Skip to content

Kiek daugiausiai galėtų uždirbti rajono tarybos nariai?

 Kiek daugiausiai galėtų uždirbti rajono tarybos nariai?

Nuo sausio iki spalio mėnesio, per 10 šių metų mėnesių, Kėdainių rajono tarybos nariams išmokėtas beveik 21 tūkst. eurų kompensacijoms už patirtas išlaidas, susijusias su darbu rajono Taryboje. Vien per rugsėjo ir spalio mėnesį rajono politikams išmokėti 6 tūkst. eurų.

Pavasarį, paskelbus karantiną, mėnesiui skirtą maksimalią kompensacijų sumą, kuri kiekvienam daugiausia galėjo siekti po 115,58 euro, jie paaukojo medikams. O ką su šia kompensacija ketina daryti šio karantino metu, kol kas vieningo sprendimo nepriimta.

Vis tik viešos kalbos apie politikų gaunamus kad ir menkus pinigus, yra labai jautrios. Juolab kad patvirtinus naują rajono Tarybos reglamentą, rajono Tarybos nariai galės gauti ir atlygį už darbą rajono Taryboje.

Per pastaruosius keturis mėnesius vienas iš daugiausia dirbusių rajono tarybos narių yra Alvydas Ardavičius – 19,3 val. Jei būtų mokėtas atlyginimas, per 4 mėnesius jis būtų uždirbęs 162,24 euro./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Tiesa, nors žiniasklaidos priemone save laikantis vienas Kėdainių rajono leidėjas jau paskelbė, kad dirbti rajono Taryboje nuo šiol apsimokės, nes rajono politikams bus mokami atlyginimai, skaičiuojami pagal vidutinį mėnesio darbo užmokestį, tad jie neva bus ir ne minimalūs, tačiau tokia informacija, pasirodo, gerokai prasilenkia su tiesa.

Atlygis, kurį už darbą galės gauti rajono Tarybos narys, realiai bus ne ką didesnis už sumą, skirtą išlaidų kompensacijai (115,58 euro), o kai kurių rajono Tarybos narių uždirbami pinigai nesieks nė tiek.

Ar turėtų būti rajono Tarybos nariams mokamos kompensacijos už patirtas išlaidas ir atlygis už darbą rajono Taryboje, vieningos nuomonės nėra. Vieni tikina, kad už bet kokį darbą turi būti kompensuojama, o kiti, nors patys net kelis mėnesius pildėsi pinigines mokamomis kompensacijomis, visa gerkle šaukia, jog Tarybos nario darbas turi būti atliekamas visiškai nemokamai – visuomeniniais pagrindais. Arba gaunami pinigai turi būti nukreipti labdarai ar kokių gerų darbų atlikimui.

Kiek uždirbtų rajono Tarybos nariai?

Rajono Tarybos nariams atlyginimai dar nepradėti mokėti, tačiau jau dabar galima paskaičiuoti, kiek jie realiai galėtų uždirbti iš darbo rajono Taryboje.

Atlygis jiems būtų skaičiuojamas už laiką, skirtą darbui Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose bei kitas vykdomas Tarybos nario pareigas, taip pat vadovavimą komitetams ir įvairioms komisijoms.

Beje, pagal atlyginimų dydžius galima būtų spręsti ir tai, kurie rajono Tarybos nariai dirba daugiausiai ir kurie – mažiausiai. Atlyginimai jiems būtų skaičiuojami pagal rajono Tarybos sekretorės pateiktus darbo laiko apskaitos žiniaraščius.

Jei atlyginimai rajono Tarybos nariams būtų buvę skaičiuojami nuo liepos, tai per liepą visiems rajono politikams bendrai būtų išmokėti 58,25 eurai, per rugpjūtį – 16,64 eurai, per rugsėjį – 1 tūkst. 857,23 eurai ir per spalį – 432,72 eurai.

Išeitų, kad per keturis mėnesius politikų atlyginimams iš rajono biudžeto iš viso būtų buvę skirti beveik 2 tūkst. 365 eurai.

Rajono tarybos narė Aušrelė Kaminskienė dirbo 18,7 val. Per 4 mėnesius ji būtų uždirbusi 159,49 euro./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Kas dirba daugiausiai, o kas – mažiausiai?

Kadangi politikams atlyginimai būtų skaičiuojami pagal darbo laiką, skirtą rajono Tarybai, daugiausiai uždirbtų tie, kurie daugiausiai savo laiko skiria rajono reikalams.

Suskaičiavus, kiek kuris rajono Tarybos narys galėjo uždirbti per praėjusius keturis mėnesius, paaiškėjo ir tai, kurie Tarybos nariai yra darbščiausi, o kurie aktualių rajono klausimų sprendimui laiko skiria mažiausiai.

