Skip to content

Kultūros pasas ir karantinas – nesklandumai nuo metų pradžios ir vis dar tvyranti nežinia

 Kultūros pasas ir karantinas – nesklandumai nuo metų pradžios ir vis dar tvyranti nežinia

Prasidėjus karantinui sustojo ir Kultūros paso (KP) veikla. Daugelis nespėjo panaudoti visų jame buvusių pinigų. Kaip teigė kai kurie KP koordinatoriai mokyklose, nei sistemoje, nei kokiu nors kitu būdu jie nebuvo ir iki šiol nėra informuoti, kaip elgtis ir ką daryti toliau. 

15 eurų moksleivių kultūrinei ir edukacinei veiklai skiriami kalendoriniams metams. Tad, kas nespėjo jų panaudoti, tai turės padaryti per likusius keturis mėnesius.

Aušros Pupkutės nuomone, pinigus, kurie skirti 2020 metams, išnaudoti spės ne visos klasės. / Asmeninio archyvo nuotr.Pinigų pakanka

Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos KP koordinatorė Milda Laucienė teigė, kad, paskelbus karantiną gimnazijoje, kultūros paso renginiai nevyko, o likusias lėšas planuoja panaudoti naujais mokslo metais (rugsėjo–gruodžio mėn.).

Tą patį patvirtino ir „Atžalyno“ gimnazijos KP koordinatorė Aušra Ščiukienė. Ar spės panaudoti likusius pinigus, anot jos, viskas priklauso nuo būsimos situacijos. 

„Jeigu gimnazijoje darbas vyks įprastai, manau, kad išnaudosime“, – vylėsi A. Ščiukienė.

Paklausta, ar nebuvo pasiūlyta kokių nors KP veiklų ar renginių nuotoliniu būdu, ji teigė, kad konkrečių pasiūlymų iš Kultūros paso koordinatorių gauta nebuvo.

Tačiau „Atžalyno“ gimnazijos KP koordinatorė įsitikinusi, kad jis yra reikalingas ir naudingas. 

„Turėdami KP gimnazistai galėjo pamatyti mūsų kraštietės „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatės Andros Kavaliauskaitės spektaklį „SEEN“, dalyvauti aktorės Birutės Mar literatūros-teatro pamokoje „Salomėjos Nėries kūrybos refleksijos – spektaklis „POETĖ“, džiazo, šokio, kvapų pamokose, o kur dar edukaciniai užsiėmimai Palangoje, Vilniuje“, – KP privalumus vardijo A. Ščiukienė.

Ji taip pat pažymėjo, jog edukacinėms veikloms bei kultūriniams renginiams skiriamų 15 eurų mokiniui pakanka.

„Pinigų užteko ir liko. Šių metų pirmam pusmečiui buvo skirti 6 eurai ir jų kol kas nepanaudojome, bet tikrai panaudosime. Ar bus skirta daugiau, kol kas neaišku“, – kalbėjo pedagogė.

Džiaugiasi KP teikiamomis galimybėmis

Kultūros paso koordinatorė Akademijos gimnazijoje Aušra Pupkutė teigė, kad, kaip ir visos mokyklos, paskelbus karantiną KP paslaugomis naudotis negalėjo – veiklos, renginiai nevyko. 

„Tačiau pasibaigus karantinui, vasaros atostogų metu, vėl atsirado galimybė pasinaudoti šiomis paslaugomis, kadangi pinigėliai mokiniui yra skiriami kalendoriniams metams. Štai ir abiturientų brandos atestatų įteikimo šventės metu mums koncertavo atlikėjai iš Vilniaus – būtent Kultūros paso paslaugų teikėjai. Labai džiaugiamės tuo!“ – linksmai kalbėjo A. Pupkutė.

Skirtingai nei prieš tai kalbėjusios mokytojos, jos nuomone, ne visi spės panaudoti likusius KP paso pinigus.

„Pinigėlius, kurie skirti 2020 metams, išnaudoti, manau, spės ne visos klasės. Na, nebent rudenį bus ištroškę kitokių edukacinių veiklų ir suskubs tuo naudotis, – šypsojosi pašnekovė. – Apie tai, kaip bus vykdomos veiklos naudojantis Kultūros paso paslaugomis naujaisiais mokslo metais, informacijos kol kas neturime. Sunku kažką prognozuoti tokioje situacijoje.“

Vis tik Akademijos gimnazijos pedagogės nuomone, KP – tikrai naudingas dalykas.

„Tuo įsitikinome ir galime tik džiaugtis, kad jis egzistuoja. Visose edukacinėse veiklose dalyvavę moksleiviai ir mokytojai liko patenkinti suteiktomis paslaugomis, iš jų grįžo kupini gerų emocijų, sužinoję, pamatę, išbandę daug naujų dalykų, – džiaugėsi A. Pupkutė. – Svarbiausia, kad įvairiapusiškai buvo plečiama mokinių kultūrinė patirtis.

