Kėdainių įrašų studijoje – elektroninės muzikos kūrėjas

 Kėdainių įrašų studijoje – elektroninės muzikos kūrėjas

Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje jau kurį laiką įrengta įrašų studija labai greitai priims visus norinčius pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis. Norite įrašyti dainą? Įgarsinti knygą? Išleisti savo įskaitytą poeziją CD formatu? O gal norite susipažinti su muzikos ir garso įrašymo technologija? Visa tai ir dar daugiau jums atrasti ir pažinti padės jau dešimtmetį muzikos industrijoje dirbantis kėdainietis Martynas Nistirenko. 

Jau domisi

Nors įrašų studijoje kol kas daryti dar nebuvo galima, tačiau susidomėjusių studijos veikla jau buvo. Tiesa, visi susidomėję buvo anaiptol ne jaunimas, o solidaus amžiaus kėdainiečiai. 

„Dirbu čia jau lygiai mėnesį, tačiau kol kas įrašų nedarėme, mat reikėjo laiko pasiruošti, susipažinti su įranga, programomis. 

Tačiau jau buvo pas mane atėję keli kraštiečiai, domėjosi studijos darbu. Tarp kitko, visi jie buvo vyresnio amžiaus žmonės. 

Studijoje padaryti įrašus tikrai nebus sunku nei jaunimui, nei vyresnio amžiaus žmonėms. Tam aš čia ir esu, kad paaiškinčiau, ką reikia daryti, padėčiau, pareguliuočiau“, – pasakoja M. Nistirenko. 

M. Nistirenko viliasi, kad įrašų studijos paklausa bus pakankamai solidi. Jo teigimu, studijos buvimas skatins žmones kurti, ateiti, daryti įrašus, tobulėti muzikos srityje. / Eglės Kuktienės nuotr. Nori motyvuoti

Elektroninę muziką kuriantis Martynas dirbti bibliotekoje apsisprendė norėdamas prisidėti prie savo gimtojo miesto gerovės. Jis tikina, kad ypač muzikaliame mieste studija yra labai aktuali, be to, ji padės papildomai motyvuoti gabius žmones.

„Manau, kad paklausa tikrai bus. Šios studijos buvimas skatins žmones kurti, ateiti, daryti įrašus, tobulėti. Kai nėra galimybės įsirašyti muzikos, yra mažiau motyvacijos ir kurti.

Norisi prisidėti prie Kėdainių. Matau, kad čia yra labai daug talentingų žmonių, manau, juos būtų galima papildomai motyvuoti įvairiais visuomeniniais projektais. Ir kalba eina ne tik apie jaunus žmones. 

Žinoma, kai kuriems žmonėms gali susidaryti įspūdis, kad įrašų studija reikalinga labai siauram ratui žmonių. Tačiau tai netiesa – reikia tiesiog plačiau ir kūrybiškiau žvelgti į šį reikalą. Muzika, reklamos, knygų įgarsinimai – čia galima daryti daugybę dalykų.

Su muzika yra toks dalykas – nėra taip, kad visi visuomenės nariai gali profesionaliai dirbti su ja, tiesiog ne visi turi tam reikalingus gabumus. Bet tiems, kurie susidomėję muzika, tai yra nuostabi galimybė“, – sako pašnekovas. 

Projektas su moksleiviais

Martynas tikina, kad susipažinti su darbu įrašų studijoje ypatingai svarbu yra tiems, kurie savo ateitį sieja su muzika. Dėl to jis turi daug planų, į kuriuos ketina įtraukti ir Kėdainių muzikos mokyklos bendruomenę.

„Turiu idėją glaudžiai bendradarbiauti su Kėdainių muzikos mokykla. Jeigu žmogus nori sieti savo ateitį su muzika, jam bus be galo naudinga prisiliesti prie darbo įrašų studijoje. 

Norėčiau daryti projektus, įtraukiant Muzikos mokyklos mokytojus  – su jų pagalba atrinkti mokinius, kurie yra motyvuoti, patys kuria, mato save muzikoje ir su jais užsiimti ir daryti įrašus. Tačiau šią idėją dar reikia kiek subrandinti.

Įrašų studijoje yra mikrofonai, būgnai, sintezatorius – pagrindiniai dalykai reikalingi ne tik vokalo, bet ir muzikos įrašymui. Be abejo, žmonės gali atsinešti ir savo instrumentus. / Eglės Kuktienės nuotr. Studija galėtų naudotis ir žmonės, kurie mokosi kurti elektroninę muziką. 

Kėdainiai apskritai yra labai muzikalus miestas. Daug vyresnio amžiaus žmonių, jaunimo myli muziką, kuria, yra veiklūs būtent šioje srityje. 

Kiek koncertų, projektų – kad ir Broma Jazz festivalis, mano manymu, geriausias dalykas, kas Kėdainiams galėjo nutikti muzikos srityje. Žinoma, ir Jonas Stankevičius su savo jaunimėliu, džiazistais – tai nuostabu! Labai laukiu jų ateinant į studiją ir aš manau, kad mes kartu galėsime sukurti labai gražių dalykų“, – viliasi M. Nistirenko. 

[quote author=“M. Nistirenko.“]Kėdainiai apskritai yra labai muzikalus miestas. Daug vyresnio amžiaus žmonių, jaunimo myli muziką, kuria, yra veiklūs būtent šioje srityje.[/quote]

Daug užkulisinio darbo

Pašnekovas pasakoja, kad įrašyti, pavyzdžiui, dainą – tai viena darbo dalis. Paprastai trumpesnioji ir paprastoji. Gerokai ilgesnis procesas yra įrašo sutvarkymas.