Per pastaruosius keturis mėnesius daugiausia dirbo šie rajono tarybos nariai: Alvydas Ardavičius – 19,3 val. Jei būtų mokėtas atlyginimas, per 4 mėnesius jis būtų uždirbęs 162,24 euro. Aušrelė Kaminskienė – 18,7 val. Per 4 mėnesius ji būtų uždirbusi 159,49 euro. Aušra Nesterovienė – 17,5 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbusi 148,43 euro. Nijolė Naujokienė – 16,5 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbusi 140,11 euro. Sandra Barzdienė – 15 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbusi 124,80 euro. Virmantas Pikelis – 14,5 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbęs 123,39 euro. Saulius Grinkevičius – 14,3 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbęs 120,72 euro.

Kiti Tarybos nariai politinėms pareigoms Tarybos posėdžiuose ir komitetuose per 4 mėnesius neskyrė nė 14 darbo valandų, todėl jų atlyginimai už šį laikotarpį nesiektų nė 120 eurų.

Mažiausiai rajono Taryboje, komisijose ir komitetuose per pastaruosius keturis mėnesius dirbo Algimantas Kižauskas – vos 3,4 val., tad ir jo atlyginimas už keturių mėnesių laikotarpį siektų tik 30,53 euro.

Kovą po 115,58 euro visi paaukojo

Nors atlyginimai Tarybos nariams ir skirtųsi pagal tai, kiek kuris dirba, mokamos kompensacijos už patiriamas išlaidas, susijusias su darbu Taryboje – visiems vienodos – negalinčios viršyti 115,58 euro. Šios kompensacijos skaičiuojamos pagal Tarybos narių pateikiamus išlaidų kvitus, kurių daugumą sudaro – kuro sąnaudos.

Kompensacija su Tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms apmokėti kiekvienoje savivaldybėje gerokai skiriasi. Kaip jau minėta, Kėdainių politikai negali gauti didesnės nei 115,58 eurų per mėnesį išmokos, tuo metu kai kuriose kitose savivaldybėse tokia išmoka yra prilyginama minimaliam atlyginimui ir didėja tiek, kiek šalyje didėja minimalus atlygis.

Pavasarį šalyje paskelbus karantiną Kėdainių politikai nusprendė mėnesio kompensacijoms skirtą sumą perleisti su COVID-19 pandemija kovojančioms gydymo įstaigoms.

„Kovo mėnesį Tarybos narių išmokas buvo nuspręsta pervesti lygiomis dalimis Pirminės sveikatos priežiūros centrui ir Kėdainių ligoninei.

Rajono tarybos narė Aušra Nesterovienė dirbo 17,5 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbusi 148,43 euro./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Už tokį sprendimą Tarybos nariai balsavo balandžio 3-ios dienos posėdyje. Tarybos narys gauna iki 115,85 euro per mėnesį pagal reglamentą, išleidžia juos kurui ir kitoms kanceliarinėms išlaidoms“, – sako savivaldybės atstovė Jorūnė Liutkienė.

Tada už tokį sprendimą balsavo 18, o prieš 5 Tarybos nariai. Tuomet politikai diskutavo, ar išvis galima tikslines lėšas paskirti gydymo įstaigoms, nes pagal galiojančius reglamentus – kompensacija mokama tik pateikus išlaidas įrodančius kvitus.
Kompensacijų dydžiai skiriasi

Rajono Tarybos nariams mokamų kompensacijų dydžiai skiriasi. Kiek kuriam išmokėta, priklauso nuo to, kiek kuris pateikė kvitų, įrodančių patirtas išlaidas.

Nei mažiausiai, nei daugiausiai kompensacijų gavę tarybos nariai nesuskubo pasidalinti mintimis, ar karantino metu jie patiria kokių nors išlaidų ir ar jiems išties reikalinga kompensacija.

Kaip ir kam išleidžia kompensacijoms skirtus pinigus, Tarybos nariai nedaugžodžiauja. Vis tik savivaldybės atstovų teigimu, dažniausiai yra apmokami jų pristatomi čekiai už kurą.

Kaip ir kur Tarybos nariai važiuodavo, kai Tarybos posėdžiai vykdavo nuotoliniu būdu, jie taip pat nepasakoja. Kiti išvis ignoravo „Rinkos aikštės“ klausimą apie šias jiems priklausančias kompensacijas.

