Kėdainių rajone daug žmonių miršta, bet mažai gimsta

 Kėdainių rajone daug žmonių miršta, bet mažai gimsta

Kėdainių rajonas – nestabdomai senėja ir traukiasi. Čia miršta daug daugiau žmonių nei gimsta. Praėjusių metų skaičiai taip pat nedžiugina – vien praėjusių metų liepos 1 dieną šiame rajone gyveno 918 žmonių mažiau nei ankstesniais metais. Statistikos departamentas skelbia, kad 2017 metais Kėdainių rajone gyveno 47 tūkst. 229 nuolatiniai gyventojai, o 2018 m. liepos 1 dieną – 46 tūkst. 311 gyventojų.

Gimė mažiau

Kaip informavo Civilinės metrikacijos ir archyvo skyrius vedėja Gaiva Petrauskienė, 2018 metais užregistruota 416 gimimo įrašų – 214 berniukų ir 202 mergaitės, iš jų yra dvi dvynukų poros.

Tuo tarpu 2017 metais Kėdainių rajone buvo užregistruoti 525 gimimai.

Vadinasi, per metus mūsų rajone gimimų skaičius sumažėjo net 109 naujagimiais.

[quote author=“G. Petrauskienė“]Skirtumas tarp gimusių ir mirusių yra 335. Gaila, kad turime tiek daug mirčių ir tiek mažai gimimų. [/quote]

Tačiau šis gimimų skaičius dar nereiškia, kad visi vaikučiai ir auga Kėdainių rajone – dalis jų čia užregistruoti, tačiau yra gimę ir likę užsienyje. Tad nereikia stebėtis ir faktu, kad Kėdainių rajone nuolat mažėja ir moksleivių skaičius.

Kėdainių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė apžvelgė praėjusių metų gimimų ir mirčių, santuokų ir ištuokų statistiką, taip pat pateikė populiariausių bei rečiau renkamų mergaičių ir berniukų vardų sąrašą. Algimanto Barzdžiaus nuotr. Daugiausia išvykusių – į Jungtinę Karalystę

„Remiantis praėjusių metų turimais duomenimis, jauniausiai mamai – 15 metų, jauniausiam tėčiui – 18.

241 vaikutis gimė tėvams esant santuokoje, 149 vaikams pripažinta tėvystė, kai tėveliai nėra santuokoje, 26 gimimus registravo vienišos mamos.

Iš 416 užregistruotų gimimų 88 vaikai gimė užsienyje, o vėliau buvo įtraukti į apskaitą civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje.

Daugiausia vaikų gimė Jungtinėje Karalystėje – 56, Vokietijoje – 10, Norvegijoje – 7, Airijoje – 6, JAV – 4, Danijoje – 2 ir po 1 Rusijoje, Alžyre, Švedijoje.

Pagal šiuos skaičius galima teigti, kad daugiausiai kėdainiečių yra išvykusių į Jungtinę Karalystę. Peržiūrėjus penkerių metų statistiką, tai mažiausias užregistruotų užsienyje gimusių vaikų skaičius, 2017 metais buvo 122, o ankstesniais metais vidurkis 150 vaikų“, – teigė G. Petrauskienė.

Įdomu ir tai, jog praėjusiais metais 180 šeimų susilaukė pirmo vaikučio, 156 vaikai buvo antrieji šeimoje, 49 šeimas papildė po trečią atžalą, 20 šeimų gimė po ketvirtą vaikutį, 4 – penktas vaikas, 5 – šeštas vaikas ir po vieną šeimą papildė septintas ir aštuntas vaikas.

Kokie vardai Kėdainiuose populiariausi?

„2018 metais tėveliai vaikams rinko labai gražius, įvairius, retus, įdomius vardus, todėl įvardinti ypatingiausius – gana sudėtinga, – šypsosi G. Petrauskienė ir sako, jog populiariausių mergaitiškų vardų sąraše pirmąją vietą užima vardas Emilija, registruotas net devynis kartus.

Nuo jo nedaug atsilieka vardas Lėja, kuris buvo registruotas penkis kartus. – Šie du mergaičių vardai išlieka populiariausi, nes daugiau nei penkis kartus pasikartojančių vardų nebuvo, tačiau buvo labai daug retų, naujų ir negirdėtų vardų.“

Retų vardų sąraše atsiduria tokie mergaičių vardai kaip Rėja, Amėja, Melanija, Daira, Matėja, Amatėja, Lalita, Rajana, Otilė, Tina, Dineta, Deina, Emerita, Altėja, Eida, Dilėja, Kaspija, Reina, Milana, Karilė, Ditė, Aiga, Mila.

