Kėdainių GMP medikų kraityje – įspūdžiai ir patirtys

 Kėdainių GMP medikų kraityje – įspūdžiai ir patirtys

Praėjusį savaitgalį pajūryje vykusiose Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynėse dalyvavusi VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) greitosios medicinos pagalbos skyriaus komanda nors ir neužėmė pirmosios vietos, tačiau pasirodė gerai. „Mūsų komandos darbą vertinu puikiai, labai dėkoju kiekvienam jos nariui, kurie varžybose parodė profesionalias žinias – vadovavimo ir pagalbos teikimo principus, kaip reikalauja tarptautiniai standartai“, – sakė iš varžybų grįžusi ir komandą lydėjusi Kėdainių GMP vyriausioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.

Nuo savižudžio iki autoįvykio

[quote author=“Nerijus Mikelionis“]Visas įdomumas, jog reikia bendradarbiauti, dirbti kartu, nepaisant kalbos barjerų, sistemos skirtumų, tai pagrindinis visų pasiekimas.[/quote]

Iš 36 žaidynėse dalyvavusių komandų, 5 buvo atvykusios iš užsienio. Greitosios medicinos pagalbos žaidynės – unikali galimybė itin sunkų ir atsakingą darbą atliekantiems medikams susitikti, sužinoti skubiosios pagalbos naujienas, pasidalyti patirtimi su kolegomis. Žaidynių užduotys visuomet priartinamos prie aktualijų – dažniausiai pasitaikančių kvietimų priežasčių, Lietuvoje ir pasaulyje vykstančių įvykių.

„Visas įdomumas, jog reikia bendradarbiauti, dirbti kartu, nepaisant kalbos barjerų, sistemos skirtumų, tai pagrindinis visų pasiekimas“, – yra kalbėjęs Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis.

Komentuodama varžybų užduotis, kurias turėjo įveikti komandos, J. Vaišvilienė pasakojo, kad pirmąją varžybų dieną viena užduočių buvo sumanyta ant Palangos tilto, kur kabėjo savižudis, norėjęs nušokti nuo tilto. Atvykus į įvykio vietą pasirodė, kad pagalbos suteikti reikėjo ne tik vienam žmogui. Viena moteris buvo atsistojusi kitapus tilto ir vos laikėsi už turėklų, ant tilto blaškėsi vyras, dėl kurio kaltės ji norėjusi nušokti. Pro šalį ėjusios ir replikas laidžiusios dvi moterys taip pat trukdė dirbti.

„Reikėjo suteikti tokią psichologinę pagalbą, kad moteris pakeistų savo apsisprendimą ir sutiktų vykti su medikais į gydymo įstaigą, pagalbos reikėjo ir vyrui. Dėmesio reikalavo ir minėtos dvi moterys. Mūsų medikų komandai pasisekė – nelaimėlė nuo tilto nenušoko, o pasibaigus šio įvykio imitacijai, moteris dar padėkojo, kad kėdainiškiai puikiai įveikė užduotį“, – teigė J. Vaišvilienė.

Vykdant antrąją užduotį J. Basanavičiaus gatvėje, teko po autoįvykio gelbėti dviračio takeliu važiavusį partrenktą vyrą ir su juo kartu vykusį dviejų metų vaiką. Iš karto reikėjo gelbėti du sunkias traumas patyrusius pacientus.

