Mada grįžta bumerangu

 Mada grįžta bumerangu

„Pirštai susispausdavo – nepatogu, bet svarbu gražu būdavo“, – dabar jau su šypsena žalingą praeities įprotį, kai kasdienai rinkdavosi madingus siauručius aukštakulnius, prisimena kėdainietė Vaida Budrienė. Grožis išties reikalauja aukų. Vaidai tai buvo – iššokęs pėdos kauliukas, o tariant mediciniškiau – pėdos didžiojo piršto ir pirmojo padikaulio deformacija. Kai koją ėmė be paliovos skaudėti ir moters gyvenimas tapo kasdiene kančia, nebeliko nieko kito – tik kreiptis į gydytojus. O šie „išrašė“ vienintelį Vaidos atveju belikusį vaistą – operaciją.

O, groži!

Vaida nesistengia išsisukti ar savęs pateisinti. Jauna moteris atvirai pripažįsta: „Turiu polinkį sirgti sąnarių ligomis, taip pat giminėje iššokęs kauliukas įgimtai paveldimas, bet manau, kad daugiausia deformaciją lėmė siaura avalynė. Labai mėgau aukštakulnius. Nuolat juos avėdavau – siaurais priekiais.“

[quote author=“Vaida Budrienė“]Nebegalėjau ne tik aukštakulnių avėti, bet ir bet kokie bateliai – net minkštučiai, vis tiek spausdavo. Buvo labai sunku prisitaikyti apavą.[/quote]

Kauliuko pakitimus Vaida pasakoja stebėjusi dešimt metų, tačiau kol nejautė stiprių simptomų, pagalbos nesikreipė ir grožio įpročių nekeitė. Pirmuosius ryškesnius deformacijos signalus kėdainietė sako pajutusi prieš penkerius metus.

„Ilgiau pavaikščiojus su aukštakulniais skaudėdavo koją, parausdavo ta kauliuko vieta. Laikui bėgant ėmė nuolat rastis nuospaudų. Kuo tolyn, tuo būklė blogėjo. Nebegalėjau ne tik aukštakulnių avėti, bet ir bet kokie bateliai – net minkštučiai, vis tiek spausdavo. Buvo labai sunku prisitaikyti apavą“, – prisimena kėdainietė.

Paaštrėjus deformacijai stipriai suprastėjo Vaidos gyvenimo kokybė. „Teko labai riboti pasivaikščiojimus, sportą, judėjimą. Tai apsunkino gyvenimą“, – sako pašnekovė.

Tik operacija

 „Per penkerius metus deformacija progresavo ir teko darytis operaciją“, – sako prieš dvejus metus didįjį sprendimą nebesikankinti priėmusi Vaida.

„Kėdainių ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Alfredas Hofmanas padarė rentgeno nuotrauką ir iškart pasakė, kad joks kitas gydymas nepadės – tik operacija“, – prisimena pašnekovė.

Neišgąsdino

Apie operaciją Vaida kalba ramiai. Ši, jos akimis, nebuvo nei labai sudėtinga, nei skausminga.

„Operacija truko apie valandą. Skausmo nejutau. Žinau, kad buvo tvirtinta geležimi, suktas titano varžtas. Sunkiausias buvo pooperacinis laikotarpis. Mat jis ilgai truko. Tai baugina daugelį žmonių, kurie nori ryžtis operacijai, – mano Vaida ir dalijasi sava patirtimi. – Tris mėnesius teko riboti fizinį krūvį. Skausmas visiškai atlėgo po gerų poros savaičių.“

Keturi mėnesiai

Po operacijos Vaidos gyvenimas įprastą ritmą atgavo prabėgus keturiems mėnesiams. Moteris džiaugiasi, kad ryžosi operacijai. Dabar Vaida suka nosį nuo grakščių, tačiau pėdas žalojančių aukštakulnių ir kasdienę avalynę renkasi ypač kruopščiai.

„Gerai, kokybiškai avalynei pinigų negailiu. Renkuosi tokią, kurios padukas ortopedinis, kad būtų minkšta, odinė ir leistų pėdai kvėpuoti. O aukštakulnius aviu, bet tik išskirtinėmis progomis ir tik tokius, kurių kulniukas ne aukštesnis kaip penki centimetrai“, – šiandien nustūmusi grožį į antrą planą ir pirmenybę teikianti sveikatai kalba Vaida.

Maža, bet sudėtinga

„Iššokęs kauliukas – tokia pėdos deformacija, kai pirmas padikaulis krypsta į šoną, o pirmas pirštas krypsta link kitų pirštų, – aiškina gydytojas ortopedas traumatologas A. Hofmanas. – Tai keičia visos pėdos anatomiją.“

 „Norėčiau akcentuoti tai, ko žmonės galbūt dažnai nepagalvoja. Dėl pėdos deformacijos gali skaudėti ir kitus sąnarius, juosmeninę stuburo dalį. Juk organizmas veikia kaip viena visuma“, – sako gydytojas.

