Minimi Japonijos konsulo Čiunės Sugiharos metai

Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius metus paskelbė žydų gelbėtojo Čiunės Sugiharos metais. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui į Lietuvą iš Lenkijos atvyko 20 tūkstančių žydų, kurie gelbėjosi nuo nacių ir sovietinės okupacijos ir visais įmanomais būdais ieškojo galimybių gauti užsienio šalių vizas, kad išsigelbėtų nuo gresiančios katastrofos.
Minint šio Pasaulio tautų teisuolio metines Kėdainių daugiakultūriame centre vyko renginys „Vizos gyvenimui“, kuriame dalyviams buvo pristatyta trumpa vaizdo medžiaga apie tarpukario Kėdainius, kaip jie atrodė apie 1933–1934 metus, filmą įgarsino Kėdainių „Ryto“ progimnazijos mokiniai grodami žydišką muziką. Taip pat moksleiviai buvo supažindinti su holokausto tremties diena bei Čiunės Sugiharos kilniais darbais, o renginio pabaigoje susirinkę rajono moksleiviai žiūrėjo Nobelio premijos laureato, kraštiečio Česlovo Milošo brolio Andžėjaus Milošo sukurtą dokumentinį filmą „Vizos gyvenimui“, kuriame atskleidžiama, kokiu būdu buvo išdavinėjamos vizos, kokie sunkumai užklupdavo ir kaip visas šis procesas vyko.
„Nuo 1939 iki 1940 metų Japonijos konsulate Kaune dirbo konsulas Čiunė Sugihara ir Lenkijos pogrindinė vyriausybė kreipėsi per savo atstovus į Č. Sugiharą, kad galbūt būtų galima išduoti tranzitines Japonijos vizas Lenkijos žydams. Aišku, tai buvo be galo sudėtinga, nes pati Japonija Antrojo pasaulinio karo metais buvo nacistinės Vokietijos sąjungininkė ir oficialaus leidimo išdavinėti žydams vizų tikrai nedavė. Tačiau Čiunė Sugihara tiesiog žmogiškumo ir sąžinės vedamas savo iniciatyva, be ofiacialaus leidimo išdavinėjo tranzitines vizas“, – pasakojo Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė.
Plačiau – ketvirtadienio „Rinkos aikštės“ numeryje.
[#gallery=2288#]