Skip to content

Kėdainių sporto centre – planuojami ilgai laukti pokyčiai

 Kėdainių sporto centre – planuojami ilgai laukti pokyčiai

Liepos mėnesio tarybos posėdžiui bus teikiamas svarstyti Kėdainių sporto centro veiklos nuostatų keitimo klausimas. Nuostatų keitimas – ne tik administracinio pobūdžio pokytis. Keisis ir pačios įstaigos teisinis statusas – jei lig šiol jis veikė kaip švietimo įstaiga, pasikeitus nuostatams taps visateisiu sporto centru. Kokius pokyčius tai reikš centro darbuotojams, jį lankantiems žmonėms bei visam Kėdainių miestui?

Bendruomenė pokyčiams pritaria

Kol kas Lietuvoje sporto įstaigos veikia trimis modeliais – tai švietimo įstaigos modelis (jų visoje Lietuvoje yra 28), mišrus modelis (tokių yra apie 40) ir sporto centrai, kurie vadovaujasi sporto įstatymu ir įveda teisingą sportiškumo sisteminį rengimą. 

Sporto centrų kasmet vis daugėja, mat dabartinė tendencija Lietuvoje – sporto įstaigoms taikyti sporto centro modelį ir atsisakyti mišraus ar švietimo įstaigos veiklos modelio.

Kėdainių rajono savivaldybės vicemeras, savivaldybės sporto tarybos pirmininkas Paulius Aukštikalnis atkreipė dėmesį, kad tokie pokyčiai nėra naujiena žvelgiant visos šalies mastu. Planuojama, kad iki kitų metų Lietuvoje liks veikti tik sporto centro statusą turinčios tokio tipo įstaigos, tad kėdainiečiams laukti paskutinės akimirkos nėra jokio reikalo, juo labiau kad pokyčiams jau pribręsta seniai.

„Šis sprendimo projektas nėra kažkokia naujiena ar išskirtinumas Lietuvos mastu. 

Manau, kad atėjo laikas keistis ir judėti į priekį kartu su visomis Lietuvos sporto įstaigomis ir mūsų Sporto centrui pakeisti nuostatus bei funkcionuoti kaip sporto įstaigai, o ne kaip švietimo įstaigai, kaip buvo lig šiol.

Birželio 16 dieną mes kartu su savivaldybės Švietimo skyriaus vedėju Juliumi Lukoševičiumi, administracijos direktoriumi Arūnu Kacevičiumi ir sporto skyriaus specialistu Gediminu Misiumi buvome susitikę su Sporto centro bendruomene. Bendruomenei apie būsimus pasikeitimus išsamiai papasakojo l. e. p. centro direktorius Tomas Pakštys, o mes savo ruožtu dar kartą apie viską diskutavome su Centro darbuotojais.

Šiems pasikeitimams vienbalsiai pritarė visi tądien susitikime dalyvavę mokytojai“, – kalbėjo P. Aukštikalnis. 

Taps tikrąja sportininkų kalve

Kėdainių sporto centro l. e. p. direktorius Tomas Pakštys džiaugiasi, kad pagaliau imta vaduotis iš ilgus metus trukusio sąstingio. 

Maža to, sporto centro siekis ugdyti kokybiškus sportininkus prisidės ir prie Kėdainių krašto vardo garsinimo. 

Tomas Pakštys: „Atsiradus sportininkų rengimo sistemai galima orientuotis į sportinius rezultatus, galima sportininkus rengti nežiūrint jų amžiaus.“„Nepaisant to, kad mūsų įstaiga vadinasi Kėdainių sporto centru, lig šiol veikėme kaip švietimo įstaiga ir teikėme neformaliojo švietimo paslaugas. Kai tapsime tikruoju sporto centru, pasikeitimai 

atvers vartus į gerokai platesnius sporinės veiklos vandenis. 

