Kurs sumanius kaimus
Jorūnė LIUTKIENĖ
Kėdainių, Lazdijų ir Radviliškio rajonuose bus kuriami sumanūs kaimai – šių rajonų Vietos veiklos grupės kartu įgyvendins teritorinį bendradarbiavimo projektą, kurio metu mokysi ir kurs naujas idėjas bei pradės teikti naujas arba plės esančias paslaugas kartu su vietos ūkininkais ir amatininkais.
Naujas projektas
Projektą „Sumanaus kaimo link – Kėdainių, Lazdijų ir Radviliškio kaimo plėtros veikėjų partnerystė“ sumaniusios Vietos veiklos grupės pirmiausia šiuose regionuose rengs vadybos, rinkodaros, socialinių inovacijų ir vietos identiteto bei internetinio marketingo, bendradarbiavimo mokymus, konferencijas ir kūrybines dirbtuves.
Vieni iš svarbiausių – mokymai, kurie padės suprasti ir įgyvendinti sumanaus kaimo koncepciją bei viziją. Skaičiuojama, kad naujas kompetencijas įgis apie 500 žmonių.
„Šiam projektui, kuris bus įgyvendinamas 23 mėnesius, iš viso skirti 98 tūkstančiai eurų. Sumanus kaimas, net tik technologijos, bet , svarbiausia, partnerytė bei visų suinteresuotumas kurti kartu ir taip plėstis“, − sakė Kėdainių rajono vietos veiklos grupės vadovė Aušra Vaidotienė.
Sukurs sertifikavimo sistemą
Kita svarbi projekto užduotis − sukurti vieningą smulkaus ar socialinio bendruomeninio verslo sertifikavimo sistemą, parengti sertifikavimo taisykles, sukurti ženklas su jo naudojimosi gidu. Taip pat bus kuriama duomenų bazė ir virtuali bendradarbiavimo platforma.
Bus rengiamos virtualios mugės, renginiai ir pristatomos turizmo paslaugos.
,,Rajone turime daug gražių pavyzdžių. Paslaugas žmonėms teikia Tiskūnų, Krakių, Kampų, Josvainių, Ažytėnų, Gudžiūnų ir kitos bendruomenės.
Bendruomenės jau suprato, kad jos gali būti vietos valdžios socialinis partneris teikiant tam tikras paslaugas“, − sakė A. Vaidotienė.
Bendruomenės jau suprato, kad jos gali būti vietos valdžios socialinis partneris teikiant tam tikras paslaugas“.
A. Vaidotienė
Kas yra sumanus kaimas?
Kas gi būdinga sumaniam kaimui?
Tai, visų pirma, geri gyventojų informacinio ir elektroninio raštingumo ir darbo su skaitmeninėmis priemonėmis įgūdžiai.
Taip pat sumaniame kaime turi būti prieinamos socialinės ir kitos paslaugos, taikomi modernūs aplinkosaugos sprendimai, naudojami atsinaujinantys energijos ištekliai, kuriamos trumposios maisto tiekimo grandinės.
Taip pat nuo sumanaus kaimo neatsiejamas tvarus žiedinės ekonomikos koncepcijos taikymas žemės ūkio ir maisto atliekoms, inovatyvių verslo galimybių didinimas ir darbo vietų kūrimas bei turizmui pritaikytas vietos kultūros paveldas.
Visos šios priemonės didina kaimo vietovių patrauklumą ir gyventojų pasitenkinimą.
Sumani bendruomenė – tokia bendruomenė, kurios nariai savo kasdieniame gyvenime drąsiai naudoja skaitmenines technologijas ir inovacijas taip gerindama savo gyvenimo kokybę per didesnį viešųjų paslaugų prieinamumą ir geresnį išteklių naudojimą.
Sumanus kaimas (SMART) – tai socialinė ekonominė sistema, kurios vystymusi suinteresuota bendruomenė siekdama geresnės gyvenimo kokybės remiasi savo vietos stipriosiomis pusėmis ir galimybėmis, priima ir įgyvendina inovatyvius, į sisteminį pokytį orientuotus, sprendimus, užtikrina kuo platesnį žmonių dalyvavimą ir bendradarbiavimą naudodama skaitmenines ir kitas technologijas.