Skip to content

Kokie nauji mokesčiai ir tvarkos įsigalioja liepą?

 Kokie nauji mokesčiai ir tvarkos įsigalioja liepą?

Nuo liepos 1-osios Lietuvoje įsigalioja nemažai pokyčių: pinga dujos bei elektra, įvedamas automobilių taršos mokestis, keičiasi verslo liūdijimų tvarka, mažas pajamas gaunantiems ir vyresniems nei 75 metai senjorams – nemokami vaistai.

Gyventojams pinga elektra ir dujos

Nuo trečiadienio buitiniams vartotojams vidutiniškai 8 proc. pinga elektra ir 15-22 proc. gamtinės dujos. Kainos antrąjį šių metų pusmetį keičiasi atpigus žaliavoms rinkose.

Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos elektros tarifas sumažėja 8,1 proc. (1,2 cento) iki 13,7 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – 7,7 proc. (1,3 cento) iki 15,5 cento (dienos) ir 7,5 proc. (0,8 cento) iki 9,9 cento (nakties ir savaitgalio). 

Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,3 proc. (1,1 cento) iki 12,2 cento, o dviejų laiko zonų – 8,7 proc. (1,3 cento) iki 13,7 cento (dienos) ir 8,2 proc. (0,8 cento) iki 9 centų (nakties).

Abonentinis mokestis nesikeičia.

Bendrovė „Ignitis“ pranešė, kad standartinio namų ūkio, kuris per mėnesį sunaudoja vidutiniškai apie 148 kilovatvalandžių elektros, išlaidos per mėnesį mažės apie 1,63 euro. 

Pasak bendrovės, didžiausią įtaką elektros kainų pokyčiams turėjo sumažėjusios elektros įsigijimo biržoje kainos, bet, kita vertus, ir didėjanti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) dedamoji. 

Paprastai elektros kaina peržiūrima kartą per metus ir įsigalioja nuo sausio. 

Elektra kelerius metus pigo iki 2019 metų sausio, kai ji pabrango 15 proc., o nuo šių metų sausio jos kaina augo dar apie 14,7 proc.

Dujas maistui gaminti naudojantiems gyventojams jos nuo liepos pinga 14,55 proc. – nuo 55 iki 47 centų už kubinį metrą (su PVM), o šildymui – 22,22 proc. nuo 36 iki 28 centų.

Trečiosios grupės vartotojams, suvartojantiems daugiau kaip 20 tūkst. kub. metrų, dujos pinga 22,86 proc. nuo 35 iki 27 centų. 

Pastovioji tarifo dalis nesikeičia. 

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nurodo, kad dujos pinga, nes antrąjį pusmetį prognozuojama 33,08 proc. mažesnė jų importo kaina – 11,49 euro už megavatvalandę (pirmąjį pusmetį – 17,17 euro). 

Taip pat vartotojams grąžinama 0,72 mln. eurų už 2019 metų pirmąjį pusmetį įskaičiuotą didesnę dujų importo kainą, nei faktiškai už jas mokėta.

VERT pirmininkė Inga Žilienė balandį Seime sakė, kad dujomis šildantieji namus sutaupytų apie 50-60 eurų per pusmetį, o jas naudojantys tik maistui gaminti – apie 5 eurus, priklausomai nuo suvartojimo. 

Nuo sausio dujos jau pigo apie 17,9 procento.

Įsigalioja automobilių taršos mokestis

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos pradeda galioti automobilių taršos mokestis – jį reikės mokėti už kiekvieną aplinką teršiantį Lietuvoje įregistruojamą arba perregistruojamą automobilį. Mokesčio nereikės mokėti tik senovinių automobilių valdytojams ir keičiantis transporto priemonės savininko pavardei ar pavadinimui.

Mokestis svyruoja nuo 13,5 iki 540 eurų, priklausomai nuo automobilio rūšies ir nuo anglies dioksido (CO2) emisijos, jei ji viršija 130 gramų CO2 kilometrui.

Jei emisija sieks 131-140 gramų, mokestis dyzelinu varomiems automobiliams bus 30–540 eurų, benzinu – 15–270 eurų, dujomis – 13,5–243 eurai. CO2 emisijai viršijus 301 gramą, mokestis sieks atitinkamai 540 eurų (dyzelis), 270 eurų (benzinas) ir 243 eurus (dujos).

Už mažiausiai taršius automobilius reikės mokėti atitinkamai 30, 15 ir 13,5 euro.

Keičiasi kai kurių verslo liudijimų išdavimo tvarka

Nuo liepos su vienu verslo liudijimu bus galima užsiimti tik vieno buto nuoma, o būstų ir automobilių remontininkams, auklėms verslo liudijimai nebeišduodami.

Finansų ministras Vilius Šapoka yra sakęs, kad statybos, automobilių remonto ir auklių verslo liudijimų panaikinimas sumažins šešėlį ir leis sąžiningiau konkuruoti skaidriai dirbantiems verslininkams. Anot jo, šios sritys pasirinktos todėl, kad jose fiksuojama didžiausia šešėlinė veikla – uždarbis yra didelis, tačiau sumokami maži mokesčiai.

Užsiimantys gyvenamosios paskirties patalpų nuoma kiekvienam nekilnojamam turtui reikės turėti atskirus verslo liudijimus ir sumokėti už kiekvieną fiksuoto dydžio pajamų mokestį.

Gyventojai, kurie iki šiol vertėsi pastatų ar statinių apdailos ar remonto darbais, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo sistemų įrengimu, remontavo automobilius, prižiūrėjo vaikus, šioms veikloms verslo liudijimų išsiimti nebegalės.

Nuo liepos 1-osios šių verslo liudijimų nebelieka, o juos turėję gyventojai turi rinktis kitą veiklos vykdymo formą, pavyzdžiui, įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą, ir turės vesti pajamų bei išlaidų apskaitą.

Mažas pajamas gaunantiems ir vyresniems nei 75 metai senjorams – nemokami vaistai

Nuo liepos 1-osios priemokų už kompensuojamuosius vaistus nebeturės mokėti mažas pajamas gaunantys pensininkai ir negalią turintys žmonės, taip pat visi vyresni nei 75 metų senjorai.

„Priemoka bus kompensuojama, tokiu atveju asmenims nereikės jos sumokėti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pernai spalį Seimas priėmė Sveikatos draudimo įstatymo pataisas, kad nuo 2020-ųjų liepos visi 75 metų ir vyresni asmenys, taip pat labai mažas pajamas gaunantys pensininkai ir neįgalieji kompensuojamus vaistus gaus nemokamai.    

Nemokamai kompensuojamus vaistus pensininkai ir neįgalieji gaus, jeigu visos jų pajamos bus mažesnės nei 95 proc. praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydžio. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, dabar tai sudarytų 238,45 euro.

75 metų sulaukę ir vyresni asmenys bei tie, kam nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis, nemokamai šiuos vaistus gaus nepriklausomai nuo jų pajamų.  

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, naujovė palies apie 250 tūkst. žmonių Lietuvoje.

Ministras sakė, kad tam valstybė iki metų pabaigos turės skirti apie 3,7 mln. eurų. 

Lietuvos vaistinių asociacija įspėja, kad gali kilti sunkumų vaistinėse minėtiems asmenims įsigyjant vaistų, nes užtruko informacinių technologijų sprendimų diegimas ir vaistinių nepasiekia informacija, ar pacientui priklauso priemokos kompensacija, todėl jos negalės vaistų išduoti nemokamai. 

A. Veryga teigė, kad nesklandumai galimi tik pirmosiomis liepos dienomis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video