Kėdainiečiams rūpi sveikata – nemokamai pasitikrinti inkstų suplūdo gausus būrys
Minint Pasaulinę inkstų dieną, Kėdainių sveikatos priežiūros įstaiga „Diaverum“ rajono gyventojus pakvietė nemokamai išsitirti lėtinės inkstų ligos rizikas. Klinikoje nusidriekė ilga savo sveikatai neabejingų kraštiečių eilė. Įstaigos vadovė gydytoja nefrologė Vilma Balčiuvienė džiaugėsi kėdainiečių aktyvumu ir atkreipė dėmesį, kodėl būtina inkstų būklę stebėti profilaktiškai: „Net 97 proc. sergančiųjų nežino, kad turi inkstų sutrikimų, kadangi pirmieji simptomai pajaučiami tik pasiekus vėlyvą ligos stadiją. Taigi organizuodami šią iniciatyvą siekiame paskatinti kuo daugiau žmonių profilaktiškai pasitikrinti dėl inkstų pažeidimų ir sumažinti vėlyvosios ligos riziką.“
Dvi pupelės atlieka daug darbo
Gydytoja V. Balčiuvienė primena, jog inkstai – nedideli, pupelės formos organai, išsidėstę abipus stuburo ir atliekantys daug svarbių funkcijų mūsų kūne.
„Kol esame sveiki, daugelis neįvertiname, kokie inkstai yra svarbūs, – sako pašnekovė. – Inkstai palaiko skysčių bei elektrolitų pusiausvyrą, dalyvauja reguliuojant kalcio, fosforo apykaitą, jie gamina, skaido, aktyvina nemažai hormonų, dalyvauja reguliuojant arterinį kraujo spaudimą bei atlieka daug kitų svarbių funkcijų, todėl nusipelno atidesnio mūsų rūpesčio.“
O geriausias rūpestis, padedantis laiku nustatyti lėtinę ligą, galinčią sukelti inkstų nepakankamumą, yra prevencija ir reguliari sveikatos priežiūra.
Po tyrimų – pokalbis su gydytoja
Patikros metu krašto gyventojams neatlygintinai buvo matuojamas arterinis kraujo spaudimas bei gliukozės kiekis kraujyje. Su kiekvienu pacientu tyrimų rezultatus aptarė gydytoja nefrologė ir įvertino galimus lėtinės inkstų ligos rizikos veiksnius.
„Vertinant inkstų būklę, arterinis kraujo spaudimas bei gliukozės kiekis kraujyje svarbūs todėl, kad didžiausi lėtinės inkstų ligos rizikos veiksniai yra būtent cukrinis diabetas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas bei širdies ir kraujagyslių ligos, – paaiškino gydytoja V. Balčiuvienė. – Inkstų nepakankamumu serga kas dešimtas Lietuvos gyventojas. Ligai progresuojant, inkstai iš lėto mažėja, raukšlėjasi, kol galiausiai visiškai praranda savo funkciją.
Inkstų nepakankamumas – klastingas, nes pirmuosius simptomus žmogus pajaučia, deja, gana vėlai – kai liga jau būna pažengusi ir inkstų pažeidimas yra negrįžtamas. Todėl svarbu kuo greičiau nustatyti pirmuosius ligos požymius ir pradėti gydymą.“
Simptomai – nespecifiniai
Pažeisti inkstai apie save praneša, tačiau simptomai visiškai nespecifiniai, tad juos pajutęs anaiptol ne kiekvienas imtų nerimauti.
„Žmogus gali jausti bendrą silpnumą, nuovargį, apetito stoką, gali varginti kojų tinimas, tačiau šie simptomai būdingi ir daugeliui kitų ligų, – pastebi gydytoja. – Taigi svarbu atkreipti dėmesį į lėtinės inkstų ligos rizikos veiksnius: padidėjusį kraujo spaudimą, cukrinį diabetą, širdies ligas, antsvorį, taip pat į rizikos grupę patenka gyventojai, susiduriantys su besikartojančiais šlapimo organų uždegimais, bei tie, kurių šeimos nariai yra sirgę inkstų ligomis. Šie žmonės turi nuolat stebėti ir sekti rizikos veiksnius.“
Gydytoja išskiria pagrindinius tyrimus, kuriuos reguliariai atlikdami, žinosime, kaip jaučiasi mūsų inkstai.
„Iškalbingiausiai inkstų būklę nusako kreatinino kiekis kraujyje ir šlapimo tyrimas“, – įvardija V. Balčiuvienė.
