Kėdainių mokyklose trūksta 14 tūkst. vadovėlių

 Kėdainių mokyklose trūksta 14 tūkst. vadovėlių

Nors mokymo programos buvo atnaujintos ir patvirtintos dar 2022 metais, iki šiol atsiliekama su mokomosios medžiagos parengimu. Vien Kėdainių mokyklose trūksta apie 14 tūkst. vadovėlių./BNS Tomo Urbelionio nuotr.

Visos šalies mokyklose vis dar trūksta daugybės vadovėlių. Nors mokymo programos buvo atnaujintos ir patvirtintos dar 2022 metais, iki šiol atsiliekama su mokomosios medžiagos parengimu. Vien Kėdainių mokyklose trūksta apie 14 tūkst. vadovėlių, kuriems įsigyti reikėtų kone trečdalio milijono eurų.  Ir nors Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dar pernai lapkritį paskyrė per 10 mln. eurų naujiems vadovėliams, problema kaip buvo, taip ir liko.

Nėra kam rašyti vadovėlių?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kasmet skiria lėšų vadovėliams ir kitoms mokymo priemonės įsigyti.

Iš šių lėšų 2024 metais Kėdainių rajono savivaldybės mokyklos skyrė nepilnai 101 tūkst. eurų vadovėliams įsigyti, o šiemet ši suma ūgtelėjo dar 26-iais tūkst. eurų.

Vis dėlto problema ta, kad nepakanka ne tik pinigų vadovėliams. Esmė ta, kad net ir už pinigus nėra ką pirkti, nes ne visi reikalingi vadovėliai yra išleisti, nors buvusi valdžia pažadus žarstė į kairę ir į dešinę, žadėjo, kad štai reikalingi vadovėliai atsiras rugpjūtį, paskui rugsėjį, spalį, bet jų iki šiol kaip nebuvo, taip ir nėra.

Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė: „Išleisti tik kai kurių mokomųjų dalykų vadovėliai arba atskiros jų dalys.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Štai naujoji švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė pripažįsta, kad vadovėlių stygiaus problema yra itin didelė. Švietimo reforma jau įvyko kadaise, o dalis vadovėlių, kurių reikia, planuojama, bus tik kitais mokslo metais. Dar kai kurių vadovėlių, pasirodo, teks laukti net ir ilgiau, nes jų tiesiog nėra kam rašyti.

„Vadovėlių trūkumo situacija yra labai sudėtinga. Kalbame apie tai, kad 2025 metų rugsėjį turėsime pagrindinių dalykų vadovėlius pradiniam ir pagrindiniam ugdymui. Visgi viduriniam ugdymui dar neturime matematikos vadovėlių. Jie buvo numatyti 2027 metais, tačiau yra iškilęs klausimas, kad galbūt net nėra kas juos rašo“, – aiškino R. Popovienė.

Vien Kėdainių mokyklose trūksta apie 14 tūkst. vadovėlių, kuriems įsigyti reikėtų kone trečdalio milijono eurų.

Aut. past.

Mokytojams tenka ieškoti mokomosios medžiagos kitur

Kaip sakė Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė, sėkmingam programų įgyvendinimui reikalingi atnaujinti vadovėliai, tačiau jų leidyba stringa.

„Išleisti tik kai kurių mokomųjų dalykų vadovėliai arba atskiros jų dalys. Vis dar trūksta kai kurių pradiniam ugdymui skirtų vadovėlių dalių, taip pat lietuvių kalbos, biologijos, matematikos, istorijos, geografijos, vokiečių kalbos vadovėlių. Mokyklų teigimu, trūksta daugiau kaip 14 000 vnt. vadovėlių“, – sakė skyriaus vedėja pridurdama, kad jiems įsigyti reikėtų apie 285 tūkst. eurų.

„Mokytojus antrus metus trikdo atnaujintų  programų įvedimas, kuriam nėra tinkamai pasiruošta. Labai sumaišytos ugdymo programos, vadovėliams pinigai lyg ir skirti, bet vadovėlių nėra. Vadovėlį parengti yra ką veikti, o dar 200 vadovėlių neišleista, dalis vadovėlių net neparašyta.

Mokytojams tenka verstis per galvą, traukti senus vadovėlius, kurie dabartiniams mokiniams nėra patrauklūs. Ministerija sako, kad mokytojai turi būti kūrybingi, tai taip ir daro visi – sukasi kas kaip moka.

Visa laimė, kad klasės aprūpintos išmaniosiomis lentomis“, – pasakojo Krakių M. Katkaus  gimnazijos direktorius Alanas Magyla.

