagal procedūras pažeidimų nebuvo.

Šituo klausimu pasiskambinau į Viešųjų pirkimų tarnybą, viską paaiškinau ir man pasakė, kad jie taip pat nemato jokių pažeidimų. Galiu sakyti tikrai, kad jokių procedūrinių pažeidimų nėra“, – kalbėjo savivaldybės kontrolierė.

Ji patikslino, kad į Viešųjų pirkimų tarnybą kreipėsi žodžiu, o ne raštu, mat norėjo visus atsakymus surinkti per savaitę ir pateikti juos rajono tarybos nariams, o kreipiantis raštu būtų tekę laukti mėnesį.

„Projektas apima vaizdo stebėjimo sistemos plačiąja prasme nuomą su infrastruktūra, elektra, įranga, duomenų perdavimu“.

E. Grigaitis

Įžvelgė mobingą

Tačiau kontrolierės žodis, pasirodo, ne visiems tarybos nariams kažką reiškia.

„Jūs sakote, nebuvo pažeista procedūra, bet mes niekad nebuvome patvirtinę tokios sumos dokumentuose. Praeitais metais buvome numatę, kad skirsime 32 tūkst. eurų kamerų įdiegimui. Kaip daugiau nei pusė milijono atsirado be tarybos pritarimo, man nesuprantama.

Jūsų ten telefoninis skambutis yra niekinis, neaišku net su kuo jūs kalbėjote. Jūsų pareiga, jei rimtai žiūrite į jas (savo pareigas – aut. pastaba), turėjote sustabdyti pirkimą“, – nenurimo politikė.

Savivaldybės kontrolierė atsikirto ne prasčiau – apkaltino politikę taikant mobingą.

„Pirmiausia, Karolina, nedarykite jūs čia man mobingo. Visas procedūras atliekame taip, kaip reikia atlikti. Viską išnagrinėjame iki smulkmenų.

Atsiverskite sistemoje, 2021–2023 metų strateginiame plane parašyta aiškiai – skiriama po 135 tūkst. eurų kiekvienais metais“, – kalbėjo Z. Valiauskienė.

Ji pridūrė, kad prieš baiminantis didelės pinigų sumos reikėtų atkreipti dėmesį, kad sutartys sudaromos 60 mėnesių, o didesnę sumos dalį suvalgo ne kas kitas, o kilnojamas greičio matuoklis.

Kadangi savivaldybės viena iš funkcijų yra užtikrinti eismo saugumą, greičio matavimo prietaisų pirkimas – jokia naujiena. Štai Kauno rajonas policijos pareigūnams net nupirko dvi pilnai įrengtus patruliavimo automobilius.

„Greičio matuoklis sudaro apie 45 proc. visos pirkimo kainos. Jam tenka apie 230 tūkst. eurų.

26 vaizdo stebėjimo kameroms lieka apie 280 tūkst. eurų, kurie bus išleisti per 5 metus.

Be to, į tą kainą įeina ir infrastruktūros įrengimas, ir priežiūra, ir duomenų perdavimas“, – dar patikslino kontrolierė.

5 Komentarai

  • Gegučių gatvėje prie IKI taip ir nepaima tos padangos nuo žiemos numesta, atsakingi žmonės taip gadina priešais parko vaizdą. „Gamtos sergėtojai“ tokių vaizdų nemato per kameras.

  • Galima ant kiekvieno kampo, kad ir uz 10mln. euru pripirkti tu kameru, bet praktika rodo, kad jos visai nefunkcionuoja, tik kaip kas nutinka ir pasirodo kameros neveiksnios ( nemato, arba tiesiog isjunktos) tai kam dar ta puse milijono euru bereikalingai svaistyti, be pilnai atliekamu funkciju.

  • Miestą stebi kameromis Seniūnijos darbuotojai, ar tikrai?

  • Miestą stebi: savivaldybės administracija, seniūnijos darbuotojai ir jų vadovai gali prisijungti prie sistemų.

    • Jų vadovai žiūri kur žmona važiuoja. Kam to reikia? Ar yra koks padidėjas nusikalstamumas, ar mašinų vagysčių daugėja? Kam už mūsų visų pinigus pirkti mus stebinčias akis? kiek kainuoja tų stebėtojų etatai? gal ištyrė kokį sunkų nusikaltimą kada? geriau jau paaukotų tuos pinigus nepasiturintiems

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video