KRATC kreipimasis į Kėdainių politikus

 KRATC kreipimasis į Kėdainių politikus

Savivaldybės skola auga nuo 2017 metų

Kaip kiekviena Europos Sąjungos valstybė, Lietuva siekia, kad kuo mažiau atliekų būtų šalinama jau dabar sunkiai atliekas sutalpinančiuose regioniniuose Zabieliškio ir Lapių sąvartynuose. Tačiau, dėl daugybės vis dar neperdirbamų arba sunkiai perdirbamų atliekų, lieka vienintelis jų tvarkymo būdas – atliekų deginimas. Savivaldybės privalo įvykdyti Valstybinio atliekų tvarkymo plano užduotį: iki 2020 m. ne mažiau kaip 65 proc. komunalinių atliekų turi būti perdirbtos ar kitaip panaudotos (pvz., sudegintos).

„Teršėjas moka“

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais ir principu „teršėjas moka“, nerūšiuotų atliekų gamintojai (šiuo atveju – gyventojai) turi padengti atliekų tvarkymo sąnaudas. 

VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) atliekų tvarkymo kainą apskaičiuoja atsižvelgdamas į sistemos būtinąsias išlaidas. 

„Viešoji įstaiga nesiekia pelno, todėl kainoje atsispindi tik sąnaudos, reikalingos veikiančių sąvartynų eksploatavimui, uždarytų sąvartynų priežiūrai, mišrių komunalinių atliekų rūšiavimo įrenginių ir kitų svarbių sistemos dalių veiklai finansuoti.

Įskaičiuota ir galutinio atliekų sutvarkymo – sudeginimo arba pašalinimo sąvartyne – kaina“, – užtikrina KRATC direktorė dr. Ingrida Valavičienė.

[quote author=“Autorius“]Jei Kėdainių rajono savivaldybės taryba nepriims būtino sprendimo dėl mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymo didinimą, neturėdamas lėšų padengti būtinąsias išlaidas, KRATC patirs nuostolius, todėl turės atsisakyti dalies gyventojams siūlomų paslaugų.[/quote]

Į pokyčius sureagavo ne visos savivaldybės

Siekiant, kad Kauno regiono atliekų tvarkymo sistema nepritrūktų finansavimo ir atliekų tvarkymo paslauga gyventojams būtų užtikrinama nenutrūkstamai, dar spalio mėnesį Kauno regiono savivaldybėms KRATC išplatino pranešimą apie būtinybę peržiūrėti Kauno regiono atliekų tvarkymo mokestį. 

Pagrindinės to priežastys – išlaidų neperdirbamų atliekų galutiniam sutvarkymui (deginimui ar šalinimui sąvartyne) didėjimas.

Dar lapkričio mėnesio pradžioje Kauno regiono savivaldybių vadovybėms buvo pateikti detalūs skaičiavimai, kuriuose matyti, kad įstaiga nėra sukaupusi rezervo, kuris galėtų padengti padidėsiančias atliekų tvarkymo išlaidas. 

Buvo sutarta šių metų lapkričio mėnesį savivaldybių taryboms teikti svarstyti atliekų tvarkymo mokesčio pakeitimus. Tačiau ne visos Kauno regiono savivaldybės sureagavo į sistemos pokyčius. Kol kas reikalingas sprendimas dėl komunalinių atliekų tvarkymo mokesčių kainos pokyčio nepriimtas ir Kėdainių rajono savivaldybės taryboje.

Kėdainiai balansuoja ant sistemos tinkamos darbo užtikrinimo ribos

„Deja, tenka konstatuoti, kad Kėdainių rajono savivaldybė vis delsia priimti sprendimus taip balansuodama ant sistemos tinkamo darbo užtikrinimo ribos. 

Deja, jau turime karčios patirties, kai 2017 metais dėl Kėdainių miesto savivaldybės politikų delsimo priimti nepopuliarius, tačiau būtinus sprendimus, turime dvejus metus išliekančią šios savivaldybės skolą. 

2019 metų gruodžio mėnesio pradžioje ji sudarė beveik 675 tūkst. eurų. Tačiau, netgi matydama 2017 metais laiku nepriimto sprendimo pasekmes, savivaldybė ruošiasi kartoti tą pačią klaidą.  Tik šį kartą tokio sprendimo kaina bus dar didesnė“, – sako KRATC direktorė dr. I. Valavičienė.

[quote author=“I. Valavičienė“]Deja, jau turime karčios patirties, kai 2017 metais dėl Kėdainių miesto savivaldybės politikų delsimo priimti nepopuliarius, tačiau būtinus sprendimus, turime dvejus metus išliekančią šios savivaldybės skolą.[/quote]

Gali nebeteikti dalies paslaugų

Jei Kėdainių rajono savivaldybės taryba nepriims būtino sprendimo dėl mokesčio už komunalinių atliekų tvarkymo didinimą, neturėdamas lėšų padengti būtinąsias išlaidas, KRATC patirs nuostolius, todėl turės atsisakyti dalies gyventojams siūlomų paslaugų. Pavyzdžiui, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse galimybės nemokamai atsikratyti išrūšiuotomis atliekomis.

„O kur dar numatytos investicijos į Zabieliškio regioninio sąvartyno filtrato valymo įrenginius? Juk esant nesubalansuotam biudžetui, nei vienas bankas nesuteiks įstaigai paskolos“, – sako dr. I. Valavičienė.

Be to, neaišku, kaip trūkstant lėšų reaguos kitos Kauno regiono savivaldybės, kurių tarybos, apsvarsčiusios visus galimus sprendimus ir įvertinusios galimų rizikų pasekmes, ne tik priėmė šiuos gyventojams „skausmingus“, bet būtinus sprendimus, bet ir savo sąskaitas apmoka laiku.

Juk visų savivaldybių tarybose balsuoja už savo sprendimų pasekmes atsakingi politikai. Pažymėtina, kad esant neigiamam biudžetui, KRATC bus priverstas kreiptis į teismą dėl skolininkų. Deja, Kėdainių miesto savivaldybės skola yra pati didžiausia.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video