Jam antrino ir „Atžalyno“ gimnazijos vadovas Gintaras Petrulis sakydamas, kad vadovėlių stygius, ypatingai gimnazinių klasių moksleiviams, tampa vis opesne problema.

V. Dobrovolskienės teigimu, trūkstant vadovėlių, mokytojai sukasi kaip išmano, ir dažnu atveju naudojasi skaitmeniniais vadovėliais.

„Jų turinys pritaikytas įvairių gebėjimų mokiniams, nuolat atnaujinamas, teikiama metodinė pagalba ir konsultacijos steigėjams ir mokykloms“, – sako skyriaus vedėja.

Švietimietė, prof. habil. dr. Vilija Targamadzė: „Rengiant atnaujintą programą reikėjo paraleliai rengti ir ugdymosi medžiagą, rodos, tai turėtų būti kiekvienam aišku.“/ BNS nuotr.

Visus vadovėlius išleisti planuoja iki 2027 metų

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad su leidyklomis nuolat bendradarbiauja ir sprendžia, kaip gi čia paspartinus vadovėlių leidybą. Vis dėlto parengti vadovėlį gali trukti iki 4 metų, tad realybė yra tokia, kad visus vadovėlius, reikalingus atnaujintai ugdymo programai, šalies ugdymo įstaigos turės tik 2027-aisiais – praėjus penkeriems metams po to, kai buvo patvirtinta atnaujinta ugdymo programa.

„Vieno vadovėlio parengimas užtrunka 2–4 metus. Deja, leidyklos, nors ir dirbdamos sparčiai, nesuspėjo laiku išleisti atnaujintų vadovėlių visoms klasėms. Ministerijoje nuolat vyko susitikimai su leidėjais ir kartu ieškota sprendimų, kaip paskubinti vadovėlių leidybą, kaip padėti mokykloms. Pvz., švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu šių mokslo metų pradžioje buvo nustatyta, kad leidyklos, kol dar nėra parengusios naujų vadovėlių, mokykloms turės pateikti skaitmenines jų versijas ar konspektus“, – „Rinkos aikštei“ teigė ministerija pridurdama, kad nors ugdymo programa ir buvo atnaujinta, ne visų mokomųjų dalykų turinys keitėsi ženkliai.

Per praėjusius dvejus metus vadovėliams ir kitoms mokymo priemonėms įsigyti iš viso buvo skirta kone 50 milijonų eurų. Šiemet tam bus skirta dar 25 mln. eurų – 15 mln. iš valstybės biudžeto ir dar 10 mln. eurų iš ES lėšų.

„Per 2023–2024 m. leidyklos išleido 130 vadovėlių, parengtų pagal atnaujintas bendrąsias programas. 2024 m. išleistas 71 naujas vadovėlis. Iš jų 17-os vadovėlių antrąsias dalis leidyklos išleis per 2025 metus.

2025 kalendoriniams metams leidyklos planuoja parengti ir išleisti 42 vadovėlius.

2025 m. pradiniam ir pagrindiniam ugdymui, numatoma, bus visi pagrindinių dalykų vadovėliai.

Pagrindiniam ugdymui trūksta technologijų, meninio ugdymo, dorinio ugdymo dalykų, tautinių mažumų, informatikos 7, 8 ir 10 kl. vadovėlių. Šiuos trūkstamus vadovėlius planuojama išleisti 2026–2027 m.

Nėra ir pilietiškumo pagrindų naujo vadovėlio 9–10 klasei – jis bus išleistas šiemet“, – sakė ŠMSM.

Tiesa, ministerija priduria, kad mokyklos, jei ir neturi atnaujintų vadovėlių, gali ugdymą vykdyti naudodamosi senais vadovėliais. 

„Išleisti tik kai kurių mokomųjų dalykų vadovėliai arba atskiros jų dalys. Vis dar trūksta kai kurių pradiniam ugdymui skirtų vadovėlių dalių, taip pat lietuvių kalbos, biologijos, matematikos, istorijos, geografijos, vokiečių kalbos vadovėlių. Mokyklų teigimu, trūksta daugiau kaip 14 000 vnt. vadovėlių“

V. Dobrovolskienė

Yra problemų su tiksliaisiais mokslais, bet vadovėlių jiems nėra

Paskutinius kelerius metus, o ypač po skandalingojo 2022 metų matematikos egzamino, kurio neišlaikė trečdalis abiturientų, švietimo specialistai vienas per kitą aiškino, kad su tiksliaisiais mokslais Lietuvoje turime didžiulę problemą.

