Kėdainiai jau turi oficialų lankytinų vietų sąrašą
Kėdainiai pagaliau turės oficialų pilną lankytinų mūsų krašto vietų sąrašą. Sprendimas sudaryti tokį sąrašą buvo priimtas vadovaujantis vietos savivaldos įstatymu bei turizmo įstatymu – rajono taryba turi teisę tvirtinti lankytinų vietų sąrašą. Be to, toks sąrašas buvo būtinas planuojant informacinių kelio ženklų į lankytinas vietas įrengimą, siekiant turizmo infrastruktūros plėtros ir informacijos apie esamas lankytinas vietas tikslumo.
Dotnuvos seniūnija
Dotnuvos seniūnijoje išskirta 18 lankytinų vietų. Į sąrašą įtraukta 1863−1864 m. sukilimo mūšio ties Mantviliškiu vieta, Akademijos parkas ir keturi ten esantys paminklai, Dotnuvos dvaro sodyba, Dotnuvos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ir Bernardinų vienuolyno ansamblis, Dotnuvos vandens malūnas, Gėlainių kapinėse esantys kapai, Monumentalus kryžius su horeljefais, Nepriklausomybės kryžius, paminklas partizanams, Pilionių piliakalnis, Lietuvos partizanų Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto žūties vieta, Senkapis (vad. Prancūzkapiu), Siponių pėduotasis akmuo (vad. Ožakmeniu), Šlapaberžės dvaro sodyba, Šlapaberžės Jėzaus Nukryžiuotojo bažnyčia, Vinco Svirskio kryžius, Zacišės buv. dvaro sodybos fragmentai, senosios žydų kapinės.
Gudžiūnų seniūnija
Gudžiūnų seniūnijoje – 14 lankytinų vietų. Tai – biustas Vytautui Didžiajam, Gudžiūnų Švč. Jėzaus širdies bažnyčia, Tėvo Stanislovo kapas ir paminklas, karių ir partizanų kapai, Jurgio Lebedžio kapas, vinkšna, Paberžės dvaras, 1863 m. sukilimo muziejus, Paberžės Švč. Mergelės Marijos apsilankymo bažnyčia ir klebonija, paminklas, skirtas 1863 m. sukilimo 150-mečiui paminėti, paminklinis akmuo rezistentams, Paberžei ir Tėvui Stanislovui, Terespolio dvaro sodyba, Tėvo Stanislovo liturginio meno saugotuvės.
Josvainių seniūnija
Į šioje seniūnijoje nustatyto 10 lankytinų vietų sąrašą patenka buvusio dvaro (XVIII a.) svirnas, Jaunalietuvių paminklas, Josvainių Visų Šventųjų bažnyčia, koplytstulpis tremtiniams, Lietuvos partizanų kautynių, žūties vieta ir kapas, memorialas Josvainių žemės partizanams, paminklinis akmuo partizanams, Onos Lisiūtės kapų kompleksas, skulptoriaus Kosto Rameikos kapas, senosios žydų kapinės.
Kėdainių mieste lankytinų vietų daugiausiai – net 44. Į šį sąrašą patenka Didžioji, Radvilų, Senoji gatvės ir pastatai, esantys jose, Šv. Juozapo ir Šv. Jurgio bažnyčios, Evangelikų liuteronų ir evangelikų reformatų bažnyčių kompleksai, Rotušė ir kiemelyje esantis saulės laikrodis.
Taip pat ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras Arnetų name, Kėdainių krašto muziejus, Kėdainių miesto parkas, lietuvių raštijos pradininko Mikalojaus Daukšos ąžuolas, Lietuvos geografinis vidurys ir paminklas, meninė instaliacija Česlovui Milošui, minaretas, paminklai 1940–1990 m. kankiniams, kunigaikščiui Jonušui Radvilai „Skrynia“, Lietuvos laisvės kovotojams ir daugelis kitų lankytinų ir miesto gyventojams puikiai žinomų atmintinų vietų.
