Medikams nebereikės slėpti klaidų, o pacientams bus lengviau įrodyti patirtą žalą

 Medikams nebereikės slėpti klaidų, o pacientams bus lengviau įrodyti patirtą žalą

Seime pagaliau priimtas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas, grįstas civilizuotomis vakarietiškomis tradicijomis. Tai reiškia, kad medikams nebereikės slėpti klaidų, o pacientams bus lengviau įrodyti patirtą žalą. Kokių pokyčių galėsime tikėtis pradėjus veikti šiam įstatymui, paklausėme vieno iš šio įstatymo rengėjų, Kėdainiuose išrinkto Seimo nario Dariaus KAMINSKO.

– Kodėl prireikė naujo įstatymo, apibrėžiančio pacientų teises ir žalos sveikatai atlyginimą?

– Todėl, kad iki dabar galiojusi sistema buvo neveiksni, skatinanti gynybinės medicinos gyvavimą, kai medikai vengė atskleisti padarytas klaidas, siekiant išvengti bausmių, o ir daugeliu atvejų padaryta žala pacientams būdavo neatlyginama.

Pagal galiojusią sudėtingą tvarką pacientai ne visada ryždavosi kreiptis dėl sveikatai padarytos žalos, o jei ir ryždavosi, tai sudėtingas gydytojo kaltės įrodinėjimas buvo ilgas ir varginantis procesas.

Šio įstatymo pokyčių seniai laukė tiek pacientai, tiek medikų bendruomenė.

Darius Kaminskas: „Šio įstatymo priėmimo siekiau nuo pat savo darbo Seime pradžios. Teikiau daug įvairių siūlymų, kad įstatyme būtų kuo mažiau neaiškumo ir kad jam pritartų kuo daugiau Seimo narių. Rezultatas puikus – 100 Seimo narių pritarė šiam įstatymui ir tik 3 susilaikė.“ – Kas pasikeis įsigaliojus naujam įstatymui?

– Įsigaliojus naujam įstatymui, bus sutrumpintas prašymų dėl žalos atlyginimo nagrinėjimo laikas, pacientams nereikės įrodinėti gydytojo kaltės, o patirta žala bus atlyginama, jei ji atsirado teikiant gydymo paslaugas ir jei jos buvo galima išvengti.

Naujame įstatyme nustatyti labai aiškūs žalos atlyginimo kriterijai.

Tikėtina, kad didės pacientų pasitikėjimas medikais ir sveikatos sistema, nes, atlyginus padarytą žalą paciento sveikatai, neliks priešiškumo ir skolos jausmo tarp sveikatos priežiūros įstaigų, medikų ir pacientų.

– Žalą paciento sveikatai padarę medikai nebus kalami prie „gėdos stulpo“ ir viešai „linčiuojami“?

– Naujas įstatymas užtikrins civilizuotus medikų ir pacientų santykius žalos pacientų sveikatai padarymo atvejais. Pagaliau medikai tikrai nebebus kalami prie „gėdos stulpo“ ir viešai „linčiuojami“.

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija viešai teiks ataskaitas, o nustatytos medikų klaidos bus analizuojamos, teikiami siūlymai ir vykdomos aktyvios priemonės užkirsti kelią klaidų pasikartojimui.

Manau, kad įsigaliojęs įstatymas padės nuimti tam tikras įtampas, susipriešinimą, eliminuos klaidų slėpimo kultūrą ir, svarbiausia, prisidės prie to, kad tiek medikai, tiek ir pacientai pasijustų saugesni.

Medikams bus sudaromos sąlygoms mokytis iš savų ar kolegų klaidų, kaip jau minėjau, bus naikinama „gynybinė“ medicina – neliks motyvų slėpti klaidas vengiant galimų bausmių.

– Ar tikrai visa tai bus įmanoma pasiekti? Ar tikrai visa tai bus realu?

– Taip, be abejo. Gydymo įstaigos nebus įpareigotos draustis civilinės atsakomybės draudimu. Jos mokės atitinkamo dydžio įmokas į specialiąją sąskaitą, iš kurios ir bus išmokamos žalos kompensavimo išmokos.

Svarbu tai, kad atlyginus žalą iš sąskaitos, išieškojimo iš gydytojo ar gydymo įstaigos nebus, išskyrus tuos atvejus, jei žala buvo padaryta tyčia arba medikas buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotikų ar kitų svaiginamųjų medžiagų. Labai džiaugiuosi, kad šioms mano ir kolegų pasiūlytoms pataisoms pritarė dauguma Seimo narių.

[quote author=“D. Kaminskas“]Manau, kad įsigaliojęs įstatymas padės nuimti tam tikras įtampas, susipriešinimą, eliminuos klaidų slėpimo kultūrą ir, svarbiausia, prisidės prie to, kad tiek medikai, tiek ir pacientai pasijustų saugesni.[/quote]

– Kodėl toks įstatymas priimtas tik dabar?

– Įstatymo idėja Seime buvo pateikta dar prieš 15 metų, tačiau nebuvo politinės valios jį priimti.

Realiai šio įstatymo svarstymas pajudėjo tik prieš dvejus metus, kai dalyvavau Lietuvos gydytojų sąjungos suvažiavime, kuriame medikai kreipėsi į Sveikatos reikalų ministrą dėl šio įstatymo praktinio įgyvendinimo.

Šio įstatymo priėmimo siekiau nuo pat savo darbo Seime pradžios. Kartu su kolege Asta Kubiliene buvome aktyviausi šio įstatymo priėmimo organizatoriai.

Naujojo Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo tobulinimui įdėjau daug pastangų, rėmiausi savo ilgamete gydytojo praktika, konsultavausi kartu su kolegomis Seimo nariais su suinteresuotomis pusėmis: tiek su pacientų organizacijomis, tiek su medikų bendruomene, tiek su Vyriausybės institucijomis.

Teikiau daug įvairių siūlymų, kad įstatyme būtų kuo mažiau neaiškumo ir kad jam pritartų kuo daugiau Seimo narių. Rezultatas puikus – 100 Seimo narių pritarė šiam įstatymui ir tik 3 susilaikė.

Esu be galo dėkingas kolegoms iš medikų bendruomenės už  teiktas pastabas, pasiūlymus. Tikiuosi ir ateityje pozityviai bendradarbiauti.

Rengiant šį įstatymą būta daug ginčų, prieštaravimų, bet galutinis rezultatas, tikiuosi, pakeis visos sveikatos sistemos pokyčius į gera.

– Ačiū už pokalbį.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video