Kėdainiečiai ir vėl priversti kęsti smarvę, o kaltininkų ir vėl eilinį kartą nerandama
Rasa JAKUBAUSKIENĖ
Šiandien kėdainiečiai ir vėl kenčia nuo itin nemalonaus ir stipraus sieros kvapo, tvyrančio mieste. Ir nors didžioji dalis miestiečių įsitikinę, jog smarvę mieste skleidžia trąšų gamykla „Lifosa“, specialistai tokių išvadų daryti neskuba. Aplinkos apsaugos agentūros radarai, fiksuojantys oro užterštumo lygį mieste (OUI), jokių pažeidimų šiuo metu nerodo. Atvirkščiai – užterštumas, anot radarų duomenų, yra labai žemas, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, matuojančio kvapų pažeidimus, duomenimis, smarvės šaltiniai gali būti net keli.
Kėdainių rajono valdžia kartu su Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus specialistais teigia ieškanti nemalonių kvapų šaltinio ir siekianti šią problemą pašalinti kaip įmanoma greičiau.
Kada pateiks išvadas – neaišku
„Kvapai yra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kompetencija, o kalbant apie cheminių medžiagų išmetimą tai yra mūsų, Aplinkos apsaugos departamento (AAD), atsakomybė, – paaiškino AAD Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos (AAI) viršininkas Kęstutis Celiešius. – Į „Lifosos“ teritoriją išvažiavo Kauno aplinkos kokybės kontrolės skyriaus specialistai aiškintis situacijos.
Kadangi ne mūsų inspekcijos kontroliuojamas objektas, negaliu pasakyti, kada galėtų būti bent jau preliminarios išvados. Kiek mes esame gavę iš pačios įmonės informaciją, pas juos nefiksuojama jokių pažeidimų.“
K. Celiešius pažymėjo, jog Kėdainiuose yra automatinė aplinkos taršos matavimo stotelė, kuri matuoja oro kokybę ir kuriai žmogus negali daryti jokios įtakos, nes viskas yra automatizuota, o jos duomenys perduodami tiesiai į viešą žemėlapį, kurį galima rasti šiuo adresu http://193.219.53.11/ap3/ ir nuolatos sekti užterštumo lygį mieste.
„Nors tai ir ne mano kompetencija, bet aš taip pat domėjausi tais kvapais. Pasirodo, kai kurių angliavandenilių net viena milijoninė procento dalis, esanti aplinkos ore, jau gali skleisti kvapą. O iš kur tie aromatiniai angliavandeniliai gali rastis, kol kas nežinia. Tačiau šiuo metu Kėdainiuose bendra oro tarša yra gera ir atitinka visus normatyvus – taip rodo automatinė stotelė, kuriai žmogus negali daryti jokios įtakos“, – pabrėžė Jonavos AAI viršininkas.
Ieško problemos šaltinio
Tuo metu pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kėdainių skyriaus vyriausiosios specialistės, laikinai vykdančios Kėdainių skyriaus vedėjo funkcijas Vilijos Pipirienės, šiandien Kėdainiuose pasklidus smarvei veiksmų imtasi iškart.
Šiuo metu kontrolės specialistė išvykusi įvertinti situaciją. Įtariama, kad kvapai sklinda nuo pramonės bendrovės arba nuo suskystintų dujų degalinės. Greitu metu žadama pateikti visą likusią informaciją.
Viliasi iki darbo dienos pabaigos gauti atsakymą
Kėdainių rajono mero Valentino Tamulio teigimu, prieš savaitę NVSC dėl kvapų Kėdainiuose išsiųstas raštas. Tačiau kol kas jokio atsakymo negauta.
„Aplinkosaugininkai iš Jonavos AAI taip pat ieškojo kvapų šaltinių, bet kol kas nieko nerasta. Šiandien aš ir pats esu gavęs nusiskundimų. Dabar važinėjame po pramonės rajoną, prie sąvartyno, nors šiuo metu čia nesijaučia jokių kvapų. Kai toks vėjuotas oras, vienu metu smarvė gali būti vienoje vietoje, kitu – kitoje, – nemalonių kvapų priežastis bando aiškintis V. Tamulis. – Laukiame atvykstant aplinkosaugos specialistų iš Kauno, prie jų prisijungs ir mūsų savivaldybės aplinkosaugininkai.“
Pats meras teigė prieš savaitę mieste, Kęstučio, Algirdo, Parakinės gatvėse irgi jautęs tvyrojusius nemalonius kvapus.