Inkstai mėgsta vandenį
Jei iki šiol nesusimąstėte apie savo inkstus, gydytoja nefrologė ragina tai padaryti kuo greičiau ir pateikia kelis paprastus, bet itin veiksmingus patarimus.
„Jeigu Jūsų inkstai sveiki ir sklandžiai atlieka savo funkciją, tada būtinai gerkite pakankamai vandens. Tai pagrindinis vaistas inkstams, – akcentuoja pašnekovė. – Tinkamiausias – tiesiog natūralus vanduo.
Taip pat inkstus tausosite atsisakydami rūkymo, itin sūraus, aštraus maisto. Dar patarčiau būti fiziškai aktyvesniems, subalansuotai maitintis ir laiku gydyti kitas lėtines inkstų ligas.“
Sulaukė didelio susidomėjimo
Pasaulinei inkstų dienai klinikos „Diaverum“ organizuota iniciatyva sudomino kėdainietę Nataliją Vadauskienę.
„Apie šią akciją man papasakojo dukra. Kadangi sergu antro tipo cukriniu diabetu, be to, turiu aukštesnį kraujo spaudimą, tai esu rizikos grupėje ir nusprendžiau pasinaudoti nemokama galimybe papildomai pasitikrinti bei pasikonsultuoti su gydytoja, – sakė savo sveikata besirūpinanti moteris. – Gyvendama su diabeto diagnoze, stengiuosi subalansuotai maitintis, parduotuvėje renkuosi sveikesnius produktus, dažnai vaikštau gryname ore. Jei savimi nesirūpinsiu, cukrinis diabetas gali sukelti komplikacijų, taigi savo sveikatai išties skiriu laiko ir dėmesio.“
Senjorė Anelė Tamaševičienė savijauta nesiskundžia, bet profilaktiškai pasitikrinti taip pat atėjo.
„Nesijaučiu blogai, todėl išskirtinio dėmesio sveikatai neskiriu“, – atviravo besišypsanti kraštietė. „Anele, ką gi darote, kad esate tokia stipri?“ – pasiteirauju senjorės. „Turiu daug veiklos, tad gyvenu ir džiaugiuosi, – atsako ji. – Posmus rašau. Poezija – mano vaistas nuo visų ligų.“
Šią Pasaulinei inkstų dienai skirtą iniciatyvą klinika „Diaverum“ Kėdainiuose organizavo pirmą kartą. Sulaukusi itin didelio kraštiečių susidomėjimo, medicinos įstaigos komanda patikino, jog sėkmingai pavykusi iniciatyva taps kasmetine tradicija, skatinsiančia gyventojus labiau rūpintis savo inkstų sveikata.
Per metus – keturios transplantacijos
„Diaverum“ yra viena iš pirmaujančių inkstų priežiūros paslaugų tiekėjų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, teikianti hemodializės bei prevencinės priežiūros, koordinuoto pacientų gretutinio ligų sekimo paslaugas. Medicinos įstaigoje dirba patyrę nefrologai, kurie ne tik prižiūri dializuojamus pacientus, bet konsultuoja ir ambulatoriškai. Gydymo metu pacientams suteikiamos ir kineziterapijos paslaugos.
Praėjusiais metais keturiems Kėdainių klinikos pacientams buvo sėkmingai atliktos donorinio inksto transplantacijos.
Medicinos įstaigos darbuotojai savo įžvalgomis bei pastebėjimais prisideda prie mokslinių straipsnių rengimo. Taip pat vykdo ir iniciatyvas, skatinančias sveikatingumą, judumą bei Kėdainių miesto puoselėjimą.
„Diaverum“ savo medicinos įstaigas turi dvylikoje Lietuvos miestų – Vilniuje, Šalčininkuose, Kaune, Jonavoje, Kėdainiuose, Kelmėje, Kaišiadoryse, Elektrėnuose, Kretingoje, Plungėje, Jurbarke, Klaipėdoje.
Klinikose dirba daugiau nei 180 darbuotojų, kurių dauguma – medicinos personalas. Taip pat sveikatos įstaigose visoje Lietuvoje gydomi apie 360 nuolatinių pacientų.
2 Komentarai
kai ponios davė interviu nuostabaus balso tembro autorei Akvilei.O jau Diaverum mergaičių kolektyvas-tikra anksčiau visų parskridusių kregždučių šeima.
Tik neprileisk i stringus.