Kėdainiškiai neabejingi kraujo donorystei
Benita BLIUVAITĖ
Nors ir negausiai, bet praėjusią savaitę žmonės rinkosi Kėdainių rajono savivaldybės administraciniame pastate, kur jų laukė Nacionalinio kraujo centro (NKC) darbuotojai, kviečiantys duoti kraujo. Nuo 10 valandos ryto iki 16:30 valandos NKC personalas šiltai pasitiko ne tik nuolatinius savo donorus, bet ir tuos, kurie kiek nerimavo pirmą kartą atėję duoti kraujo.
Kėdainietį paskatino kolegė
Kėdainietis Žydrūnas pirmą kartą atėjo duoti kraujo neatsitiktinai.
„Atėjau palaikyti kolegę“, – juokėsi vyras. Skatinamas šalia sėdinčios kolegės Ingos jis ir pats pasiryžo būti kraujo donoru: „Bet jeigu rimčiau, viskas vyksta iš geros valios. Pamačiau kolegę bei draugus ir nusprendžiau eiti. Reikia.“
O Inga kraujo donore tapo dėl kitokio tikslo.
„Šiuo metu mano tėtis guli ligoninėje. Duodu kraujo tam, kad atsilyginčiau medikams už jų darbą“ , – moteris šypsosi ir džiaugėsi paskatinusi savo kolegą eiti kartu.
Reikia visų grupių kraujo
Šiuo metu, NKC duomenimis, Lietuvoje labiausiai trūksta pirmos (O), antros (A) ir trečios teigiamos (B+) kraujo grupių. O anot šios akcijos organizatoriaus Kėdainiuose Mindaugo Navako, vis tik labiausiai trūksta trečios neigiamos (B-) kraujo grupės.
„Iš esmės visos kraujo grupės reikalingos, tad bet kokia mums yra svarbi“, – kalba donorystės akcijos organizatorius.
Vieni aukoja nemokamai, kiti – užsidirba
Nuo Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atgavimo iki 1995 metų kraujo donorystė Lietuvoje buvo grindžiama neatlygintinos donorystės principu, o atlygį už donacijas gaudavo tik plazmos donorai.
NKC duomenimis, Lietuvoje neatlygintina donorystė pamažu populiarėja. 2003 m. donorai kraujo iš viso davė 81 197 kartus. Iš jų mokamų donacijų buvo 73 587, nemokamų – 7 610. 2004 m. duoti kraujo be atlygio daugiausia žmonių atėjo į Vilniaus, Kauno ir Šiaulių kraujo centrus, beveik po tūkstantį neatlygintinų kraujo donorų apsilankė Klaipėdoje bei Panevėžyje. Iš viso 2004-aisiais metais žmonės kraujo davė 84 870 kartus, iš jų nemokamai net 9 793 kartą.
Kraujo donorais gali tapti asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus. Vyrai aukoti kraujo gali šešis kartus permetus, o moterys – keturis.
Prieš kraujo donorystę reikia būti tinkamai pasiruošusiam – pavalgiusiam, neištroškusiam. Neturi būti naujų tatuiruočių ar auskarų.
Kraujo davė daugiau kaip pusšimtis kėdainiečių
Anot M. Navako, Kėdainiuose šį kartą duoti kraujo prisiregistravo 51 žmogus. Tačiau realiai jų buvo daugiau, nes dalis atėjo ir be išankstinės registracijos.
„Ateina ir neprisiregistravusių žmonių. Dar tik vidurdienis, o sulaukėme jau 36 žmonių“ , – teigė su donorais dirbusi darbuotoja.
Vienas iš tų žmonių yra Eduardas. Jis jau 10 metų yra kraujo donoras ir neplanuoja sustoti: „Reikia duoti kraujo. Lietuvoje yra tiek donorų, tiek kraujo trūkumas. Gyvybes reikia gelbėti“, – kalbėjo susikaupęs vyras, kurio balse nebuvo nė lašelio abejonės, kad tai yra tai, ką jis nori daryti.
Jis sutvarko dokumentus, jam pamatuoja spaudimą ir Eduardas ramiai prisėda į kėdę bei nė kiek nekrustelėdamas duoda kraujo. Vyras rankoje laiko kamuoliuką, o aparatas pamažu skaičiuoja, kiek kraujo jau paimta. Neretam žmogui dėl tokio vaizdo pasidarytų šiurpu, bet Eduardas išlieka ramus.
Nori padėti kitiems
„Kraują ateina duoti įvairaus amžiaus žmonės. Kai kuriems tik sueina 18, o kitiems yra per penkiasdešimt. Labai sunku pasakyti kokio amžiaus žmogus dažniausiai tampa donoru, – sako M. Navakas. – Daugiausia kraujo duoda moterys, bet vėlgi, tai yra labai mažas procentų skirtumas.“
„Aš paaukojau kraujo, nes mano grupės smarkiai trūksta. Aš žinau, kad jei visi nepabijotų ir taptų donorais, Lietuvai tikrai užtektų kraujo“, – šypsosi 22 metų studentė Svajonė.
„Kraują duodu ne pirmą kartą. Pradėjau šią misiją, kad padėčiau kitiems. Žinote, mano sesuo buvo patekusi į avariją ir patyrė traumą. Jai padėjo tėčio duotas kraujas. Ir man tarsi užsifiksavo, kad galiu padėti ne vien šeimos nariams, bet ir kitiems žmonėms“ , – nuoširdumu tviskėjo kėdainietis Gintaras.
Paklaustas, ar gali nusifotografuoti, vyras mandagiai atsisakė teigdamas, kad kraujo davimas jam yra intymus ir asmeniškas dalykas.