Kėdainiečiai tapo smarvę skleidžiančių pramonės įmonių įkaitais, o dauguma vietos politikų demonstruoja neįgalumą
Po gausybės kėdainiečių skundų Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) pagaliau nustačius, kad Kėdainiuose dažnai smirda todėl, kad pramonės įmonės „Lifosa“ ir „Nordic Sugar Kėdainiai“ nustatytus kvapo emisijos rodiklius viršija šimtus kartų, žmonėms ir toliau tenka kęsti tą pačią sklindančią smarvę. Ir ne tik todėl, kad pramonės įmonėms duoti ilgi laiko terminai pašalinti smarvės taršos šaltinius – AB „Lifosa“ kvapo emisijos rodikliai buvo viršijami vienuolikoje taršos šaltinių ir juos šiai įmonei reikėtų pašalinti iki gruodžio 10 dienos, o AB „Nordic Sugar“ viršijimai nustatyti trijuose taršos šaltiniuose ir jai duotas terminas taršos šaltinius pašalinti iki sausio 4 dienos. Tačiau įmonės šių problemų spręsti neskuba. Jos net nesutinka su NVSC atlikto tyrimo rezultatais – jau užsakė pakartotinus tyrimus ir situaciją taisyti žada tik gavę šių tyrimų išvadas. Tuo tarpu Kėdainių rajono valdžia, turinti atstovauti pramonės įmonių skleidžiamos smarvės įkaitais tapusių kėdainiečių interesams, panašu, kad net ir nežino, ką realiai daryti. O ir dauguma rajono tarybos narių, tarp kurių, pasirodo, yra ir tokių, kurie turi problemų su uosle, šios problemos sprendimą supranta tik kaip susirinkimų inicijavimą ir tik vos vienas kitas imasi realių veiksmų, kad pagaliau Kėdainiuose būtų išspręsta smarvės bėda.
Problemą sprendžia pokalbiais
Nemalonių kvapų problemą meras Valentinas Tamulis bando spręsti pokalbiais: „Buvo kreiptasi į NVSC, susitikta su galimų nemalonių kvapų skleidėjų vadovais, kalbėta apie kvapų problemą ir jos sprendimo galimybes. <…>. Susitikinėju su įmonių vadovais ir klausiu, kokia yra situacija ir kaip jie gali sumažinti nemalonius kvapus, prašau jų užtikrinti, kad nemalonių kvapų iš jų įmonių nesklistų.“
Tačiau kiek efektyvus toks problemos sprendimo būdas, kėdainiečiai jau ir mato, ir užuodžia.
Spalio 17 dieną V. Tamulis paskelbė, kad buvo susitikęs tiek su AB „Lifosa“, tiek su AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovais, o šio susitikimo rezultatas – abiejų įmonių vadovai pranešė V. Tamuliui, kad atlieka pakartotinius tyrimus ir, jeigu tyrimų rezultatai bus tokie pat, kaip per pirmąją patikrą, tuomet ir bus ieškoma galimybių mažinti sklindančius kvapus.
O iki to laiko, matyt, smirdės ir toliau. O jei tyrimų rezultatai bus ne tokie pat?
Panašu, kad iki šiol su NVSC net ir nebendradarbiavo
O keisčiausia tai, kad nors Kėdainiuose apie neišsprendžiamą nemalonių kvapų problemą buvo kalbama jau metų metus ir vis baksnojama į valdžią, kad ji nepajėgi išspręsti šios problemos, nepaisant to, pasirodo, ta valdžia, tiek įpratusi viską spręsti pasikalbėjimais, kad rimtai šios problemos, ko gero, nė nesprendė – atrodo, kad ji iki šiol nė nedirbo ranka rankon su už kvapų kontrolę atsakingu NVSC.
Tik viešoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad NVSC nustatė, jog blogus kvapus skleidė „Lifosa“ ir „Nordic Sugar Kėdainiai“, savivaldybė kreipėsi į šią įstaigą, kad šioji pateiktų ir jai savo tyrimo išvadas.