Beje, Paulius Aukštikalnis ir Karolina Štelmokaitė tokiomis kompensacijomis nesinaudoja. Kėdainių rajono vicemeras P. Aukštikalnis tikina, kad savivaldybės biudžeto lėšas reikia naudoti atsakingai, tačiau sutinka su tuo, kad už kiekvieną darbą turi būti atlyginama, o imti tą atlygį ar ne, kiekvienas turėtų spręsti pats.

„Visiems už darbą turi būti atlyginama. Ypač, jei patiriamos realios išlaidos“, – apie kompensacijų būtinumą sako vicemeras.

Tuo metu K. Štelmokaitė sako atsisakiusi kompensacijos, nes jos nuolatinis darbas Europos Parlamente yra gerai apmokamas.

Nuomonės įvairios

Kiti Tarybos nariai pripažįsta, kad jiems priklausančiomis kompensacijomis naudojasi tada,  kai patiria išlaidų.

„Tarybos nario kanceliarinių išlaidų kompensacija nesinaudoju kiekvieną mėnesį, tik tuomet, kada tų išlaidų tikrai turiu“, – sako Adelė Štelmokienė, šiais metais išleidusi beveik 580 eurų.

Tuo metu iki šiol Taryboje dirbęs ir į Seimą išrinktas Tomas Bičiūnas sako, kad jei yra lėšų poreikis saugumo priemonėms ar kitiems dalykams, susijusiems su viruso suvaldymu ir kovai su liga, jis sutiktų lėšas pervesti atitinkamoms įstaigoms ar institucijoms.

Rajono tarybos narė Nijolė Naujokienė dirbo 16,5 val. Per 4 mėnesius būtų uždirbusi 140,11 euro./Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.„Šiuo metu, t. y. už spalio mėnesį, gavau tik išmoką, pateikęs kuro čekius. Už išlaidas, susijusias su transporto kuro išlaidomis lankant rinkėjus. O šiuo metu yra karantinas ir lankymasis pas rinkėjus nevyksta, išlaidų nepatiriu, todėl ir kompensavimo negausiu“, – sako T. Bičiūnas. Iki lapkričio mėnesio šis tarybos narys gavo 923 eurus.

Aušra Nesterovienė pastebi, kad nauja darbo patirtis virtualioje erdvėje yra iššūkis ne tik tarybos nariams, bet ir visai Lietuvos bendruomenei.

„Labiau prisijaukiname technologijas, posėdžių metu koncentruojamės į tikslingus klausimus ar pasisakymus, labiau tausojame laiką. Kita vertus, „virtualūs akiniai“ ne visada padeda pamatyti aplink esančią realybę ar patirti emocijas.

Pažymiu, kad tarybos nariui skirtos kanceliarinės išlaidos reikalingos ne virtualiems  posėdžiams, kurie vyksta nuotoliniu būdu, o tarybos nario veiklai, kurią reglamentuoja Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos veiklos reglamentas“, – aiškina A. Nesterovienė, beveik per metus laiko išleidusi 810 eurų kanceliarinėms reikmėms.

Geriau aukoti savus pinigus nei biudžeto

Šiais metais 695 eurus kompensacijos gavusi Edita Bodendorfė sako, kad pablogėjus situacijai, dėl tarybos narių kanceliarinių išlaidų panaudojimo, klausimas būtų svarstomas taryboje.

„Šio karantino situacijai valdyti turime palankesnes sąlygas. Sukauptos lėšos administracijos direktoriaus fonde, PSPC, VšĮ Kėdainių ligoninė aprūpinta būtiniausioms priemonėmis trims mėnesiams į priekį“, – įvardindama, kuo skiriasi šis karantinas nuo praėjusio, sako E. Bodendorfė.

Tuo metu vicemeras P. Aukštikalnis pabrėžia, kad jam labiau priimtinas aukojimas – šiuo atveju ligoninei – savų pinigų, o ne tų, kurių neturi ir tau gal net nepriklauso.

„Tikrai mūsų medikams pavasarį, kai prasidėjo pirmoji COVID-19 banga, reikėjo padėti kovoje su virusu ir finansiškai, ir kitaip“, – tikina vicemeras.

Tuo metu K. Štelmokaitė sako jau raštu prašiusi jos dalį pervesti gydymo įstaigoms: „Mano „teoriniai“ pinigai lieka savivaldybės biudžete ir atitenka visokioms kėdainiečių programoms. Tiesa, atsisakydama atlyginimo, savo prašyme rašiau, kad visi pinigai būtų skirti gydymo įstaigoms kovoje su COVID-19 liga, būčiau laiminga, jeigu taip ir būtų.“

Kompensacija – mažiausia Lietuvoje

„Kėdainių rajono savivaldybėje kompensavimas tarybos nariui už jo patirtas išlaidas bei atliktą darbą yra bene mažiausias visoje Lietuvoje“, – sako Nijolė Naujokienė, šiais metais gavusi 926 eurus kompensacijos.