Krakių seniūnija
Šioje seniūnijoje – 25 lankytini objektai. Tai ir Ambraziūnų piliakalnis, ir knygnešių kapai, taip pat Pilsupių atodanga, Pilsupių ir Plinkaigalio piliakalniai, Vosbučių atodanga, koplytstulpis lietuvių raštijos pradininko Mikalojaus Daukšos „Postilės“ 400 metų jubiliejui, Krakių Šv. Kotrynos vienuolynas, Krakių Šv. Mato bažnyčia, kryžiai partizanų žuvimo vietoje ir visiems Krakių žmonėms, Mikalojaus Katkaus sodyba-memorialinis muziejus, Pajieslio Švč. Mergelės Marijos liūdinčiųjų guodėjos bažnyčia.
Lankytini ir paminklai Lietuvos partizanams, žuvusiems 1940–1960 m., Lietuvos vardo paminėjimo 1000-mečiui, pirmajai Krakių mokyklai, sovietinių represijų aukoms, žuvusiems už Lietuvos laisvę bei kiti objektai.
Pelėdnagių seniūnija
Čia į lankytinų vietų sąrašą pateko Ansainių memorialas, Aukupėnų buvusi dvaro sodyba, Aukupėnų kapinių laidojimo koplyčia, Gelnų koplytėlė, Juciūnų kapinių statinių kompleksas, Labūnavos dvaro bokštai ir kryžius, atminimo lenta bokšte žuvusiems Lietuvos partizanams, „Neregėtos Lietuvos“ Tūkstantmečio ąžuolynas (Pašilių k.), Nociūnų kaimo kapinių kapai, paminklas 1944–1955 m. žuvusių Slikių ir Akmenių kaimų Vyčio apygardos partizanų atminimui, Stašaičių piliakalnis ir Zabielų memorialinė koplyčia.
Pernaravos seniūnija
Šioje seniūnijoje – vos 4 lankytini objektai. Tai paminklas Lietuvos partizanams, Pernaravos Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčia, Šaravų ąžuolas ir tautinio atgimimo veikėjos Jadvygos Juškytės kapas.
Surviliškio seniūnija
Čia lankytini Kalnaberžės, Lomeikiškių, Vaidatonių ir Bakainių piliakalniai, dievdirbio Vinco Svirskio kapas ir kryžiai bei jam atminti skirta akmeninė skulptūra. Taip pat – Kalnaberžės ir Sirutiškio dvaro sodybos, Surviliškio koplytėlė ir Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčia, kryžius Lietuvos Nepriklausomybei ir paminklas Lietuvos partizanams.
Šėtos seniūnija
Čia lankytinais paskelbti paminklai Lietuvos partizanams, taip pat žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę bei Pagirių miesteliui ir jo apylinkių gyventojams, Lietuvos partizanų užkasimo vieta ir kapai, Pagirių kapinių koplyčia, Pašumerio dvaro ir Vaiškonių dvaro sodybų fragmentai, Sangailų piliakalnis, Šėtos sinagoga, Šėtos Švč. Trejybės bažnyčia ir kiti objektai.
Truskavos ir Vilainių seniūnijos
Truskavoje lankytini Truskavos ir Anciškio kapinių kapai, Lietuvos partizanų vadavietė, Pavermenio dvaro sodyba, Šukonių piliakalnis ir Truskavos bažnyčia.
Vilainiuose – Apytalaukio, Lančiūnavos ir Stasinės dvaro sodybos, Apytalaukio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo, Lančiūnavos Šv. Kazimiero bažnyčios, Česlovo Milošo gimtinė, Povilo Lukšio žūties vieta ir paminklas, Šventybrasčio ąžuolai, bažnyčia ir kapinės bei kiti objektai.
Susipažinus su visų lankytinų vietų sąrašu, matome, kad galime pelnytai didžiuotis mūsų krašto istorija ir mūsų protėvių palikimu. Pažinkime savo kraštą iš naujo, pažvelkime į jį atidesniu žvilgsniu, pakviesdami ir savo šeimos draugus, vaikus ir anūkus.