Kiek jaunuolių atliks karo tarnybą?

 Kiek jaunuolių atliks karo tarnybą?

19–26 metų amžiaus jaunuoliai turi atlikti svarbią pareigą – Krašto apsaugos ministerijos tinklalapyje pasitikrinti, ar jie nėra įrašyti į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą privalančių atlikti asmenų sąrašą, nes tik tokiu būdu galės sužinoti, ar netapo šauktiniais. Atlikti tarnybą gali į sąrašus nepatekę jaunuoliai – savanoriai.

Šauktinių aktyvumas nedidelis

„Jei jaunuolis yra įrašytas į karo prievolininkų sąrašą, prie savo pavardės jis ras informaciją, iki kada ir į kur reikia atvykti. Jei jaunuolis nepasirodys nurodytame karo prievolės ir komplektavimo skyriuje iki nurodyto termino, tai bus pažeidimas. Žinoma, būna įvairių situacijų, jei kažkas atsitiko, šauktinis būtinai turi mums pranešti, tada galėsime suderinti kitą atvykimo laiką“, – teigia neseniai atidaryto Kauno regioninio karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Kėdainių poskyrio viršininkas viršila Kęstutis Patackas.

[quote author=“Aut. past.“]Tarnybą vengiantiems atlikti jaunuoliams gali būti skiriama bauda, areštas ar net laisvės atėmimas iki trejų metų. [/quote]

Jo vadovaujamame poskyryje (Radvilų g. 20) turėtų apsilankyti 847 jaunuoliai ne tik iš Kėdainių, bet ir Jonavos rajonų. Tačiau kol kas apsilankė vos 35. 19-a iš jų pareiškė norą būti savanoriais, 16-a į karo prievolininkų sąrašą įrašytų jaunuolių irgi parašė prašymus atlikti tarnybą.

„Atvykau kaip šauktinis. Nesiveržiu tarnauti, bet jei pritrūks savanorių, tada teks vykdyti šią prievolę. Šiaip manau, kad tarnyba kariuomenėje yra gera vyriškumo mokykla, ypač tiems, kurie nedirba ir nesimoko. Aš šiuo metu dirbu. Ir nors numatyta, kad darbdavys turėtų išleisti tarnauti, per tuos devynis mėnesius jis gali susirasti kitą darbuotoją. Nesinorėtų prarasti darbo“, – savo argumentus, kodėl nenori būti savanoriu, išdėstė jonaviškis Martynas.

Savanoriams – daugiau galimybių

Viršila K. Patackas atkreipia dėmesį, kad šauktiniai neturės tiek galimybių, kiek savanoriai. Pastarieji galės pasirinkti tarnybos vietą ir laiką, o kaupiamosios išmokos bus net 30 procentų didesnės. Po tarnybos, stojant į aukštąsias mokyklas, bus papildomai skiriama pusė konkursinio balo.

Yra numatyta galimybė atidėti tarnybos laiką, pavyzdžiui, jei šauktinis augina vaikus ir yra vienintelis šeimos maitintojas, jei asmuo studijuoja Lietuvoje ar užsienyje, yra paskirtas vieninteliu neįgalaus asmens globėju arba jei garsina šalies vardą mokslo, meno, sporto ar kitose srityse. Tokiais ir kitais įstatymuose numatytais atvejais reikės pateikti tai įrodančius dokumentus, o šiuos prašymus atidėti tarnybą nagrinės speciali komisija.

Išvykus į kitą valstybę ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo išvykimo privaloma informuoti regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių apie savo faktinę gyvenamąją, studijų arba darbo vietą. Informaciją galima pateikti elektroniniu paštu, faksu arba per artimuosius Lietuvoje.

Baudos sumokėjimas nuo tarnybos neatleidžia

Jei asmuo dėl religinių ar kitokių savo įsitikinimų negalės tarnybos metu imti į rankas ginklo, yra galimybė rinktis alternatyviąją tarnybą, kurią galės atlikti ligoninėse, slaugos įstaigose ar kitose iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamose įstaigose. Tačiau tokia tarnyba truks ilgiau – 10 mėnesių. Tokių prašymų būna itin retai. Juos irgi nagrinėja speciali komisija.

Už karo prievolininko pareigų nevykdymą yra numatyta administracinė atsakomybė. Tarnybą vengiantiems atlikti jaunuoliams gali būti skiriama bauda, areštas ar net laisvės atėmimas iki trejų metų. Svarbu žinoti, kad baudos sumokėjimas nuo karo prievolės neatleidžia.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video