Anot jos, jeigu žmogus dirba atsakingai, ypač su sprendimų projektais, jeigu vadovauja komitetams, komisijoms, taryboms ir turi kitų Tarybos nario įpareigojimų, tai yra didelis darbo krūvis.

„Ir net nėra ką pasakyti čia daugiau.

Žinoma, tiems, kurie gauna europinio dydžio algas ar turi savo pelningus verslus, tai tiems gal tas šimtas eurų ir nieko nereiškia. Bet dauguma mūsų rajono Tarybos narių nėra nei milijonieriai, nei Europos Parlamente ar Seime dirbantys. Tad gyvena, kaip ir dauguma žmonių – dažniausiai nuo algos iki algos ir kruopščiai skaičiuodami visas savo pajamas ir išlaidas“, – sako tarybos narė.

Jos teigimu, atsakomybės prisiėmimas ir tinkamas pareigų atlikimas, moralumas ir sąžiningumas tikrai nepadidėja atsisakant nors ir labai simboliško, bet vis tiek atlygio už darbą.

„Man nepriimtina, kai Tarybos narys savo požiūrį bando primesti kitiems su potekste: žiūrėkite, koks aš geras, o jie tokie blogi, nes pasiima tuos keliolika eurų už atliktą darbą ir patirtas išlaidas.

Tokiu atveju norėčiau paklausti, o kuris kultūros, švietimo ar kurios kitos paslaugų srities darbuotojas gali sau leisti turėti papildomų išlaidų, kad ir dėl labai reikalingos ir mėgiamos veiklos? Manau, visi jie gyvena nuo algos iki algos. Kaip ir dauguma Tarybos narių. Ir ačiū Jiems už tai, kad savo laiką bei gebėjimus skiria ne tik sau ir savo šeimai, bet ir mūsų krašto žmonėms.

Svarbu, kad būtų laikomasi įstatymų ir teisingai apskaičiuojama“, – mintimis dalijasi N. Naujokienė.

Svarstė būti teisingam ar „geram“

Tuo metu Alvydas Ardavičius prisipažino ilgai galvojęs, kaip atsakyti į „Rinkos aikštės“ užduotus klausimus apie kompensacijas Tarybos nariams.

„Ar plaukti pasroviui, būti „geram“ ir atsisakyti kanceliarinių tarybos nario išmokų, ar sakyti tai, ką aš galvoju? Jeigu matysiu, kad tikrai reikia mano asmeninės pagalbos, tikrai nedvejodamas prisidėsiu tuo, kuo galėsiu ir ne tik savo, kaip Tarybos nario kanceliarine išmoka.

Esu labai užsiėmęs žmogus, kasdien dirbu savo tiesioginį darbą, o ir kaip Tarybos nariui pareigų užtenka – esu komiteto pirmininkas, Smulkaus verslo rėmimo komisijos pirmininkas, Etikos komisijos narys ir t.t.

Kad ir nuotoliniu būdu, ši veikla iš tiesų atima nemažai laiko ir jėgų.

Dalis Tarybos narių turi savo verslus, kuriems visuomeninė veikla taip pat užima laiko, kurį jie galėtų skirti verslui. Todėl, manau, kad ši Tarybos nario išmoka tik nežymiai kompensuoja patirtas sąnaudas.

Dauguma Tarybos narių gyvena iš lietuviškų atlyginimų, nemaža jų dalis dirba biudžetinėse organizacijose ir nesuprantu, kodėl už darbą Taryboje Tarybos nariui nedera nors simboliškai kompensuoti, taip išreiškiant pagarbą jam ir jo darbo svarbai? Nebent, norint pasirodyti ir siekiant būti populiaresniu bei „geresniu“ už kitus.

Žinoma, yra Taryboje tokių jos narių, kurie turi pakankamai dideles pajamas iš savo nemažų verslų, taip pat dirbančių europinėse struktūrose ne Lietuvoje ir gaunančių europinius atlyginimus.

Tai yra puiku, žmonės stengiasi, tačiau didžiuotis tuo, atsisakant Tarybos nario kanceliarinių išmokų, parodant koks esi turtingas, nelabai gražu“, – apie diskusijas dėl Tarybos nariams, skirtų kompensacijų sako A. Ardavičius. Šiais metais jis gavo 926 eurus kompensacijos už darbą rajono Taryboje.

Kiti rajono Tarybos nariai nepanoro pasidalinti savo mintimis apie gaunamas Tarybos nario išlaidų kompensacijas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video