„Su NVSC (kadangi jie vykdo kvapų kontrolę) suaktyvinsime bendradarbiavimą ir nuolat prašysime ataskaitų apie kvapų situaciją ir kaip už pažeidimus atsakoma“, – „Rinkos aikštei“ sakė V. Tamulis.
Tačiau pasirodo, kad per pastaruosius dvejus metus V. Tamulio vadovaujama savivaldybė nė karto nesikreipė į NVSC ir neinicijavo nė vieno tyrimo dėl blogų kvapų Kėdainiuose.
Planuojame kalbėtis su rajono meru V. Tamuliu – jis, kaip rajono vadovas, privalo iš šių bendrovių pareikalauti, kad technologiniai pakeitimai būtų atlikti kuo greičiau. Tai itin kenkia ne tik gyventojų sveikatai ir gerovei, bet ir miesto bei rajono gerovei.
LVŽS frakcija
Gyvendami Kėdainiuose net nežino, kokia reali situacija?
Nors Kėdainiai jau visoje Lietuvoje garsėja kaip smardžiausias miestas, kur žmonės net ieško galimybių atsikratyti nekilnojamojo turto ir kraustytis kitur, panašu, kad rajono taryboje kėdes šildantiems kai kuriems mero bendražygiams, kol niekas į juos nesikreipia tiesiogiai ir nepabaksnoja pirštu, tai neatrodo tokia jau didelė problema, o patys nemalonius aštresnius kvapus užuodžia tik retkarčiais.
Štai socialdemokratas Jonas Talmantas ir su šios partijos sąrašu į tarybą išrinkta jo kolegė Daiva Makutienė sutartinai sako: „Kvapus kontroliuoja NVSC. Gali būti, kad ši įstaiga per mažai skiria dėmesio kvapų aktualijoms spręsti. Tad kartu su kolegomis organizuosimės susitikimą su NVSC vadovais, prašysime pateikti ataskaitą apie pastarųjų metų situaciją Kėdainių rajone (kiek gauta pranešimų, kiek rasta pažeidimų, ar būta baudų). Taip pat su rajono vadovais kalbėsime apie šią problemą ir tarsimės, kaip galima ją spręsti. Pirmiausia reikia žinoti tikrą situaciją. Ar tikrai viršijimai yra tokie, ar neįvyko patikros klaidos. Jei tai tiesa, įdomu, kodėl kontrolę vykdanti įstaiga nesiima jokių priemonių.“
Jiems antrino ir socialdemokratė Skaidrė Olberkaitė, taip pat ketinanti ieškoti sprendimo būdų kartu su rajono vadovais, kaip ir jos kolegos Julius Lukoševičius bei Alma Jociuvienė. Jų nuomone, blogų kvapų problemą galima tik sumažinti, o specialistai turi atsakyti į klausimą, kokios reikalingos investicijos, kiek tai kainuoja, siekiant aplinkos taršos sumažinimo Kėdainių pramonės įmonėse.
Pareikalavo susitikimo
Frakcija „Kėdainiai visų“, kurią sudaro Indrė Fiodorova, Indrė Saldytė-Eigirdė, Dangiras Kačisnkas, Vygantas Vanagas ir Arnas Argustas, jau pareikalavo, kad Kėdainių rajono savivaldybės vadovai surengtų susitikimą, kuriame būtų pateiktos NVSC atliktų kvapų emisijos tyrimų išvados bei įmonių pozicijos, kad būtų aptarta, kokie veiksmai planuojami ateityje, kad tai nepasikartotų, o taršos ir skleidžiamų kvapų rodikliai būtų mažinami
Liberalai reikalauja kontrolės ir viešumo
Tuo tarpu rajono taryboje dirbantys liberalai įsitikinę, kad sprendžiant šį klausimą reikia daugiau viešumo ir kontrolės.
„Tvarus verslas turėtų suprasti, kad ilgalaikė sėkmė neįmanoma be pagarbos bendruomenei, kurioje jis veikia. Žmonių sveikata ir gerovė turi būti neatsiejama kiekvienos įmonės prioritetų dalis. Tikiuosi, kad šios įmonės supras, jog jų atsakomybė yra ne tik pelnas, bet ir pagarba žmonėms, kurie yra šio verslo dalis – tiek kaip darbuotojai, tiek kaip gyventojai.
