Kėdainių ligoninėje atidarytas naujas skyrius: per vieną dieną – kelios paslaugos

 Kėdainių ligoninėje atidarytas naujas skyrius: per vieną dieną – kelios paslaugos

Geriatrijos dienos stacionare teikiamos konsultacijos vyresniems nei 60 m. pacientams, kurių metu gydytojas įvertina paciento  zinę sveikatą, funkcinį savarankiškumą, protinę veiklą ir emocinę būseną./Kėdainių ligoninės nuotr.

Kėdainių ligoninėje pradėjo veikti naujas Geriatrijos dienos stacionaras. Tiesa, jis dar kol kas yra Vidaus ligų skyriaus globoje, nes, pasak ligoninės direktorės Astos Šakickienės, reikalingos dar kelios procedūros, kad skyrius galėtų veikti savarankiškai. Jame vyresnio amžiaus žmonės 15 dienų per metus nemokamai galės gauti sveikatos pastiprinimo paslaugas, konsultacijas ar pagalbą sprendžiant kitas aktualias problemas. Naujajame skyriuje įrengtas geriatrijos konsultacinis kabinetas ir 6 vietų geriatrijos dienos stacionaras. Visa tai atsiėjo beveik 180 tūkst. eurų.

Siekia įtvirtinti kaip atskirą skyrių

Kaip „Rinkos aikštei“ sakė ligoninės direktorė, Geriatrijos dienos stacionare teikiamos konsultacijos vyresniems nei 60 metų amžiaus pacientams. Konsultacijų metu gydytojas įvertina paciento fizinę sveikatą, funkcinį savarankiškumą, protinę veiklą ir emocinę būseną. Taip pat stacionare personalas padės išspręsti paciento problemas, kilusias dėl daugybinės patologijos, negalios, socialinių ir psichologinių veiksnių, sudarys tyrimo, gydymo, priežiūros, maitinimosi, reabilitacijos ir slaugos planą.

„Geriatrijos skyrius jau veikia, lapkričio 14 d. priėmėme pirmąjį pacientą, tačiau šis skyrius kol kas yra integruotas į Vidaus ligų skyrių, o mes norime padaryti visiškai atskirą Geriatrijos dienos stacionarą, t. y. bus visiškai atskiri du skyriai. Tai tik vidiniai struktūriniai dalykai, kuriuos turime sutvarkyti iki galo.

Kėdainių ligoninės vadovė Asta Šakickienė sutinka, kad Geriatrijos skyrius yra ne vien gydymo, bet ir socialines paslaugas teikiantis: „Bet pagrindinis tikslas yra žmogų sustiprinti.“/Asmeninio archyvo nuotr.

Pacientams tai neturi visiškai jokios įtakos, – aiškino A. Šakickienė. – Kadangi plečiasi dienos stacionarai, reikėtų juos gražiai visus sustruktūrizuoti ir sudėlioti. Tačiau mes patys nieko keisti negalime, turime viską suderinti su Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) stebėtojų taryba ir savivaldybe. Su stebėtojais planuojame susitikti lapkričio pabaigoje.“

Per vieną dieną – kelios paslaugos

Ligoninės vadovės teigimu, naujo skyriaus steigimas – tai viena iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) politikos dalių. Kita stacionaro atsiradimo priežastis – vyresni žmonės (šiuo atveju ministerija įvardijo 60 metų ribą) paprastai jau turi ne vieną, o kelias ligas, todėl geriausia, kai jos gydomos kompleksiškai.

„Po 60-ies ar vyresniame amžiuje atsiranda organų susidėvėjimai, kitos patologijos, todėl negalima gydyti, pavyzdžiui, vien širdies, nekreipiant dėmesio į sąnarius, inkstus, kepenų funkcijas, nes jų veikla su amžiumi tiesiog kinta. O geriatras yra gydytojas, kuris vertina visus pokyčius, požymių visumą. Ir tik tada, kai reikia specializuotos konsultacijos, tarkim, kardiologo, jis nukreipia jo apžiūrai.

Šiuo atveju yra svarbu, kad, kai ateina vyresnio amžiaus žmogus, jam vienoje vietoje gali būti atliktos kelios paslaugos – sulašinama lašelinė, teikiamos terapeuto, kineziterapeuto, gydytojo, psichologo konsultacijos“, – geriatrijos skyriaus privalumus ir reikalingumą vardija A. Šakickienė.