„Jeigu žmogus atėjęs į studiją jau turi muziką, paruoštą aranžuotę, tuomet belieka tik stoti prie mikrofono ir įrašyti vokalą.

Jeigu žmogus nori įrašyti ir muziką – pirmiausia sėdama prie instrumentų. Čia yra būgnai, sintezatorius, na, pagrindiniai dalykai, bet, be abejo, muzikantai dažniausiai turi savo instrumentus ir gali juos atsinešti. Įrašius muziką jau galima įrašyti ir vokalą. 

Vėliau vyksta garso apdirbimo procesas specialiomis kompiuterinėmis programomis ir aš padarau taip, kad kūrinys skambėtų kaip visuma, o ne atskirų garsų kratinys. 

Garso apdirbimas užima nemažai laiko. Reikia ir ausį tam turėti aštrią. Būna, kad nepavyksta vienu prisėdimu visko padaryti, nes tiesiog ausis pavargsta, jeigu reikia daug informacijos apdoroti. Visumoje daugiau darbo užima būtent mano darbas – koregavimas. Ypač daug laiko tam reikia skirti, jei įrašinėjama muzika grojant grupei. 

Žinoma, įrašyti taip pat ne iš pirmo karto pavyksta, tenka kelis kartus pakartoti tam, kad būtų rastas aukso viduriukas“, – pasakoja muzikantas. 

Anksčiau biblioteka buvo tiesiog vieta, kur buvo dalijamasi knygomis. Dabar bibliotekos veikla gerokai išsiplėtusi – čia noriai laiką leidžia moksleiviai, jaunimas, senjorai. / Eglės Kuktienės nuotr. Trečias kartas nemelavo

Pats Martynas muzikos pasaulyje sukasi nuo mažens. Ir nors buvo laikas, kai į muziką ir pažiūrėti nebenorėjo, galiausiai vis tiek grįžo į šį kelią. Tiesa, daugeliui gal kiek neįprastą ir keliantį pagarbų susižavėjimą – elektroninės muzikos kūrimą. 

„Mano kelias į muziką vyko tarsi trimis etapais. Viskas prasidėjo dar Kėdainių muzikos mokykloje, kur mokiausi groti trombonu. Baigęs muzikos mokyklą nenorėjau turėti nieko bendro su muzika, net į tą pusę žiūrėti nenorėjau. Tačiau vėliau atradau chorą, o jis man grąžino meilę muzikai. 

Kai baigiau mokyklą ir išvažiavau toliau mokytis į Kauną, ten susipažinau su vienu muzikos kūrėju iš Panevėžio, kuris mane supažindino su elektronine muzika. Taip aš atradau save šioje srityje ir šis meilės elektroninei muzikai etapas trunka jau dešimtmetį.

Penktadieniais „LRT Opus“ radijo stotyje kartu su grupe „Baltijos čempionai“ populiariname nišinę muzikos sritį, laužytą elektroninę muziką – drumandbass. Mes kuriame muziką, populiariname ją, organizuojame renginius, rengiame koncertus“, – apie savo veiklą, kai nedirba Kėdainiuose bibliotekoje, pasakoja Martynas. 

Jaunimo daug

Tuo tarpu bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja Danguolė Jablonskienė pasidžiaugė, kad bibliotekoje kas dieną renkasi daug vaikų, jaunimo, todėl tikisi ir pasisekimo su įrašų studijos darbu. 

„Labai džiaugiamės, kad radome Martyną, kad jis sutiko čia dirbti. Ilgai ieškojome darbuotojo, nes, tenka pripažinti, tokios srities specialistų nėra tiek jau daug. 

Žmonės anksčiau važiuodavo įrašus daryti į Kauną, o kol kas, kas buvo atėję, labai džiaugėsi, kad ir savame mieste galės daryti įrašus.

Apskirtai biblioteka tapo daugiafunkce erdve, kur noriai renkasi įvairaus amžiaus žmonės.  Anksčiau biblioteka buvo tiesiog vieta, kur buvo dalijamasi knygomis. Dabar jau mūsų veikla gerokai išsiplėtusi – čia yra erdvė jaunimui susitikti, būti kartu, yra vieta vykti edukacijoms, mokymams, susipažinimas su technologijomis. 

Viskas vietoje – knygos čia pat, kompiuteriai čia pat, interaktyvioji lenta, išmanusis stalas, stalo žaidimai. Galima ir pamokas ruošti, ir laisvalaikį turiningai leisti. Čia būna tiesiog pilna jaunų žmonių, gerų, žingeidžių vaikų. 

Paskutiniu metu labai stipriai išaugo bibliotekos lankomumas, kone dvigubai. Matome, kad jaukios naujos patalpos, teigiama erdvė daro didelę įtaką ir čia noriai renkasi visi žmonės“, – kalbėjo D. Jablonskienė.

 Valanda įrašų studijoje kainuoja 20 eurų. Nemokamai įrašymo paslaugos yra teikiamos kultūros įstaigoms. Norintiems susitarti dėl įrašų darymo, reikėtų skambinti į bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrių telefonu (8 347) 57 644 arba užeiti ir susitarti gyvai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content