Todėl jau šiandien viešai raginu „Lifosą“ ir „Nordic Sugar“ sąmoningai ir operatyviai spręsti esamas problemas, kad Kėdainių bendruomenė galėtų gyventi švarioje, saugioje ir sveikoje aplinkoje.
Nuoširdžiai tikiuosi, kad minėtos įmonės sąmoningai ir laiku pašalins nustatytus pažeidimus, o atsakingos institucijos užtikrins, jog pažeidimai būtų pašalinti tinkamai ir laiku“, – sako rajono tarybos narė Sandra Barzdienė.
Jos kolega medikas Arvydas Kleiva tikina, kad asmeniškai domėsis, apie taršos šaltinių likvidavimą.
„Vienintelė priemonė kovoti su panašaus pobūdžio problemomis, tai jų viešinimas, žiniasklaidos ir savivaldybės bendradarbiavimas ir centrinės valdžios pagalba“, – sako A. Kleiva.
Kartu su jais liberalų frakcijoje dirbantis Virmantas Pikelis pripažįsta: „Gaila, bet savivalda šios situacijos suvaldymui turi labai mažai įrankių. Jeigu įmonės per nustatytą laiką nustatytų pažeidimų nepašalins, kreipsimės į atsakingas institucijas.“
Saulius Grinkevičius Viktoras Fiodorovas
Pripažino, kad savivaldybė nieko negali padaryti?
Tuo tarpu buvęs liberalų vadovas Saulius Grinkevičius, dabar rajono taryboje dirbantis kaip nepriklausomas narys, blogų kvapų problemą Kėdainiuose sprendžia visiškai kitaip: „Asmeniškai kreipiausi į Seimo narį Viktorą Fiodorovą prašydamas šią problemą spręsti LR Seimo ir Vyriausybės lygmenyje.“
Tuo tarpu Seimo narys V. Fiodorovas sako jau pradėjęs spręsti šią problemą ir atkerta, kad S. Grinkevičius ne tik į jį kreipėsi, bet ir savo kreipimusi pripažino, kad ir pats S. Grinkevičius, ir savivaldybė yra bejėgiai patys išspręsti šią problemą.
Tuo tarpu rajono taryboje dirbantys konservatoriai Kęstas Šlama ir Lina Šlamienė susilaikė nuo pokalbio apie blogų kvapų situaciją Kėdainiuose dėl galimo interesų konflikto, nes K. Šlama dirba AB „Lifosa“.
Valstiečiai įžvelgia ir mero atsakomybę
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija, kurią rajono taryboje sudaro Adelė Štelmokienė, Erlenda Turskienė ir Dalius Serafinas, paprašyti įvertinti situaciją ir įvardinti, ką ketina padaryti, kad išspręstų blogų kvapų situaciją Kėdainiuose, žodžių į vatą nevyniojo:
„Nors pastarieji NVSC tyrimų rezultatai šokiruoja, džiaugiamės, kad galiausiai pavyko oficialiai užfiksuoti taršą, kuri normas viršija šimtus kartų. Įmonės, kurioms surašyti NVSC patikrinimo aktai, privalės sumažinti taršą per tris mėnesius, nors tokie terminai mūsų netenkina, nes tai reiškia, kad gyventojai kvapus galimai kentės dar bent kelis mėnesius. Vis dėlto planuojame kalbėtis su rajono meru V. Tamuliu – jis, kaip rajono vadovas, privalo iš šių bendrovių pareikalauti, kad technologiniai pakeitimai būtų atlikti kuo greičiau. Tai itin kenkia ne tik gyventojų sveikatai ir gerovei, bet ir miesto bei rajono gerovei. Mes, kaip tarybos nariai ir frakcija sieksime, kad šitas procesas būtų kuo viešesnis, kad Kėdainių valdžia teiktų visiems gyventojams nuolatinę informaciją apie priimtus sprendimus ir įmonės nebandytų išsisukinėti nuo atsakomybės.