„Vieni tą kvapą apibūdina kaip sieros, kiti – kaip dyzelino. Ieškom priežasčių, iš kažkur tas kvapas atsiranda. Juk ir mums patiems nemalonu būti mieste. Ne pirmą savaitę tie kvapai kamuoja miestiečius. Iš „Lifosos“ esame gavę raštą, kad aplinkosaugininkai nieko nerado“, – kalbėjo V. Tamulis.
Meras viliasi, kad šiandien į darbo dienos pabaigą iš Kauno atvykę aplinkosaugininkai pateiks savo išvadas. Tik kas iš to miestiečiams? Kol laukiama išvadų, kaip smirdėjo, taip ir smirda, o jei ir vėl išvada bus pateikta „aplinkosaugininkai nieko nerado“? Tokiu atveju, matyt, smirdės ir toliau. Juk Kėdainiuose jau įprasta, kad smarvė yra, o kaltų dėl jos – ne, nors visos visos valdžios žadėjo ir tebežada išspręsti kvapų problemą Kėdainiuose, o ši problema iki šiol realiai taip ir nemažėja.
9 Komentarai
Pasakė juk, kad viskas tvarkoje, reiškiasi viskas tvarkoje. Juk svarbiau, kad švogeriai darbo turėtu, o jūs kėdainiečiai nors padvėskit nuo smarvės. Niekam neįdomu.
negi taip sunku apvažiuoti Lifosos gamyklą pavėjui (bukiems važinėtojams aplink Kėdainius- matysite pagal kamino išmetimą) ir taps viskas aišku. O biuras moka pamatuoti tik kietasias daleles, kurių taip pat nerastų pribezdėtam kambary. Labiausiai jaučiasi 2-5km pavėjui nuo gamyklos. Greičiau vėl sąnkcijas įvestų, bent atsikvėptume.
Kiek gali valstybinės kontrolės tarnybos imituoti darbą ! ? Pramonės rajone prie potencialiu terseju turi stovėti matavimo prietaisai ir fiksuoti duomenis. Gana kentėt ta betvarke. Tegu velniop užsidaro ta chemija arba viena karta susitvarko, kad baigtųsi kėdainiečių nuodijimas
Nu y ką kidainečyai, y vėl aš pabyzdzėjau. Giaras kvapialys, vot! Balsuokyt za Dzarbas partyjas, o tak y vėl byzdzėsyu.
tai priežastį visada ras.O fakto,kad stovint Lifosai nieks nesmirdėjo ir ją tik paleidus atsirado smarvė-neskaito argumentu.Asmeniškai aš pats skaitau,kad buvome nuodijami pastoviai ir prie to pripratom,o pakvėpavę švariu oru iškart pajutom nuodus.Man tos visos inspekcijos su savo išvadomis ir nupirktomis kalbomis apie emisijas jau nuo seno kėlė įtarimą.Dirbantys mechaniniame puikiai žino,kodėl pas juos niekada nenustato decibelų,viršijančių nustatytas normas.O kažin kaip ten reikalai su paviršiniu vandeniu,a? Ar dar žvejai gaudo tvenkiny žuvį,kurios patys nevalgo ,o išsimaino į kontrabandines cigaretes?
kad Lifosa dėl šventos ramybės kėdainiečiams greit ,,dovanos“ vėl kokią naują areną…Pirmoji mažiau kainavo nei Medėkšių perkėlimas į kitą vietą nuo besiplečiančio Kaukazo.Gal pats laikas rengt konkursą pageidaujamam naujam atrakcionui?
Po to pagauna su kontrabanda policajai.
Nepavarkyt buti ukraina!
[…] – mūsų, Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Buvo atliekamas tyrimas, – situaciją komentavo J. Vinciūnas. – O šiandien žiūrint pagal vėją, tikrai gali būti, […]