Švietimo įstaigos ir sporto įstaigos veiklos kardinaliai skiriasi. Šiandien pas mus yra tik pagrindinės veiklos, kurios skirtos užimti vaikus po pamokų. 

Tuo tarpu sporto centre kiekvienos sporto šakos ugdymo programą sudaro pradinio rengimo, meistriškumo ugdymo, meistriškumo tobulinimo ir didelio meistriškumo ugdymo pakopos. Atsiradus sportininkų rengimo sistemai galima orientuotis į sportinius rezultatus, galima sportininkus rengti nežiūrint jų amžiaus – čia bus galima ugdyti ir darželinukus, ir jau mokyklą baigusius žmones“, – pasakoja T. Pakštys.

Jis priduria, kad Kėdainių sporto centrui pakeitus veiklos modelį bus galima išplėsti įstaigos veiklą net ir komercinėje srityje. Kraštiečiams bus galima teikti ir sveikatinimo ar rekreacijos paslaugas. 

Treneriams – skatinamasis paketas

Be abejo, centro darbuotojams aktualu, kaip, pasikeitus įstaigos statusui, pasikeis jų kasdienybė. Tačiau paaiškėjo, kad pokyčių nebus tiek jau daug, o ir būsimi pokyčiai – teigiami.

„Žinoma, treneriai kėlė klausimus dėl atlyginimo, atostogų, darbo sąlygų. Tačiau mes sudėliojome viską taip, kad atlyginimai nesikeis, darbo sąlygos liks tokios pačios. 

Tačiau geriausia tai, kad treneriai turės galimybę užsidirbti daugiau, jie ne tik morališkai turės daugiau motyvacijos paruošti aukščiausio lygio sportininkus, bet ir jų pasiekti geri rezultatai leis jiems gauti priedus prie atlyginimo ar didesnę kintamąją atlyginimo dalį. Taip pat bus lengviau keltis kvalifikaciją. 

[quote author=”T. Pakštys”]Minėti pokyčiai – didelis žingsnis modernaus ir kokybiško sportininkų rengimo link. Sporto centro statusas leis rengti aukščiausios klasės sportininkus nuo pat mažens, taip pat suteiks daugiau moralinės ir finansinės motyvacijos treneriams.[/quote]

Iš tiesų reikia pripažinti, kad tikrai būna nuoskaudų, ypatingai tada, kai mokytojas dirba su sportininku nuo mažens, 14 metų jį ugdo, ruošia, išleidžia į plačius sporto vandenis, o galiausiai gauna kaip padėką gėlyčių puokštę. 

Manau, kad treneriai turi gauti jų įdirbį ir rezultatą atspindintį užmokestį ir, pakeitus nuostatus, tokia galimybė atsiras“, – kalbėjo T. Pakštys. 

Visoje Lietuvoje

Kaip minėta anksčiau, visoje šalyje pereinama prie visateisių Sporto centrų sistemos. Tai, kad sportas nėra švietimo veikla, aiškiai deklaruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, o minėti pokyčiai jau kurį laiką vyksta ir kituose šalies miestuose.

„Ministerija aiškiai deklaruoja, kad sportas – nėra švietimo veikla. Mokytojo ir trenerio darbas skiriasi, skiriasi ir siekiai. Galbūt dėl to, kad centrinė valdžia taip aiškiai deklaruoja tvirtą poziciją šiuo klausimu, mes taip pat drąsiai žengiame reformos keliu. Nėra reikalo laukti paskutinės akimirkos, juo labiau kad apie pokyčius kalbėta jau seniai, tiesiog reikėjo laiko viskam išdiskutuoti“, – sako Sporto centro vadovas.

Tuo tarpu vicemeras P. Aukštikalnis pridūrė, kad identiškus pasikeitimus išgyveno ir kitų miestų sporto įstaigos, o Paulius Aukštikalnis: „Aišku viena – pasikeitimai atėjo laiku ir jie yra tik į naudą. Neabejoju, kad taip bus ir Kėdainiuose.“ Algimanto Barzdžiaus / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.rezultatai yra tik teigiami.

