„Lifosa“ visiškai pasiruošusi naujam startui

 „Lifosa“ visiškai pasiruošusi naujam startui

Aldo Surkevičiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Įmonėje nuotaikos dvejopos

Eglė KUKTIENĖ

Besitęsiant Rusijos sukeltam karui Ukrainoje, sankcijos šalies agresorės politikams ir verslininkams tik stiprinamos ir plečiamos. Tam, kad Lietuvoje veikiančios, sąsajų su Rusijos oligarchais turinčios įmonės ir toliau galėtų veikti, Vyriausybė Seimui pateikė įstatymo Dėl Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo pakeitimo projektą. Seimas jam pritarė kone vienbalsiai, o Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį, balandžio 26 d., jas pasirašė. Tai patvirtino prezidento patarėjas Tomas Beržinskas. „Lifosa“ jau žengė pirmuosius konkrečius žingsnius tam, kad laikinasis administratorius būtų paskirtas kuo greičiau.

Skirs Finansų ministerija

Laikinąjį įmonės administratorių paskirtų Finansų ministerija metams, tačiau ne ilgiau, nei būtų taikomos sankcijos. Išimtiniais atvejais laikinasis administratorius galėtų dirbti ir ilgiau, nei vienerius metus.

Laikinasis administratorius turės imtis visų galimų veiksmų, kuriais sieks užtikrinti, kad būtų laikomasi įgyvendinamų tarptautinių sankcijų.

Laikinuoju administratoriumi gali būti paskirtas tiek fizinis, tiek juridinis asmuo.

Toks įstatymų pakeitimas leis realizuoti įšaldytus įmonių turtus, taip pat gautas lėšas laikyti depozitinėse sąskaitose.

Taip pat pataisos numato, kad laikinojo administratoriaus civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma turės siekti ne mažiau nei 300 tūkst. eurų vienam įvykiui per metus ir 1 mln. eurų – visiems įvykiams.

Tuo tarpu įmonės direktorius Rimantas Proscevičius sako, kad Seimo patvirtinti įstatymo pakeitimai tėra viso ko pradžia, o kaip įmonės veikla tęstis iš tiesų paskyrus laikinąjį administratorių – spėti nesiryžo./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Lifosos“ direktorius: nuotaikos dvejopos

Tuo tarpu pati AB „Lifosa“ jau baigia balandžio mėnesiui suplanuotus einamuosius remonto, pasiruošimo darbus. Įmonė yra kone visiškai pasiruošusi naujam startui, tiesa, su dar mažiau darbuotojų, nei prieš tai. Dalis jų yra apmokamose atostogose, dalis išleista ir į prastovas.

Įmonės direktorius Rimantas Proscevičius sako, kad Seimo patvirtinti įstatymo pakeitimai tėra viso ko pradžia, o kaip įmonės veikla tęstis iš tiesų paskyrus laikinąjį administratorių – spėti nesiryžo.

„Tai tėra pradžios pradžia. Kol neateis naujas laikinasis administratorius, tol situacija pas mus nesikeičia.

Iki tol, kaip ir dabar, dirbame per Užsienio reikalų ministeriją, FNTT bei su SEB banku, atskirus mažus mokėjimus vykdysime.

Įstatymas priimtas, viskas gerai. Svarbu, kad įvedė administratoriaus atsakomybę, civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą. Tai geri papildymai, kurių anksčiau nebuvo“, – sakė įmonės vadovas.

Jis pridūrė, kad nuotaikos įmonėje dvejopos – viena vertus, matoma galimybė dirbti, kita vertus, nerimo dėl to, kaip dirbti seksis naujajam įmonės laikinajam administratoriui, taip pat  yra sočiai.

Galiausiai, sako R. Proscevičius, situacija iš tiesų iš esmės pasikeistų tik pasibaigus karui ir panaikinus sankcijas buvusiam pagrindiniam „Eurochem group“ akcininkui A. Melničenko.

Seimas kone vienbalsiai pritarė įstatymo Dėl Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo pakeitimo projektui, kuriame numatyta galimybė sankcijų paveiktoms įmonėms paskirti laikinąjį administratorių.

Aut. past.

Gegužę

Šį trečiadienį „Lifosos“ vadovas vyko į susitikimą su Finansų ministerijos ir Valdymo koordinavimo centro atstovais, susitikimo metu buvo pradėti konkretūs pokalbiai dėl laikinojo administratoriaus įmonėje įvedimo.

„Pristačiau tolimesnį veiklos planą. Planas yra pradžioje dirbti mažu našumu – 2,2 tūkst. tonų sieros rūgšties per parą ir iš to išskaičiuojant visus galutinius produktus. Gamintume tik du produktus – diamonio fosfatą ir monokalcio fosfatą. Žinoma, toks pirminis planas, tačiau jis gali ir pasikeisti.

Jei viskas bus gerai, manau, kad gegužės antroje pusėje mes turėtume pradėti gamybą. Jau gal ir be manęs, su laikinuoju administratoriumi“, – svarstė pašnekovas.

R. Proscevičius patvirtino, kad įmonė yra visiškai pasiruošusi darbui.

Dar per pavasarį

Kėdainietis parlamentaras Viktoras Fiodorovas sako, kad priėmus įstatymo pakeitimus ir parengus visus reikalingus poįstatyminius aktus, „Lifosai“ laikinasis administratorius galėtų būti paskirtas jau gegužės mėnesį.

„Įstatyme numatyta, kad balandžio 30 diena yra tas terminas, kada Vyriausybė turi sutvarkyti visus poįstatyminius aktus. Nuo gegužės pirmosios visos procedūros galėtų užsisukti. Žinoma, bus laukimo laikotarpis, nes Užsienio reikalų ministerija pirmiausia turi kreiptis į Finansų ministeriją, tada vyksta laikinojo administratoriaus atranka.

Tačiau tikėtina, kad per pavasarį visa tai galėtų būti padaryta. Gana greitai visi šie reikalai sukasi“, – kalbėjo V. Fiodorovas.

Situacija iš tiesų iš esmės pasikeistų tik pasibaigus karui ir panaikinus sankcijas buvusiam pagrindiniam „Eurochem group“ akcininkui A. Melničenko.

R. Proscevičius

Ir kitoms

„Seime esame aktualizavę šią problemą ne tik kaip vienos įmonės klausimą, bet kaip labai svarbų visos Kėdainių ekonomikos klausimą. Tūkstantis darbuotojų Kėdainiams – labai didelis skaičius, – tęsė kraštietis parlamentaras. Jis pridūrė, kad tai, jog pokyčiai, vykstantys šiuo metu, tarsi išbandomi ant „Lifosos“ kailio, sukurs teigiamą precedentą ir kitoms į sankcijų gniaužtus papuolusioms įmonėms. – Tokių įmonių, kaip „Lifosa“ Lietuvoje yra ne viena. Su „Lifosa“ eksperimentuojama, eksperimentas vyksta, precedentas kuriamas. Pasirinktas švelniausias įmanomas variantas, nes nacionalizavimo idėja jau atmesta – manau, valstybė nelabai žinotų, ką daryti su tokia įmone. Na, o sankcijas panaikinus, viskas grįžtų į senas vėžes. Šis mechanizmas leis įmonei veikti ir tai yra svarbiausia“.

Dėl Lietuvoje taikomų ES finansinių sankcijų, susijusių su Rusija ir Baltarusija, bendra įšaldytų lėšų suma dabar siekia apie 22 mln. eurų.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video