Kėdainiai muša rekordus: pirmauja tarp kaimiškųjų savivaldybių
Eglė KUKTIENĖ
Nesijaučiate provincialai? O be reikalo. Kėdainiai, pasirodo, yra priskiriami kaimiškosioms savivaldybėms. Galite guostis nebent tuo, kad tarp kaimiškųjų savivaldybių Kėdainiai yra geriausi pagal gyvenimo kokybės indeksą. Tai paaiškėjo Finansų ministerijai kartu su šalies Vyriausybe bei Statistikos departamentu visuomenei atvėrus duomenis, kurie leidžia apspręsti visų šalies savivaldybių gerovės indeksus pagal pačias įvairiausias sritis. Tam, kad būtų išlaikyti sąžiningumo principai, vertinant savivaldybes jos buvo suskirstytos į keturias kategorijas. Kėdainiai, kaip paaiškėjo, atsidūrė kaimiškųjų savivaldybių klasteryje.
2020 metų duomenys
Tiesa, pateikti duomenys 2013–2020 metų. Paskutinių dvejų metų duomenys dar renkami ir sisteminami.
Sudarinėjant gerovės indeksus buvo atsižvelgiama į itin daug aspektų – tiek materialines savivaldybių gyventojų sąlygas, švietimo, sveikatos paslaugų kokybę ir prieinamumą, demografinę situaciją, pilietinį, visuomeninį aktyvumą, saugumą, verslo plėtrą ir pan.
Pagal šešis subindeksus suformuotas bendras gerovės indeksas būtent Kėdainių rajono savivaldybėje buvo didžiausias – iš galimo 0,80 balo, mūsų kraštas surinko 0,61.
Nedaug atsilieka ir Pakruojo bei Jonavos savivaldybės, jose yra panašūs indeksų koeficientai.
Mažiausias gerovės indeksas nustatytas Kalvarijos savivaldybėje – vos 0,38. Kalvarijos savivaldybė nuo pat 2013 metų dar nebuvo užleidusi paskutinės vietos jokiai kitai savivaldybei.
Kurie didžiausi?
Nustatyta, kad Kėdainiuose yra geriausios materialinės gyvenimo sąlygos.
Pagal švietimo paslaugų subindeksą Kėdainiai taip pat pirmauja tarp kaimiškųjų savivaldybių. Kėdainiai išlaiko itin aukštas pozicijas ir bendroje savivaldybių švietimo paslaugų kokybės lentelėje – nusileidžia tik Vilniui, Kaunui ir Palangai.
Pagal gyventojų verslumą ir konkurencingumą Kėdainiai nusileido Jonavai ir Radviliškiui bei liko trečioje vietoje.
Pagal sveikatos paslaugų prieinamumą Kėdainiai, nors į penketuką geriausiųjų nepateko, tačiau liko vos viena pozicija žemiau – šeštoje vietoje iš visų kaimiškųjų savivaldybių.
Liūdniausiai statistikos lentelėje Kėdainiai atrodo viešosios infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos kokybės ir saugumo kontekste – tik 7 nuo galo.
Vis dėlto reikia įvertinti, kad šie duomenys yra 2020 metų, o per pastaruosius dvejus metus Kėdainiuose įgyvendinta arba planuojama įgyvendinti daug itin didelių viešosios infrastruktūros gerinimo projektų, kurie turėtų stipriai pagerinti šio subindekso rodiklius kitų metų statistikoje.
Kaip paskirstė lėšas?
Finansų ministerija taip pat viešina duomenis, kaip savivaldybės paskirstė lėšas.
Štai 2021 metais Kėdainių rajono savivaldybė turėjo 54,24 mln. eurų, iš kurių daugiausia buvo paskirta dviem sritims: 15 mln. skirta švietimui, beveik 12 mln. eurų – socialinėms paslaugoms.
Šiemet savivaldybės biudžetas siekia beveik 68 mln. eurų. Iš jų – 34 mln. eurų iš surinktų mokesčių, 29 mln. eurų surenkama iš dotacijų, dar apie 4 mln. eurų yra už prekes ir paslaugas bei turto pajamos.
Vienam gyventojui tenka apie 1,5 tūkst. eurų savivaldybės lėšų.
Mūsų krašto savivaldybė pernai taip pat gavo 2,38 mln. eurų paskolų, grąžino – 2,43 mln. eurų paskolų.
Ne infrastruktūra sprendžia problemas
Nijolė Naujokienė, Kėdainių rajono savivaldybės tarybos valdančiųjų frakcijos seniūnė, Švietimo komiteto pirmininkė:
„Geri švietimo rezultatai visuomet labai džiugina. Manau, kad tam, kad būtų pasiekti tokie rezultatai, buvo dirbta nuosekliai daug metų, o tai, kad Kėdainių rajono savivaldybės pasiekimai švietimo srityje yra statistiškai geriausi Lietuvoje, pirmiausia rodo visos švietimo bendruomenės susitelkimą.
Nors karantino akivaizdoje švietimo sistema sulaukė ne vieno išbandymo, metai buvo labai sudėtingi, mokymasis nuotoliniu būdu aukštyn kojomis apvertė įprastą mokytojų, mokinių ir tėvų ugdymosi dienotvarkę.
Susitelkimas, pozityvus požiūris į vaiko ateitį, palaikymas net ir nelabai palankiose situacijose, davė tokius rezultatus, kuriais galime didžiuotis.
Vis dėlto, kai kalbame apie aukštus statistinius švietimo srities rodiklius, jie vis tiek nenusako visos švietimo situacijos.
O situacija tokia, kad reikia nebijoti drąsių sprendimų, žvelgti toliau. Turime galvoti, kaip organizuoti modernų, kokybišką švietimą, kuris padės vaikui augti. Tačiau tam reikia mokytojų, gerų mokytojų, o jie valstybės mastu nėra pakankamai įvertinti. Jų atlyginimas nesprendžia jaunų mokytojų pritraukimo į mokyklas problemos.
Dabar kartais atrodo, kad, pritraukus pinigų infrastruktūrai, problemos dings. Ne – infrastruktūra problemų nesprendžia, ji tik kuria palankesnes sąlygas darbui, problemas sprendžia mokyklos bendruomenė, mokytojai ir mokiniai“.
6 Komentarai
Švietimo rezultatai Kėdainiuose didele dalimi mokinių tėvų pastangų ir korepetitoriams išleistų pinigų rezultatas. Nesamdant korepetotorių, deja, vaikų mokymosi rezultatai nestulbina.
pritariu 100 proc.
Korepetitorius samdo visų rajono tėvai. Bet rezultatai geriausi Kėdainiuose.
Pagal Jurgį ir kepurė.
Pagal merą ir priskyrė kaimui Kėdainius.
O kodėl kalbina Naujokienę tai išvis nesuprantu. Prie ko čia ji? Čia miesto vadas koks gal?
Gerai. Kad mokyklos dirba neblogai. Turim gerų mokytojų ir tėvų, kuriem rūpi vaikai.
O ne dabar as kaimietis