Retų, tačiau lietuviškų vardų sąraše buvo ir tokie vardai kaip Barbora, Adelė, Vytautė, Kotryna.

2018 metais gimusiems berniukams dažniausiai buvo registruojamas Nojaus vardas – net vienuolika tėvų davė šį vardą savo vaikams.

Taip pat dominavo vardai Lukas ir Kajus, Jonas ir Matas, Herkus ir Dominykas.

Reti vardai buvo Etanas, Hubertas, Tauras, Einius, Erdvilas, Taironas, Eranas, Deinius, Dovijus.

Tuo tarpu retų, bet lietuviškų vardų sąrašą papildė tokie vardai kaip Motiejus, Simonas, Benediktas, Teodoras, Albertas, Antanas, Radvilas.

[quote author=“G. Petrauskienė“]Remiantis praėjusių metų turimais duomenimis, jauniausiai mamai – 15 metų, jauniausiam tėčiui – 18.[/quote]

Santuokos ir ištuokos

Kėdainių civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus duomenimis, 2018 metais užregistruota 25 santuokomis mažiau nei 2017 metais. 2017 metais aukso žiedus sumainė 298 poros, o praėjusiais metas – 273.

„Iš jų 51 santuoka įregistruota bažnyčioje, vėliau įtrauktos į apskaitą, 22 santuokos užregistruotos užsienio valstybėse: šešios Jungtinėje Karalystėje, trys Vokietijoje, dvi JAV ir po vieną Švedijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Kroatijoje, Ispanijoje, Rusijoje, Brazilijoje, Pakistane, Danijoje, Turkijoje.

200 santuokų užregistruota Kėdainių miesto rotušėje, iš jų buvo šešios poros, kai vienas iš sutuoktinių yra užsienio pilietis. Taigi Rotušėje aukso žiedus sumainė piliečiai iš Pakistano, Albanijos, Ukrainos, Baltarusijos ir du iš Rusijos. Nepilnamečių porų nebuvo“, – pastebi G. Petrauskienė ir priduria, jog šiemet metrikacijos skyrius turėjo net 10 išvažiuojamųjų santuokų: tris kartus tuokė sodyboje „Medžiotojų sostinė“, keturis – „Pas bitininką“, po kartą – „Varnupėje“, „Smilgos slėnyje“ ir Svilių kaime.

„Tai didžiausias skaičius išvažiuojamųjų santuokų nuo 2009 metų rugsėjo 1 d., kai pradėjome vykdyti išvažiuojamąsias santuokas. 2017 metais tokių santuokų turėjome vos penkias“, – atkreipia dėmesį G. Petrauskienė, pridurdama, jog 2018 metais buvo minimos ir vienos deimantinės vestuvės, kai sutuoktiniai jau šešis dešimtmečius kartu.

Deja, tačiau užregistruota ir ištuokų. Pernai jų buvo 154, o 2017 metais – 157.

Keitė ir vardus, ir pavardes

Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus duomenimis, 2018 metais 52 piliečiai kreipėsi dėl vardų, pavardžių pakeitimo. 7 prašymai buvo pakeisti vardą, 44 piliečiai pakeitė tik pavardę ir 1 vardą ir pavardę.

Mirčių mažiau

G. Petrauskienės teigimu, 2018 metais mirė 751 gyventojai, iš jų 355 vyrai, 396 moterys, o 2017 metais – 783, taigi 32 mirtimis mažiau.

„13 gyventojų mirė užsienyje: keturi Vokietijoje, du Jungtinėje Karalystėje, du Airijoje ir po vieną Norvegijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose ir Estijoje.

Daugiausiai mirė dėl širdies, kraujagyslių ligų – tai 413 piliečių, dėl vėžio – 155, dėl plaučių ligų – 36, dėl nelaimingų atsitikimų – 27. 2017 metais dėl nelaimingų atsitikimų svetur mirė 42 piliečiai.

Skirtumas tarp gimusių ir mirusių yra 335. Gaila, kad turime tiek daug mirčių ir tiek mažai gimimų“, – teigia G. Petrauskienė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content