Ir problemą reikia spręsti, mat pasaulyje itin svarbūs yra techniniai ir tikslieji mokslai bei su jais susijusios specialybės.

Deja, deja, bet paaiškėjo, kad šiųmečiai vienuoliktokai ir abiturientai egzaminams turės ruoštis rankiodamiesi medžiagą kas kaip moka, mat visų reikalingų vadovėlių leidyklos ir vėl nespės paruošti.

Paaiškėjo, kad fizikos, chemijos, inžinerinių technologijų, taikomųjų technologijų, o taip pat ir filosofijos, tautinių mažumų, meninio ugdymo dalykų vadovėlius išleisti ketinama tik geriausiu atveju po metų arba gal ir po dvejų. 

„Ministerija ir Nacionalinė švietimo agentūra yra pasiūliusi keletą galimų sprendimų, kaip galima kompensuoti vadovėlių stygių. Pvz., šių mokslo metų pradžioje mokytojams buvo pateikti tie ankstesnių leidimų vadovėlių puslapiai, kuriais vis dar galima remtis rengiantis pamokoms, ir nauji leidyklų konspektai, kuriuos pagal poreikį mokyklos galėjo įsigyti, kol laukė naujų vadovėlių.

Mokytojams ir mokiniams ir pernai, ir šiemet prieinama papildoma mokymosi medžiaga, jie taip pat gali remtis ankstesnių metų brandos egzaminų užduotimis. Nacionalinė švietimo agentūra mokytojams siūlo nemokamai naudotis priemonėmis, paskelbtomis švietimo portale www.emokykla.lt. Portale mokytojai atras metodinę medžiagą ir kitas mokymo priemones iš viso 31 mokomajam dalykui. Paskelbti atnaujinti dalies dalykų ilgalaikių planų pavyzdžiai, kuriuose pateiktos nuorodos į ankstesnius vadovėlius, skaitmenines mokymo priemones, mokytojų dalykininkų asociacijų parengtą medžiagą, kurios padengtų trūkstamas naujas temas.

Realybė yra tokia, kad visus vadovėlius, reikalingus atnaujintai ugdymo programai, šalies ugdymo įstaigos turės tik 2027-aisiais – praėjus penkeriems metams po to, kai buvo patvirtinta atnaujinta ugdymo programa.

Aut. past.

Tai, kad nėra vadovėlių, vadina skandalinga situacija

Vis dėlto ne visiems tokie ministerijos žodžiai atrodo pakankami tam, kad būtų galima užmerkti akis prieš faktą, kad programa parengta 2022 metais, o visos priemonės programai įgyvendinti bus tik po penkerių metų. O dar atsimenant, kaip dažnai švietimo sistemoje vyksta pertvarkos, klausimas, ar po penkerių metų nebus dar kas nors stipriai pasikeitę…

„Rengiant atnaujintą programą reikėjo paraleliai rengti ir ugdymosi medžiagą, rodos, tai turėtų būti kiekvienam aišku. Jei nespėjo vadovėlių parengti, galėjo su atnaujinta ugdymo programa palaukti. Bet to kažkodėl nebuvo padaryta, nebuvo suplanuota, ir tai yra ŠMSM atsakomybė.

Tai, kad šiandien nėra istorijos, matematikos ir kitų vadovėlių, yra tiesiog skandalinga situacija. Matematikos egzaminas yra privalomas, vadovėlių reikia ir mokytojams, ir mokiniams, o jų nėra. Tai kaip vaikams ruoštis tiems egzaminams? Dėl to kenčia ir vaikai, ir mokytojai“, – sako švietimietė, prof. habil. dr. Vilija Targamadzė.

„Pasakymas, kad nėra kam parengti vadovėlių, yra keistokas, nes tikrai turime nemažai specialistų, mokslininkų, dėstytojų, mokytojų, kurie gali šį darbą kokybiškai atlikti.

Bet kitas klausimas yra vadovėlių kokybė, o juose dabar yra nemažai klaidų. Kas juos recenzuoja? Jei recenzentas recenzavo vadovėlį su dalykinėmis klaidomis, tai jis turėtų  patekti į „juodąjį sąrašą“ ir nebegalėti recenzuoti nieko. Taip pat ir vadovėlių rašytojai, kurie palieka dalykines, esmines klaidas. Tokie dalykai yra tiesiog nepateisinami“, – kritikos negailėjo profesorė.

2 Komentarai

  • Pochui tie vadoveliai, svarbu issimoketos premijos!!!

  • svarbu ukropai aprupinti viskuom. prasykit tapkino su ohmanu ant vadoveliu kad parinktu

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content