Paulius Aukštikalnis Alfredas Hofmanas Arūnas Kacevičius
Problema, tikėkimės, bus išspręsta, tačiau tam reikia ne tik rajono valdžios, bet pirmiausia valstybės valdymo pokyčių. 2019 m. LVŽS vyriausybės priimtos ženkliai griežtesnės kvapų taršos normos, kurios turėjo įsigalioti nuo 2024 m. sausio 1 d., konservatoriams atėjus į valdžią, buvo atidėtos – tikriausiai prisimenate skandalingą konservatorių SAM ministro Arūno Dulkio įsakymą, kuriuo griežtesnių kvapų koncentracijos normų galiojimas buvo nukeltas dvejiems metams – iki 2026 m. sausio 1 d.
Ministras Dulkys šį sprendimą priėmė likus mažiau nei trims mėnesiams iki numatytos normų įsigaliojimo datos, taip suteikdamas teršėjams dar dvejus papildomus metus skleisti didesnę smarvę ir taršą. Tikėkimės, kad nauja Vyriausybė naujos datos nelies ir gyventojų interesų neišduos prieš taršių įmonių interesus.“
Pasirodo, kad per pastaruosius dvejus metus V. Tamulio vadovaujama savivaldybė nė karto nesikreipė į NVSC ir neinicijavo nė vieno tyrimo dėl blogų kvapų Kėdainiuose.
Aut. past.
Aplinkos ministerija iki šiol problemos nemato
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija, kurioje dirba Paulius Aukštikalnis, Arūnas Kacevičius ir Alfredas Hofmanas su Kėdainių blogų kvapų klausimo problemos sprendimu buvo prisibeldę ir iki LR Aplinkos bei Sveikatos apsaugos ministerijų, prašydami imtis veiksmingų ir greitų priemonių, užtikrinančių, kad Kėdainių gyventojai nebūtų verčiami gyventi smarvėje.
Jie pasiūlė ženkliai sumažinti kvapo koncentracijos ribines vertes, griežtinti Kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisykles, sudaryti sąlygas, kad oro taršos (kvapo) tyrimai būtų atliekami gavus informaciją nedelsiant, bet kuriuo paros metu, bet…
Bet netrukus buvo gautas Aplinkos apsaugos ministerijos atsakymas, kuriame iš esmės buvo teigiama, kad už kvapus atsakingos institucijos patikrinimus atlieka, oro kokybė yra vertinama, taršos normos neviršijamos ir iš principo, suprask, viskas tuose Kėdainiuose yra gerai…
„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatymo pakeitimais, mes, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos nariai rajono tarybai siūlysime:
1. Kad savivaldybės strateginiame plėtros plane ir savivaldybės strateginiame veiklos plane būtų numatytos ir įgyvendintos aplinkos oro kokybės valdymo priemonės.
2. Kad kitų metų biudžete būtų numatytos ir skirtos lėšos įsigyti oro monitoringo stoteles (šiandien turime tik vieną), kurios būtų pastatytos arčiau įmonių, skleidžiančių smarvę.
3. Susitikinėsime su įmonėmis, skleidžiančiomis kvapus ir tarsimės, kad įsigytų specialius „smarvės gaudytojus“ (įrangą, skleidžiančią rūką aplink smarvės šaltinį, kuris suriša blogus kvapus, tokios įrangos naudojamos miesto sąvartynuose).
4. Įmonėms, kurios investuos į savo veiklą ir įdiegs savo gamyboje kvapų mažinimo priemones, siūlysime taikyti mokestines lengvatas.
Manome, kad kvapų problema Kėdainiuose gali būti išspręsta tik bendromis LR Seimo, Vyriausybės, ir aktyvios savivaldos dėka, bendradarbiaujant su verslo įmonėmis, kurių veikla susijusi su smarvės ar net kenksmingų oro dalelių atsiradimu, pastangomis ir dirbant visiems kartu bei nestumdant problemos vieniems nuo kitų“, – įsitikinę Kėdainių demokratai.