Skip to content

Kėdainiškiai prašo keisti įstatymą

 Kėdainiškiai prašo keisti įstatymą

Šalyje įvykstant tragiškoms nelaimėms, kai dėl besaikio alkoholio ar kvaišalų vartojimo žūsta vaikai, jų teises sergstintys valdininkai tikina – būtina keisti jų veiklą reglamentuojantį įstatymą. Norima nustatyti vienodus ir aiškesnius kriterijus, kada būtina iš asocialios šeimos paimti vaikus, įvesti priverstinį alkoholikų bei narkomanų gydymą, o vaikų globą prilyginti darbui.

Tvarka turi būti bendra visiems

Kėdainių rajono savivaldybės Vaiko teisės apsaugos skyrius tikina, kad naują vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą reikia priimti kuo greičiau, mat 1996 metais priimtas įstatymas visiškai neatitinka šių dienų realijų ir neužtikrina vaiko teisių ir interesų apsaugos. Rajono savivaldybės specialistai paruošė siūlymus Seimo nariams, kurie buvo pristatyti parlamentarų ir rajonų merų susitikimo metu.

Įrašymo į socialinės rizikos šeimų apskaitą ir išbraukimo iš jos tvarka neturi būti rekomendacinio pobūdžio ir rengiama kiekvienoje savivaldybėje atskirai, ji turi būti visoms savivaldybėms bendra ir privaloma, kadangi šeimos migruoja. Beje, įrašymo į socialinės rizikos šeimų apskaitą vertinimo kriterijai kiekvienoje savivaldybėje skirtingi. Atkreiptas dėmesys, jog taip pat svarbu nustatyti kriterijus, aiškiai apibrėžiant, kas yra stebima šeima.

Reikia priverstinio gydymo?

Po skaudžių nelaimių, kurių nemaža dalis atsitinka dėl besaikio alkoholio ar psichotropinių medžiagų vartojimo, vaikų teisių apsaugos specialistai siūlo įteisinti priverstinį alkoholikų ir narkomanų gydymą.

„Siūloma reglamentuoti asmenų, turinčių priklausomybę alkoholiui, psichotropinėms medžiagoms, sergančių psichikos ligomis ir auginančių nepilnamečius vaikus, priverstinį gydymą.

Taip pat reikėtų nustatyti bendrą ir privalomą visoms savivaldybėms vaikų paėmimo iš šeimos tvarką, parengti aiškų tos tvarkos aprašą, kuriame būtų smurto, vaiko nepriežiūros atpažinimo kriterijai. Tam tikri algoritmai, kad vaiko atskyrimas nuo šeimos nebūtų be pagrindo, ar atvirkščiai – neatpažinus vaiko teisių pažeidimų, gali būti nesuteikta reikalinga pagalba. Jais turėtų vadovautis vaiko teisių apsaugos specialistai, socialiniai darbuotojai, ugdymo įstaigos, medikai, policijos pareigūnai“, – teigiama rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus parengtame pranešime.

Vaikų globos reforma pradėta nuo kito galo?

Atkreiptas dėmesys, kad turi atsirasti šeimos psichologai, mokymai socialinės rizikos šeimoms, kurie būtų privalomi vaiko teisių apsaugos skyriaus siuntimu.

„Turi atsirasti profesionalūs vaikų globėjai (rūpintojai), apibrėžtas jų teisinis statusas, kadangi įgyvendinant vyriausybės programą mažinti vaikų skaičių vaikų globos namuose, alternatyvos globos namams nesukurta. Reforma pradėta nuo antro galo. Valstybė turi apsispręsti ir skirti lėšas globai šeimose. Reikalinga turėti parengtus globėjus, kuriems būtų mokamas atlyginimas už darbą, būtų socialiai apdrausti. (Pvz.: paėmus laikinai globoti kūdikį ar neįgalų vaiką, žmogus turi atsisakyti darbo, t. y. savo ir savo šeimos pragyvenimo šaltinio, neužsidirbs senatvės pensijos ir pan.). Globėjas turi būti saugus finansiškai pats. Vien vaiko globos išmokos, kuri skirta globotinio išlaikymui, nepakanka. Vaiko globa turi būti pripažįstama darbu“, – teigia Vaiko teisių apsaugos specialistai.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video