„Tokie pokyčiai kituose miestuose tikrai pasiteisino. Šiauliai, Utena, Biržai, Anykščiai, Panevėžys ir galybė kitų. 

Panevėžyje lankiausi pats, susipažinau su tokio tipo įstaigos veikla, administravimu iš arti. Aišku viena – pasikeitimai atėjo laiku ir jie yra tik į naudą. Neabejoju, kad taip bus ir Kėdainiuose“, – įsitikinęs P. Aukštikalnis.

Kėdainių sporto centro mergaičių krepšinio trenerė Gerda ČEČKAUSKIENĖ:

„Pirmiausia, išgirdus apie pokyčius, kilo klausimas, ar nenukentės mūsų finansai. Tačiau kai buvo paaiškinta viskas, man asmeniškai, baimė dingo.

Visgi liko klausimas dėl kategorijų. Dabartinėmis sąlygomis kategoriją gauti buvo galima lengviau, nes sporto centre reikalavimai jau žymiai aukštesni. Tačiau susirinkimo metu buvo susakyta apie saugiklius, kurie užtikrins ramų perėjimą iš vienos sistemos į kitą. Bus 2 metai tokie pereinamieji, kai nesikeis mūsų alga, kai bus galima pasiruošti. Manau, žmogus gali jaustis stabiliai ir užtikrintai.

Gerai, kad sporto centro nuostatai leis rajone išsaugoti ugdytinius. Lig šiol didieji miestai, turėdami geresnį finansinį ir infrastruktūrinį aprūpinimą, „vagia“ iš rajonų gabius vaikus. O dabar mes galėsime sudaryti sutartis su gabiais vaikais ir jos jau neleis taip paprastai to vaiko nuvilioti į didmiestį. Vaikas, jei norės, galės išeiti, tačiau kito miesto įstaiga turės kompensuoti už tai.

Dar vienas pliusas – mes apimsime ir suaugusiųjų sportą. Tarkime, galėsime turėti Kėdainiuose moterų krepšinio komandą, tai bus gera motyvacija jauniems žmonėms.

Manau, kad tie treneriai, sporto mokytojai, kurie sąžiningai dirbo, dirbs ir toliau ir tikrai finansiškai nenukentės. O tie, kurie eina į darbą tik tam, kad kažkur nueitų, taip, jiems teks daugiau pastangų įdėti, kad pasiektų iškeltus aukštus tikslus.“

Justinas JASIUKAITIS, Panevėžio miesto savivaldybės Sporto skyriaus vedėjas ir Darbo pokyčių grupės narys:

„Lietuvoje yra 88 sporto įstaigos, bet dalis jų veikia kaip švietimo įstaigos, o kita dalis taiko mišrų paslaugų teikimo modelį. Tai sukelia problemų, pavyzdžiui – kur dėtis sportininkui, sulaukusiam 18 metų? Mišrus modelis taip pat nėra sveikintinas, todėl visos savivaldybės eina sporto įstaigų gryninimo link. Be to, sporto įstaigos, išsigryninusios į sporto centrus, ne tik ugdys sportininkus, bet ir galės aktyviai bendradarbiauti su sporto federacijomis, teikti papildomas paslaugas gyventojams.

Panevėžyje vykstant šiems pokyčiams, darbuotojai labiausiai nerimavo dėl darbo sąlygų – rūpėjo atostogų trukmė. Tad mes tarybos sprendimu užtikrinome ilgesnės trukmės atostogų galimybę treneriams, o iš esmės kitos darbo sąlygos liko tos pačios.

O mūsų darbo grupė pateikė siūlymus, kaip patobulinti įstaigų perėjimo į sporto centrus laikotarpį ir pokyčius padaryti sklandesnius, tikimės, kad į siūlymus bus atsižvelgta.“

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video