Kokia laukia Rugsėjo 1-oji ir nauji mokslo metai?
Rasa JAKUBAUSKIENĖ
Artėjant Rugsėjo 1-ajai, daugelis vis dar nežinioje dėl būsimų mokslo metų ir kaip teks mokytis – nuolatos testuotis, skiepytis ar vėl kentėti prie ekranų, t.y. mokytis nuotoliniu būdu. Taip pat nežinia, ar bus leista rengti mokslo metų pradžios šventę. Siekiant kiek išsklaidyti šią nežinią, Švietimo, sporto ir mokslo ministerija „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose, paaiškina, kokie numatomi mokslo metai, šventė ir ar visi moksleiviai vėl grįš į klases.
– Kokia bus Rugsėjo 1-oji? Ar galima bus organizuoti mokslo metų pradžios šventę?
– Rugsėjo 1-osios šventes mokyklos rengti galės, joms reikės vadovautis renginių organizavimui nustatytomis sąlygomis.
– Ar bus kokių nors specialių reikalavimų: ar galės tėveliai dalyvauti Rugsėjo 1-ojoje, ar reikės Galimybių pasų, norintiems dalyvauti Rugsėjo 1-osios šventėje?
– Pagal Vyriausybės nustatytus reikalavimus, kurie galioja iki rugsėjo 13 dienos, atviroje erdvėje vykstančių renginių dalyvių skaičius neribojamas, o kai renginys iki 2 val. – leidžiama stebėti renginį stovint.
Taip pat renginių organizavimo reikalavimuose numatoma, jog jei šventėje dalyvauja daugiau kaip 500 žmonių, juos reikia skirstyti į sektorius, kad srautai nesimaišytų.
Bet, greičiausiai kaip ir pernai, rugsėjo 1-osios šventėse vienu metu dalyvaus ne visi mokyklų mokiniai, daugelis bus iš karto pakviesti į savo kabinetus ir mokslo metų pradžią pasitiks su savo auklėtojomis (-ais). Todėl abejotina, ar didesni nei 500 žmonių susibūrimai prie mokyklų įmanomi.
Jei šventė organizuojama patalpoje, joje taip pat be srautų skirstymo gali dalyvauti iki 500 žmonių, tačiau negalima užpildyti daugiau kaip 75 procentų sėdimų vietų (su galimybių pasu ir šis reikalavimas netaikomas).
Viduje kaukės yra privalomos kaukės, o lauke – rekomenduojamos, jei neišlaikomas 2 metrų atstumas.
– Ar visi vaikai nuo rugsėjo galės grįžti į klases?
– Naujaisiais mokslo metais į mokyklas grįžta visi mokiniai.
Nuo rugsėjo ugdymas bendrojo ugdymo mokyklose vyksta kontaktiniu būdu, laikantis saugumo reikalavimų. Svarbiausi jų – laikomasi socialinės distancijos, klasių, grupių, srautų nesimaišymo; vėdinamos ir dezinfekuojamos patalpos; patalpose, vežant mokinius autobusais, laikomasi kaukių dėvėjimo rekomendacijų.
Visose mokyklose bus sudaromos sąlygos mokiniams savanoriškai testuotis vienu iš mokyklos pasirinktų būdų (kaupiniais ar greitaisiais antigenų testais).
Pagal šių metų kovą nustatytą Vyriausybės tvarką nepasiskiepiję ir nepersirgę švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys kontaktinį darbą, turės prieš grįždami į darbą ir vėliau periodiškai kas 7–10 dienų testuotis.
Taip pat rekomenduojama mokiniams nuo 12 metų bei mokytojams savanoriškai skiepytis.
– Kokie mokslo metai laukia šiemet? Ar jau yra numatytas koks nors veiksmų planas į priekį (visiems mokslo metams arba bent daliai jų)?
– Stebėdama ir vertindama epidemiologinę situaciją Vyriausybė atskirai spręs, kokiu atveju mokyklose „galėtų įsijungti“ griežtesnis scenarijus.
Esant itin sudėtingai situacijai, Vyriausybė gali svarstyti priimti sprendimą pagrindinį, vidurinį ugdymą ir pirminį profesinį mokymą leisti vykdyti kontaktiniu būdu tik tuo atveju, jei klasė būtų imunizuota (bus pakankamai daug persirgusių ir/ar paskiepytų mokinių) arba reguliariai testuotųsi. Švietimo įstaigų veiklos apribojimai gali būti įvedami tiek konkrečios mokyklos, tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.
Net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai abiturientai nuo 2022 metų vasario mokytųsi klasėse. Iki vasario jiems galiotų tos pačios sąlygos, kaip ir pagrindinio, vidurinio ugdymo klasių bei pirminio profesinio mokymo programų mokiniams.