Užduotys ir užrištomis akimis

Antrą varžybų dieną buvo gautas pranešimas, jog kavinėje parkritęs žmogus ir jam prasidėjo traukuliai. Atvykus į įvykio vietą, medikus pasitiko žmona su gėlėmis, kuri labai trukdė dirbti. Ji reikalavo suleisti nuo traukulių vaistų, kadangi tie traukuliai ištinka nebe pirmą kartą. Pasak vyr. slaugos specialistės J. Vaišvilienės, kitos komandos neatsilaikė reikalavimui ir suleido tai, ką ši moteris prašė, o kėdainiškių komanda nepasimetė, nepaisė jos reikalavimų ir puolė gelbėti nukritusį žmogų, kaip priklauso. Žmogus jau nebekvėpavo, įvyko staigi mirtis, reikėjo jį gaivinti, viskas buvo daroma pagal ABCD principus. Vienas komandos narys ramino moterį. Gaivinimo metu staiga vienas kavinės lankytojas užspringo, jam pasidarė bloga, reikėjo suteikti pagalbą ir jam. Laimei, visi buvo išgelbėti.

Kita užduotis – estafetė, kuri buvo vertinama teisėjams fiksuojant laiką ir kurią įveikti Kėdainių GMP komandai pasisekė labai gerai. Pavyzdžiui, reikėjo atpažinti, kokios medžiagos yra trijuose buteliukuose, skleidusiuose migdolų, anyžių bei paprasto vandens kvapą. Pasirodo, jei žmogus apsinuodijęs cianidais, skleis migdolų kvapą, jei grybais – kvepės anyžiais. Vanduo buvo dėl to, kad suklaidintų varžybų dalyvius. Po to, įjungus muziką, reikėjo pasakyti, kam ji tinkama. Buvo atsakyta, kad žmogaus gaivinimui muzika netrukdo…

[quote author=“Jolanta Vaišvilienė“]Žaidynių metu kiekvienas dalyvis įgyja neįkainojamos patirties, gauna naujų žinių, realiai pamato ar gelbėjant nukentėjusįjį, viską padaro pagal pagalbos veiksmų seką – ABCD sistemos principus, kad žmogus išgyventų.[/quote]

Vykdant tolesnes užduotis, reikėjo užrištomis akimis prieiti prie manekeno ir atlikti dirbtinį kvėpavimą bei krūtinės ląstos paspaudimus. Trečias komandos narys pūtė gumines pirštines tarsi balionus. Gaivinti teko tol, kol buvo pripūsti 5 tokie balionai. Vairuotojas-sanitaras Modestas Mockus – labai taisyklingai, kaip parodė aparatas, darė paspaudimus. Po to ant neštuvų paguldžius vieną komandos narį, kuris turėjo pilną dubenį vandens, reikėjo greitai pereiti per tam tikrą kliūčių ruožą. Paskutinė estafetės užduotis – fiksuojant laiką, surinkti iš kaladėlių žodį „Mokymai gelbsti gyvybes“.

Gelbėjimo darbai po sprogimo

Masinės nelaimės užduotyje komandos varžėsi teikdamos pagalbą aštuoniems imituoto sprogimo metu nukentėjusiems asmenims. Šeši jų buvo kritinės būklės – nudegę kvėpavimo takus, nutrauktomis galūnėmis, stipriai kraujuojantys.

Naujovė buvo ta, kad vienoje grupėje turėjo veikti trys komandos. Mūsiškiams teko dirbti su Plungės ir vokiečių komandomis.

„Pajutom stresą, kaip reikės susikalbėti, nes vertėja buvo tik viena. Tačiau visa gelbėtojų grupė veikė apgalvotai – iš karto išsirinko komandos vadovę – antrą kartą tokiose žaidynėse dalyvaujančią kėdainiškę, skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistę – Laimą Bačiliūnienę, kuri ir vadovavo gelbėjimo darbams. Iš viso buvo 9 gelbėtojai ir 8 nukentėję žmonės, kuriems turėjome teikti pagalbą. Iš 8 sužalotų žmonių mes „išgelbėjome“ 6. Po žaidynių, aptariant užduotis, buvo pažymėta, kad iš 36 varžybose dalyvavusių komandų, Kėdainių GMP komanda buvo antroje vietoje. Klaipėdos GMP komanda, kuri tapo varžybų nugalėtoja, šioje rungtyje iš 8 išgelbėjo 7 gyvybes. Kitos gi komandos teišgelbėjo po 3 žmones.