Pasak A. Hofmano, vieniems žmonėms deformacija gali būti didelė, tačiau nekelti klinikų, o kiti gali jausti didelį skausmą, patinimą, pastebėti, jog kauliuko vieta parausta. Tad kiekvieną situaciją reikia įvertinti atskirai.

Genetika ir mada

„Tiksliai dar ir šiandien mokslas nėra atsakęs, kodėl tas kauliukas iššoka, – teigia gydytojas. – Bet manoma, kad bene daugiausia lemia genetika. Be to, ši deformacija triskart dažnesnė moterims nei vyrams. Įtakos turi ir nuo vaikystės nekoreguotos kitos pėdos deformacijos, pavyzdžiui: plokščiapėdystė, skersinė plokščiapėdystė.“

Lemia deformaciją batai ar ne, anot A. Hofmano, ortopedai diskutuoja iki šiol.

„Bet dauguma tyrimų bei praktika leidžia įžvelgti ryšį. Aš ir pats manau, kad siauri, suspaudžiantys pirštus aukštakulniai batai turi įtakos deformacijai. Iššokusio pėdos kauliuko problema dažnai vargina balerinas. Jos visad vaikšto pirštų galais. Nuolat mindami ne visa pėda iškreipiame pėdos mechanizmą. Tai lemia deformaciją“, – aiškina gydytojas.

[quote author=“Alfredas Hofmanas“]Jau atsiradusių pakitimų nepanaikinsi, tačiau gali sušvelninti eigą ir atitolinti operacinio gydymo laiką.[/quote]

Net paauglystėje

Pėdos deformacija neatsiranda nei per naktį, nei per mėnesį. Tam reikia ne vienų metų. Išryškėjus pakitimams žmonės pastebi, kad tuos batus, su kuriais anksčiau jausdavosi patogiai, dabar sunkiau apsiauti, jie spaudžia. Dar vienas požymis – praplatėjusi pėda.

„Žmogus jaučia diskomfortą vaikščiodamas, jam paskauda, avalynė patrina tą vietą. Kartais deformacija jau matyti net plika akimi. Tam galima užbėgti už akių koreguojant avalynę bei gydant kitas pėdos deformacijas. Jau atsiradusių pakitimų nepanaikinsi, tačiau gali sušvelninti eigą ir atitolinti operacinio gydymo laiką“, – nedelsti ragina A. Hofmanas.

Gydytojas nustebina pasakęs, kad pėdos deformacija gali prasidėti jau paauglystėje. „Pasitaiko atvejų, kai gana didelio laipsnio deformacija, reikalaujanti operacinio gydymo, atsiranda net ankstyvoje jaunystėje“, – sako jis.

Prekybininkų kabliukas

Reklamos mirga nuo stebuklingų įtvarų, kurie stipriai pakrypusį kauliuką ištiesinti žada pernakt. Deja, A. Hofmanas patikina, kad tokių stebuklų nebūna.

„Jei kauliukas neturi didelės deformacijos, tai įdėklai į batus, tarpupirščiai tarp pirštų gali šiek tiek pristabdyti deformacijos progresavimą, bet piršto neatitiesins, – tvirtina gydytojas. – Pats internete mačiau įtvaro reklamą: uždedi ir per naktį pirštas tiesus – visiška melagystė.“

[quote author=“Alfredas Hofmanas“]Iš moterų neatimsi noro puoštis, bet vertėtų leisti pėdoms pailsėti ir vietoje aukštakulnių autis plokščiapadžius batus ar batelius su nedideliu kulnu.[/quote]

Pora mėnesių

Gydytojas A. Hofmanas siūlo ilgai nedelsti ir operuotis anksčiau. Mat kuo deformacija menkesnė, tuo operacinis gydymas lengvesnis. O jei deformacija didelė, tai ir operacinis gydymas sudėtingesnis, ir estetiškai pirštą padaryti visiškai tiesų sunkiai įmanoma.

Po operacijos nedarbingumo periodas tęsiasi porą mėnesių. Kelias savaites pacientas pėdą minti turi specialiu ortopediniu batu.

„Iš moterų neatimsi noro puoštis, – šypsosi gydytojas A. Hofmanas, – bet vertėtų leisti pėdoms pailsėti ir vietoje aukštakulnių autis plokščiapadžius batus ar batelius su nedideliu kulnu.“

Laukia antra

„Rekomenduoju nebijoti ir, jei reikia, būtinai operuotis, – drąsina vienos pėdos operaciją jau patyrusi Vaida. – Man antrą koją irgi teks operuoti. Kol kas situacija nėra labai bloga, bet ateity operacijos neišvengsiu.“

Vaida dėkoja Kėdainių ligoninės gydytojui A. Hofmanui už profesionaliai atliktą darbą ir rūpestį pooperaciniu laikotarpiu.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content