Džiugu, kad Kultūros paso paslaugomis gali naudotis kiekvienas moksleivis – ir pradinių klasių, ir abiturientas. Kultūros paso paslaugų rinkinys yra labai platus ir įvairialypis, rinktis tikrai yra iš ko. Labai gerai tai, kad veiklos vyksta ne tik paslaugų teikėjų erdvėse, bet yra ir išvažiuojamosios, t. y. jos gali vykti ir vyko mūsų gimnazijoje. O ir pati procedūra užsakant KP paslaugas yra labai patogi ir lanksti.“

[quote author=”A. Pupkutė”]Tačiau pasibaigus karantinui, vasaros atostogų metu, vėl atsirado galimybė pasinaudoti šiomis paslaugomis, kadangi pinigėliai mokiniui yra skiriami kalendoriniams metams. Štai ir abiturientų brandos atestatų įteikimo šventės metu mums koncertavo atlikėjai iš Vilniaus – būtent Kultūros paso paslaugų teikėjai. Labai džiaugiamės tuo! [/quote]

Užsakytos veiklos neįvyko

Akademijos gimnazijos pedagogė tikino, jog skiriamų pinigų veikloms ir renginiams tikrai pakanka.

„Kaip koordinatorė, galiu pasakyti, kad 2019 metais mokytojai labai sistemingai, atsakingai rinkosi Kultūros paso paslaugas, todėl nusiskundimų, jog tam pritrūko pinigėlių, nebuvo, – šypsojosi A. Pupkutė. – Yra klasių, kurios išnaudojo visus mokiniui skirtus pinigėlius, yra tokių, kuriems jų dar liko nepanaudotų. 

Baigiantis 2019 mokslo metams likusius pinigėlius panaudojome pasikviesdami gitaros virtuozą – tai buvo puiki dovana visiems mokiniams mokslo metų baigimo proga.“

Labūnavos pagrindinės mokyklos KP koordinatorė Vilma Matonienė pažymi, jog prieš pat karantiną jau buvo užsakytos veiklos, kurios, deja, neįvyko.

„Paskelbus karantiną ir balandžio pradžioje buvome užsisakę 5–6 kl. mokiniams dalyvauti MB „Mano kalba“ renginyje „Ar žinai, kas yra terminas?“ ir 7–9 kl. mokiniams dalyvauti renginyje „Kad tave zuikis subadytų“. Pinigų išnaudoti nespėjome, nes renginiai turėjo vykti balandžio mėn.“, – apgailestavo V. Matonienė.

Anot jos, karantino metu buvo galimybių panaudoti KP pinigus kitoms nuotolinėms veikloms, tačiau jau buvo numatytos kitos veiklos.

Nesklandumai nuo pat metų pradžios

Šiais, 2020, metais, pasak Kėdainių profesinio rengimo centro KP koordinatorės Virginijos Kiuberienės, nesklandumų su KP netrūko nuo pat metų pradžios.

„Jis labai vėlai buvo atnaujintas – tik vasario viduryje. Mes pradėjome rezervuoti renginius ir edukacines veiklas kovo mėnesiui, nes tiek mokytojai, tiek moksleiviai buvo labai susidomėję. O įvyko taip, kaip įvyko – prasidėjo karantinas, renginiai buvo atšaukti. Tai viskas iki šios dienos taip ir liko“, – apie susidariusią situaciją pasakojo V. Kiuberienė.

Be to, ne iš karto buvo skirti ir visi pinigai – tik dalis jų. Centro pedagogė taip pat pastebėjo, kad iki šiol sąskaitoje tebėra tik apie penktadalis KP numatytų lėšų.

„Mus tikino, kad iki metų vidurio juos išnaudosime, o paskui ir likusius gausime. Tačiau viskas taip ir užsidarė. Iki šiol nėra jokios informacijos – KP platformoje sudėti tik sveikatos bei švietimo ministrų raštai, – apie nežinią kalbėjo V. Kiuberienė. – Pinigai sąskaitoje yra tik tie, kurie buvo skirti dar vasario mėnesį – apie 600 eurų. Pavyzdžiui, pernai pagal gimnazistų skaičių buvo skirta beveik 3 tūkst. eurų“.

Ar naudos esamus pinigus KP reikmėms, pasak pašnekovės, viskas priklauso nuo situacijos.

„Jeigu bus galima, tikrai naudosime. Mes labai palankiai priėmėme KP, visi buvo labai susidomėję. Ypatingai rezervavome tuos renginius, kai atlikėjai atvyksta pas mus. Praėjusiais metais tuo pasinaudojo net apie 80 proc. gimnazistų“, – KP džiaugėsi pedagogė.