„Pacientams dienos stacionaro paslaugos iki 15 dienų per metus bus apmokamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Gydymas trunka iki 4 val. per dieną, o esant būtinybei gali trukti iki 8 val. per dieną.

A. Šakickienė

Nemokamai gaus ne tik gydymo, bet ir socialines paslaugas

Anot ligoninės direktorės, labai svarbu ir tai, kad per vieną dieną pacientas gali gauti mažiausiai tris paslaugas, kad nereikėtų vieną dieną ateiti dėl vieno dalyko, kitą – dėl kito ir pan.

„Pacientams dienos stacionaro paslaugos iki 15 dienų per metus bus apmokamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Gydymas trunka iki 4 val. per dieną, o esant būtinybei gali trukti iki 8 val. per dieną, – kalbėjo A. Šakickienė. – Pacientai gali atsinešti valgyti, pasišildyti maistą, yra socialinės darbuotojos, kurios pamokys ir mokesčius susimokėti, ir kompiuteriais pasinaudoti, nes jie taip pat yra skyriuje.“

Ji atkreipia dėmesį, jog norintys patekti į Geriatrijos dienos stacionarą, pacientai turi turėti gydytojo (šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto) siuntimą. Taip pat atvykdamas į Geriatrijos dienos stacionarą turi turėti visus tuo metu vartojamus vaistus.

Ligoninės vadovė sutinka, kad tai ne vien gydymo, bet ir socialines paslaugas teikiantis skyrius: „Bet pagrindinis tikslas yra žmogų sustiprinti.

Su Kėdainiais viskas yra gerai, žmonės be didelių sunkumų gali atvažiuoti į ligoninę, bet norisi, kad čia pakliūtų ir žmonės, kuriems reikia pagalbos, iš atokesnių rajono vietų. Taigi, turiu mintį, kad, kai baigsime techninius stacionaro atskyrimo dalykus ir viską susidėliosime, ieškosime išeičių, kaip tie žmonės iš atokesnių vietovių taip pat galėtų gauti paslaugas, nes vyresnio amžiaus žmonių, ypač kaimiškose vietovėse, tikrai yra. Apie tai jau buvau užsiminusi ir savivaldybėje, ir šeimos gydytojams, bet pirmiausia turime pabaigti vienus darbus, o tada imtis kitų“.

Geriatrijos skyriuje dirba ir socialinės darbuotojos, kurios kompiuterių klasėje pamokys ir mokesčius susimokėti, ir kompiuteriais pasinaudoti./Kėdainių ligoninės nuotr.

Projektas atsiėjo beveik 180 tūkst. eurų

Pašnekovės teigimu, papildomai gydytojų naujai įsteigtam skyriui ieškoti nereikėjo.

„Esami medikai pabaigė geriatrijos kursus. Šiuo metu Geriatrijos dienos stacionaro gydytoja, kuri organizuoja darbą ir dirba kaip gydytoja geriatrė, yra Virginija Pavolienė. Aišku, ir toliau gydytojai kelia kvalifikaciją, o slaugytojos baigia specialius kursus, susijusius su geriatrija“, – aiškino A. Šakickienė.

Kėdainių ligoninės projektas ,,Sveiko senėjimo paslaugų kokybės gerinimas Kėdainių rajone“ buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo. 85 proc. dienos stacionaro įrengimo lėšų buvo gauta iš Europos regioninės plėtros fondo ir 15 proc. iš valstybės biudžeto. Projekto išlaidų suma – 175 tūkst. 396 eurų.

Projekto įgyvendinimo metu atnaujinta Kėdainių ligoninės infrastruktūra: atliktas remontas, įsigyta būtina medicinos įranga, baldai, kompiuterinė įranga, reikalinga geriatrijos dienos stacionaro ir konsultacinio kabineto paslaugoms teikti.

