Kodėl švenčiama Valentino diena ir kas yra Šv. Valentinas?

 Kodėl švenčiama Valentino diena ir kas yra Šv. Valentinas?

Piqsels.com nuotr.

Valentino diena yra viena romantiškiausių ir labiausiai laukiamų metų švenčių, skirta meilei ir romantikai. Ji minima vasario 14 dieną daugelyje pasaulio šalių, kai įsimylėjėliai dovanoja vieni kitiems gėles, saldumynus, atvirukus ir kitais subtiliais būdais išreiškia savo jausmus. Tačiau kas slypi už šios šventės? Kas buvo Šventasis Valentinas ir kodėl būtent ši diena tapo meilės švente?

Šv. Valentino istorija

Šv. Valentinas yra paslaptinga figūra, ir jo gyvenimo istorija apipinta legendomis. Istorikai mano, kad buvo bent trys skirtingi asmenys, vardu Valentinas, kurie galėjo tapti šios šventės įkvėpimu. Populiariausia versija pasakoja apie Romos kunigą Valentiną, kuris gyveno III amžiuje valdant imperatoriui Klaudijui II.

Legenda teigia, kad imperatorius Klaudijus II nusprendė, jog vieniši jauni vyrai yra geresni kariai nei tie, kurie turi šeimas, todėl jis uždraudė jaunų vyrų santuokas. Tačiau kunigas Valentinas, nepaisydamas įstatymo, slapta laimindavo įsimylėjusių porų santuokas. Kai imperatorius apie tai sužinojo, jis įsakė Valentiną suimti ir įkalinti.

Kalėjime Valentinas esą susidraugavo su prižiūrėtojo dukra, kuri buvo akla. Jis su ja susirašinėjo ir, kaip teigiama, stebuklingai ją išgydė. Prieš egzekuciją jis parašė jai atsisveikinimo laišką, kurį pasirašė „Tavo Valentinas“. Tai frazė, kuri iki šiol naudojama meilės atvirukuose.

Nepaisant kritikos ir net legendų bei skirtingų interpretacijų, ši šventė išliko meilės simboliu per šimtmečius. Šiandien ji švenčiama įvairiais būdais visame pasaulyje, o jos pagrindinė žinutė išlieka ta pati – meilė yra vertingiausias jausmas, kurį reikia puoselėti ir dalytis juo su kitais. Žmonija egzistuoja tik tol, kol pajėgia MYLĖTI.

Aut. past.

Kaip Valentino diena tapo švente?

Po Valentino mirties, apie 496 m., popiežius Gelazijus I vasario 14-ąją paskelbė Šv. Valentino diena. Viduramžiais ši diena tapo siejama su romantika, ypač dėl poeto Džofrio Čoserio kūrybos, kurioje jis rašė apie meilę ir paukščių poravimosi laikotarpį vasario viduryje.

XIV ir XV a. Europoje ši šventė tapo populiari tarp aristokratų, kurie siuntė meilės laiškus ir eilėraščius savo mylimiesiems.

XVIII amžiuje Anglijoje pradėjo populiarėti Valentino atvirukai ir dovanos, o XIX a. šventė tapo komercializuota – pradėtos gaminti masinės atvirukų ir dovanų serijos.

Valentino dienos tradicijos įvairiose šalyse

Nors ši šventė švenčiama visame pasaulyje, kiekviena šalis turi savas tradicijas. Šv. Valentino dieną:

  • Jungtinėse Valstijose – poros dovanoja gėles, šokoladą, atvirukus, rengia romantiškas vakarienes.
  • Prancūzijoje – šventė siejama su rafinuotu romantizmu, populiaru dovanoti papuošalus ar kvepalus.
  • Italijoje – jaunuoliai dovanoja mylimosioms „Meilės raktelius“, simbolizuojančius atsidavimą.
  • Japonijoje – moterys dovanoja vyrams šokoladą, o po mėnesio, per Baltąją dieną, vyrai atsilygina dovanomis.
  • Danijoje – populiaru siųsti slaptus meilės laiškelius su eiliuotais užrašais.

Valentino dienos reikšmė

Šiuolaikinėje visuomenėje Valentino diena yra daugiau nei tik romantiška šventė. Ji tapo proga išreikšti meilę ne tik partneriui, bet ir šeimai, draugams ar net sau. Daugelis žmonių šią dieną naudoja kaip galimybę atkreipti dėmesį į artimuosius, parodyti jiems rūpestį ir dėkingumą.

Tačiau ši šventė taip pat sulaukia ir kritikos. Kai kurie mano, kad ji yra pernelyg komercializuota, o verslai ją išnaudoja parduodami brangias dovanas ir gėles. Nepaisant to, daugelis žmonių vis dar tiki Valentino dienos prasme – galimybe švęsti meilę ir ryšius su kitais žmonėmis.

Nepaisant kritikos ir net legendų bei skirtingų interpretacijų, ši šventė išliko meilės simboliu per šimtmečius. Šiandien ji švenčiama įvairiais būdais visame pasaulyje, o jos pagrindinė žinutė išlieka ta pati – meilė yra vertingiausias jausmas, kurį reikia puoselėti ir dalytis juo su kitais. Žmonija egzistuoja tik tol, kol pajėgia MYLĖTI.

2 Komentarai

  • Šiemet tikrai mažiau trydos su tuo valentinu kaip ir pernai su helovinu.Seka išvada-kuo mažiau bus reklamuojama ir traidžiojama su tomis invazinėmis a la šventėmis,tuo mažiau bus žlugdomas lietuviškas paveldas ir tradicijos.

  • svarbiausia žinia Kėdainiuose

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content