Ji pastebėjo, jog, nors KP platforma dar ir neveikia, tačiau, pasibaigus karantinui, patys paslaugų teikėjai ėmė važiuoti į mokyklas ir siūlyti savo paslaugas.

„Patys renginių organizatoriai pas mus buvo atvažiavę kelis kartus, reklamavo savo renginius ir pradėjo į elektroninį paštą siųsti reklaminius laiškus. Tiesiog kvietė važiuoti, ko, pavyzdžiui, praeitais metais nebuvo. Nebuvo tokio didelio sujudimo iš jų pusės“, – pastebėjimais dalijosi V. Kiuberienė.

Pinigus panaudojo stovyklai

Šėtos gimnazijos KP koordinatorė Gintarė Boreišienė sakė, kad praeitais metais (kultūros paso paslaugų tiekimas ir pinigėliai skiriami kalendoriniams metams) išnaudojo daugiau nei pusę skirtos sumos.

„Karantino metu KP paslaugos nuotoliniu būdu nevyko, nes daugiausia tai yra edukaciniai, pažintiniai, į praktinę veiklą įtraukiantys užsiėmimai mokiniams (net 18 sričių, iš viso apie 1 745 edukacijos)“, – į klausimą, ar nebuvo galimybės KP pinigų panaudoti nuotoliniu būdu, sakė G. Boreišienė.

Jos teigimu, šiuo metu dar negauta informacijos apie naujoves ar pasikeitimus naujais mokslo metais. 

„Manau, jei nebus paskelbtas karantinas ir ugdymo procesas bus įprastinis, per likusius 4 mėnesius galėsime išnaudoti KP skirtas lėšas“, – svarstė Šėtos gimnazijos pedagogė.

Ji taip pat pastebėjo, jog kaimo mokyklų mokinimas, ypač tiems, kurie gyvena mažiau pasiturinčiose šeimose ir toliau nuo rajono centro ar kitų miestų bei neturi galimybės su tėveliais kur nors išvykti, tai yra puiki galimybė akiračiui praplėsti tiek pažinimo, tiek kultūriniu atžvilgiu. „Mokiniai nemokamai gali lankyti edukacijas ir užsiėmimus bei dalyvauti ugdymo procese tik kita forma. O jei edukacijos yra kviečiamos į mokyklą, jiems nereikia dar ir už kelionę mokėti“, – KP privalumus vardijo pašnekovė. 

Priklausomai nuo edukacijų kainos (nuo 2 iki 8 eurų) ir galimybių, anot G. Boreišienės, mokiniai pernai dalyvavo nuo 2 iki 4 edukacijų. 

„Šiais metais situacija kita, nes šia paslauga dar tik pasinaudojo pradinių klasių mokiniai, kurie lankė birželio mėnesį vasaros stovyklą gimnazijoje. Tačiau pinigėlių pakanka ir dar lieka… Kaip ir minėjau, yra klasės, kurios pasinaudojo KP paslaugomis nuo 2 iki 4 kartų, bet yra ir kur tik 1 kartą“, – pasakojo Šėtos gimnazijos pedagogė.

Paklausiausi – išvažiuojamieji renginiai

Savo ruožtu ŠMSM patvirtino, jog paskelbus karantiną kultūros pasu mokyklos nesinaudojo. 

„Atsižvelgus į kultūros paso veiklos specifiką, pasikonsultavus su kultūros paso programų atrankos komisija, buvo priimtas sprendimas veiklas laikinai sustabdyti“, – „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose pranešė ministerijos atstovai.

Jie taip pat pažymėjo, kad mokyklos kultūros paso pinigus gali naudoti visus kalendorinius metus, tad vertinti bendrus rezultatus, ar spės išnaudoti visus skirtus pinigus, bus galima metų pabaigoje.

„Suprantama, kad pirmo pusmečio dalyvavimo paslaugose intensyvumas buvo mažesnis. Svarbu pažymėti, kad mokyklos, dalyvaudamos kultūros paso programoje, turi galimybę pasirinkti kelias pigesnes arba vieną brangesnę paslaugą“, – buvo rašoma atsakymuose. 

Anot ministerijos, mokyklos kol kas gali registruotis ir planuoti savo dalyvavimą kultūros paso renginiuose. Kultūros paso renginiai, kaip ir visas ugdymo procesas, remsis kintančia pandemijos situacija ir ekstremalių situacijų operacijų vadovo sprendimais.

„Paklausiausi yra renginiai, kurie atvyksta į mokyklas: spektakliai, popietės su iškiliomis asmenybėmis bei užsiėmimai menininkų dirbtuvėse, pavyzdžiui, keramikos užsiėmimai ar juvelyrika“, – teigiama ministerijos atsakymuose.

ŠMSM duomenimis, Kultūros pasu 2019 m. aktyviai naudojosi beveik visos Lietuvos mokyklos – 1 012 iš maždaug 1 200.

 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video