Geriatrijos dienos stacionare teikiamos paslaugos

  • Išsamus (pilnas) geriatrinis ištyrimas: pažinimo funkcijų, emocinės būklės ir depresiškumo įvertinimas, mitybos būklės įvertinimas, funkcinės būklės/mobilumo bei pusiausvyros, eisenos ir raumenų jėgos įvertinimas, kasdienės veiklos, funkcinio savarankiškumo ir gyvenamosios aplinkos vertinimas, socialinės būklės ir aplinkos vertinimas.
  • Gydomosios paslaugos: kineziterapija, ergoterapija, fizioterapija, gerinant paciento judėjimo funkciją, atmintį ir koordinaciją, mažinant stresą ir gerinant emocinę būklę, mažinant skausmą; vaistų suleidimas į veną (lašinės infuzijos) ir paciento stebėsena po vaistų suleidimo. Parengiamos rekomendacijos dėl ambulatorinio gydymo pacientui ir (ar) jo šeimos nariams / atstovams.
  • Paciento ištyrimas prieš operaciją.
  • Socialinių įgūdžių formavimas.
  • Paciento ugdymas siekiant:
    – formuoti sveikos mitybos ir kasdienio fizinio aktyvumo įgūdžius;
    – keisti neatsargią elgseną ir prisitaikyti prie namų aplinkos, kad būtų išvengiama griuvimų;
    – sveiko miego įgūdžių formavimas.

13 Komentarai

  • Kaip jums atrodo, priimami virš 60 metų, o dirbt reikia iki pensijos-65m.Kur logika, kiek tarybos narių virš 60m.-galėtų užpildyt visas vietas

  • ,,Ne apie didvyrius kalba ir jų vingiuotą kelią“,o apie dirbusius ir vargą mačiusius senus žmones eina kalba įkūrus geriatrijos skyrių.Sėkmės naujai direktorei ir naujo skyriaus darbuotojams.

  • Galėjo geriau akušerijos skyriaus neuždaryti, pažiurėkit kaip krito gimstamumas Kėdainiuose, kai moteriškės nebeturi kur gimdyti.

  • Kada planuojat apie gapsi parasyti?

    • Kodėl apie melioratoriaus chebrantus pamiršti prisegti prie savo kakariekū?

    • gali komjaunimo teisybėj pakol kas dar be mokesčio Vainauskui ,Kauno Dienoj ar Respublikoje paskaityti.Mes ir taip viską žinom apie tą kyšininką be papildomų kėdainiečių pletkų.

      • kad nežiūrint tų vagių paruoštų prašymų neįkalint jų iki LAT neišnagrinės baudžiamųjų nuosprendžių,o R.Matonis praneša jog vagišiai jau šiandie turi prisistatyt policijai pagal gyvenamą vietą etapavimui į cypes.Juk anksčiau sėdę anksčiau ir bus paleisti.Nors,aišku,dėl jų ,,gero elgimosi“ kamerose,po kokių dviejų metelių garantuotai bus paleisti.

  • Laba diena, ar galima kreiptis dėl pailginimo? Gal po blatum pigiau padarytumėt? Nes jau ant merso paskolą ėmiau, nenorisi dar ir ant birkos tiek mokėt. Ačiū

  • skaiciau kad i si skyriu nebus priimami slauga gaunantys ligoniai\tai zmoniu pazeminimas/vilniuje priimami visi

    • Straipsnis parašytas nesuprantamai. Kalbama apie kažkokį naują skyrių. Ir visi galvoja, kad galės pagulėti. Čia nėra ta paslaugą, kur gali kaip skyriuje pagulėti. Paslauga panašesnė į reabilitacijos skyrių – ateini gauni procedūras ar atliekamas ištyrimas ir namo. Tai kur dėti tokį slaugomą/paliatyvų ligonį nakčiai, jei naktinio budėjimo tokiame skyriuje nėra. Taip yra tikri Geriatrijos skyriai, bet jie tik didžiuosiuose miestuose Kaunas, Vilnius ir t.t. Todėl ten ir priima. O Geriatrijos dienos stacionaro įsakyme ministro aiškiai įrašyta kontraindikacija – pacientui nustatytas nuolatinės slaugos poreikis.

      • Per dieną atėjus/atvažiavus gaut du vizitus pas speciaistus yra geras dalykas.Jei iškiltų daugiau klausimų,pasiųs dar pas kitą.Ir čia pat galima tas surinktas žinias apie sveikatos stovį apibendriti,suderinti vaistus.Matomai masažai kokie ar pratimai ir patarimai kaip pačiam praminkyt sanariukus ,na kaip kokiame profilaktoriume galimi…Sveikintina iniciatyva ką bekalbėtumėte.

  • Ir man vietelė atsiras damas pakirkinkt.

    • o damas pamyluot yra pagirtinas ir šventas reikalas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content