Sužaloti žmonės atrodė labai tikroviškai – nutrauktomis galūnėmis, didžiulėmis žaizdomis kaklo srityje, apdegę, aimanuojantys, šaukiantys pagalbos. Gelbėtojams teko įvertinti kiekvieno nukentėjusiojo būklę, taisyklingai sustabdyti kraujavimą. Jeigu tu netaisyklingai suteiki pagalbą, kraujas toliau sunkiasi, paciento būklė toliau blogėja. Vienam vyrui buvo nudeginti kvėpavimo takai, žmogus neturėjo pro kur kvėpuoti, vienintelis dalykas, kas galėjo išgelbėti – dūris į trachėją. Reikėjo veikti nedelsiant – ant uždėto „antkaklio“ drąsiai durti, o atvėrus kvėpavimo takus, žmogus pradėjo kvėpuoti. Mūsų komandos nariai nė vienas nebuvo apipurkštas krauju, kadangi taisyklingai suteikė pagalbą. Dar reikėjo prižiūrėti, kad niekas iš nukentėjusiųjų neišeitų iš aptvertos zonos ribų. Laima Bačiliūnienė puikiai suvaldė situaciją,“ – pagiriamųjų žodžių negailėjo komandos narei J. Vaišvilienė.

Dar kitoje užduotyje buvo gautas iškvietimas į namus, jog 22 dienų kūdikis tapo vangus. Atvykus pasirodė, kad jam vystosi sepsinis šokas, bambutė supuliavusi, galiausiai, jis nebekvėpuoja. Žinoma, ir mama pradėjo labai isterikuoti, todėl reikėjo raminti ir ją. Šioje rungtyje irgi buvo pagirti kėdainiškiai, jog su užduotimi susitvarkė puikiai. Buvo padaryta viena nereikšminga klaida, bet vaikas išgelbėtas ir nugabentas į gydymo įstaigą. Vykdant kiekvieną užduotį, gelbėtojų darbą sekė ir vertino net ne po vieną teisėją. Imituojantys nukentėjusieji buvo labai tikroviškai nugrimuoti. Tiesa, kai kuriuos gelbėjimo darbus teko daryti ant manekeno.

Po žaidynių buvo išrinktos tik pirmosios vietos, tačiau bendrų vertinimo rezultatų, kaip sekėsi kiekvienai GMP komandai, kol kas nėra.

Į varžybas važiuotų antrą kartą

Pirmą kartą varžybose dalyvavę skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Danguolė Matačiūnienė bei vairuotojas-sanitaras Modestas Mockus, kurie prieš varžybas daug ir atsakingai ruošėsi, sakė, jog nuvykę į varžybas patyrė daug streso. Pasibaigus žaidynėms jautėsi fiziškai ir psichologiškai pavargę, tačiau abu vieningai atsakė, kad ir antrą kartą į varžybas vėl važiuotų, nes jos buvo labai įdomios ir naudingos.

„Žaidynių metu kiekvienas dalyvis įgyja neįkainojamos patirties, gauna naujų žinių, realiai pamato ar gelbėjant nukentėjusįjį, viską padaro pagal pagalbos veiksmų seką – ABCD sistemos principus, kad žmogus išgyventų. Tai iš tiesų, gera pamoka. Tokių situacijų būna ir realiame gyvenime. Žaidynės parodė, kad skubant į pagalbą žmogui, reikia turėti labai daug priemonių, tačiau be jų reikia turėti daug žinių ir mokėti jas pritaikyti.

Grįžusius iš žaidynių naktį, darbo vietoje kolektyvas mus labai gražiai sutiko – buvom pasveikinti su gėlėmis, tortu, kiekvienam dalyviui suverti saldainių karoliai“, – apibendrino įspūdžius komandą lydėjusi J. Vaišvilienė.

 

Asta Raicevičienė, VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšams

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video